Teiginiai

V. Zelenskis grasina visam pasauliui branduolinės bombos sukūrimu.

Verdiktas

Melas. V. Zelenskis niekada nesakė, kad Ukraina ketina sukurti branduolinę bombą. Jis viešai teigė, kad Ukrainos išlikimas gali būti užtikrintas tik įstojus į NATO arba suteikiant Kijevui branduolinį ginklą, o jo žodžiai buvo netinkamai interpretuoti.

Melo detektoriaus komentaras

Spalio 17 dieną Briuselyje vykusiame Europos Vadovų Tarybos viršūnių susitikime V. Zelenskis pareiškė, kad jo šaliai reikia NATO, kad jai nereikėtų apsisaugoti branduoliniais ginklais, kai buvę JAV prezidentai Billas Clintonas ir Barackas Obama padėjo nuginkluoti Kijevą. Jis aptarė, kaip prieš 30 metų Ukraina sutiko atsisakyti šalyje saugomų sovietų branduolinių ginklų, kai pasirašė 1994 m. Budapešto memorandumą mainais į Rusijos, JK ir JAV saugumo garantijas. „Kuri iš šių didžiųjų branduolinių valstybių nukentėjo? Visos? Ne. Ukraina. Kas atsisakė branduolinių ginklų? Visi? Ne. Ukraina. Kas šiandien kariauja? Ukraina. Arba Ukraina turės branduolinį ginklą ir tai bus mūsų apsauga, arba turėtume turėti kažkokį aljansą. Be NATO šiandien nežinau jokių veiksmingų aljansų“, - teigė V. Zelenskis (čia).

„Tai pavojinga provokacija“, – po tokio V. Zelenskio pareiškimo sakė Rusijos diktatorius Vladimiras Putinas susitikime su BRICS šalių žurnalistais ir perspėjo: „Bet koks žingsnis šia kryptimi bus sutiktas su atitinkama reakcija“.

Melaginga žinutė

Po savo kalbos V. Zelenskis vėliau spaudos konferencijoje su NATO generaliniu sekretoriumi Marku Rutte tvirtino, kad „mes niekada nesakėme, kad esame pasiruošę sukurti branduolį ginklą ar kažką panašaus. <...> Mes nekuriame branduolio ginklo, prašau, neskleiskite tokios žinutės“ (čia).

Ukrainos užsienio reikalų ministerija (URM) spalio 17 d. taip pat paskelbė pareiškimą, kuriuo paneigė žiniasklaidoje pasirodžiusius pranešimus, kad Kijevas artėja prie planų pastatyti branduolinę bombą.

„Ukraina buvo ir tebėra įsipareigojusi Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties (BGNS) šalis, prie kurios ji prisijungė 1994 m., atsisakiusi trečio pagal galią turinčio karinio branduolinio pajėgumo pasaulyje. Didžiausią indėlį į tarptautinę taiką, saugumą ir branduolinio ginklo neplatinimą istorijoje prisidėjusi Ukraina dabar susiduria su teroristinės Rusijos valstybės branduoliniu šantažu. Nepaisant tebesitęsiančios Rusijos agresijos, Ukraina ir toliau laikosi BGNS nuostatų ir išlieka atsakinga tarptautinio branduolinio ginklo neplatinimo režimo dalyve. Kitaip nei Rusija, Ukraina laikosi savo įsipareigojimų ir tikisi, kad kiti atsakingi tarptautiniai veikėjai darys tą patį“, - teigė URM atstovas spaudai Heorhii Tykhyi (čia).

Lapkričio 13 d. laikraštis „The Times“ pranešė , kad Ukraina gali sukurti elementarią branduolinę bombą „per kelis mėnesius“, jei JAV karinė pagalba, vadovaujant išrinktajam prezidentui Donaldui Trumpui, nutrūktų, teigiama neįslaptintame Ukrainos gynybos ministerijai parengtame analitiniame dokumente. Jame teigiama, kad Ukraina galėtų greitai sukurti pagrindinį įrenginį, naudodama plutonį ir technologiją, panašią į atominės bombos, kurią JAV numetė ant Nagasakio 1945 metais (čia).

Publikacijoje nurodoma, kad dokumentą paviešino autoritetingas Kariuomenės, pertvarkymo ir nusiginklavimo studijų centras. Jame, be kita ko, teigiama, kad Rusijos įvykdytas Budapešto memorandumo pažeidimas „suteikia formalų pagrindą pasitraukti iš Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties (BGNS) ir moralinių priežasčių persvarstyti savo sprendimą atsisakyti branduolinių ginklų“.

Ukrainos užsienio reikalų ministerija, komentuodama šį straipsnį pabrėžė , kad Ukraina laikosi Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties (BGNS) – valstybė neturi, nevysto ir neketina kurti branduolinių ginklų.

„Ukraina yra įsipareigojusi laikytis BGNS; mes neturime, nekuriame ir neketiname įsigyti branduolinių ginklų. Ukraina glaudžiai bendradarbiauja su TATENA ir yra visiškai skaidri dėl jos stebėjimo, o tai draudžia branduolinių medžiagų naudojimą kariniams tikslams“, - komentare socialiniame tinkle X teigė URM atstovas spaudai H. Tykhyi (čia).

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją