Teiginiai

Nuo ŽPV (žmogaus papilomos viruso) vakcinos mirs daugiau nei kada nors nuo gimdos kaklelio vėžio.

Verdiktas

Melas. Mokslininkai atliko daugybė tyrimų ir įrodė, kad ŽPV vakcina reikšmingai sumažina riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu. Daugiau nei 15 metų stebėjimas ir tyrimai per šią vakcinacijos programą parodė, kad vakcinacija nuo ŽPV yra saugi.

Melo detektoriaus komentaras

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, gimdos kaklelio vėžys yra ketvirtas pagal dažnumą moterų vėžys pasaulyje: 2022 m. užregistruota apie 660 000 naujų atvejų ir apie 350 000 mirčių. Didžiausias sergamumas ir mirtingumas nuo gimdos kaklelio vėžio yra mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse. Tai atspindi didelę nelygybę, kurią nulėmė nacionalinės ŽPV vakcinacijos, gimdos kaklelio patikros ir gydymo paslaugų bei socialinių ir ekonominių veiksnių trūkumas. Profilaktinė vakcinacija nuo ŽPV ir priešvėžinių pažeidimų patikra bei gydymas yra veiksmingos gimdos kaklelio vėžio prevencijos strategijos ir yra labai ekonomiškos (čia).

Nuo 2023 m. visame pasaulyje yra 6 vakcinos nuo ŽPV. Visi jie apsaugo nuo didelės rizikos ŽPV 16 ir 18 tipų, kurie sukelia daugumą gimdos kaklelio vėžio atvejų ir, kaip įrodyta, yra saugūs ir veiksmingi užkertant kelią ŽPV infekcijai ir gimdos kaklelio vėžiui. Visų pirma, ŽPV vakcinos turėtų būti skiepijamos visos 9–14 metų amžiaus mergaitės, prieš joms tampant lytiškai aktyviomis. Vakcina gali būti skiriama 1 arba 2 dozėmis. Žmonės, kurių imuninė sistema susilpnėjusi, turėtų gauti 2 arba 3 dozes (čia).

Tačiau grupė, kuri išpopuliarėjo, skleisdama dezinformaciją apie COVID-19, klaidingai teigia, kad ŽPV vakcina neapsaugo nuo su šiuo virusu susijusių vėžio formų, tarp jų – ir gimdos kaklelio. Tai yra melas.

Melaginga žinutė

JAV ir daugelyje kitų išsivysčiusių šalių vakcina nuo ŽPV buvo pradėta naudoti 2006 m. Iš pradžių ji buvo prieinama tik paaugliams, tačiau vėliau skiepijimas buvo išplėstas, kai kuriais atvejais įtraukiant ir suaugusiuosius iki 45 metų amžiaus.

Pietų Karolinos medicinos universitetas neseniai paskelbė tyrimą (čia), kuriame teigiama, kad vakcinacija nuo ŽPV turi įtakos mirčiai nuo gimdos kaklelio vėžio.

„Pastebėjome reikšmingą mirtingumo sumažėjimą – per pastarąjį dešimtmetį mirčių nuo gimdos kaklelio vėžio sumažėjo 62 proc., greičiausiai dėl ŽPV vakcinacijos“, – sakė vyresnysis autorius Ashish Deshmukh, mokslų daktaras, Vėžio prevencijos ir kontrolės tyrimų vadovas. Jis pridūrė: „Negalime įsivaizduoti jokios kitos priežasties, kuri būtų prisidėjusi prie tokio ryškaus mirčių nuo gimdos kaklelio vėžio skaičiaus nuosmukio“ (čia).

Ankstesniuose tyrimuose buvo nagrinėjami ŽPV infekcijos, ikivėžinių ir gimdos kaklelio vėžio atvejų rodikliai nuo vakcinos įvedimo, ir visi šie rodikliai sumažėjo. Kitas logiškas žingsnis buvo pažvelgti į mirtingumą, sakė A. Deshmukh. Tyrėjai ištyrė mirtis nuo gimdos kaklelio vėžio trejų metų laiko blokais. Dešimtajame dešimtmetyje per kiekvieną trejų metų laikotarpį nuo gimdos kaklelio vėžio mirė nuo 50 iki 60 jaunesnių nei 25 metų moterų. Per 2019–2021 m. laikotarpį mirė tik 13 žmonių (čia).

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras pabrėžė, kad vakcinacija nuo ŽPV užtikrina saugią, veiksmingą ir ilgalaikę apsaugą nuo ŽPV sukelto vėžio. Skiepijimas nuo ŽPV yra labai saugus. Daugiau nei 15 metų stebėjimas ir tyrimai vakcinacijos programos metu ir toliau parodė, kad vakcinacija nuo ŽPV yra saugi. Nuo tada, kai buvo išduotas leidimas, buvo išplatinta daugiau nei 135 milijonai ŽPV vakcinų dozių. Duomenys ir toliau rodo, kad vakcinos yra saugios ir veiksmingos (čia).

Pavyzdžiui, Jungtinėse Valstijose iš viso buvo pranešta apie 30 115 naujų su ŽPV susijusio vėžio atvejų 1999 m. ir 43 371 atvejį 2015 m. Ir nors vėžio, susijusio su ŽPV, atvejų skaičius išaugo, būtent gimdos kaklelio vėžio atvejų sumažėjo: 1999 metais buvo nustatyti 13 125 atvejai, o 2015 m. buvo užregistruoti 11 788 gimdos kaklelio vėžio atvejai (čia).

Daugelis pasaulio sveikatos lyderių vadina labai svarbiu tyrimu, kurį atliko Švedijos mokslininkai ir patvirtino, kad plačiai panaudojus vakciną nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV), smarkiai sumažėja moterų, kurios susirgs gimdos kaklelio vėžiu, skaičius. Tyrime, kuriame dalyvavo beveik 1,7 milijono moterų, vakcinos veiksmingumas buvo ypač ryškus tarp mergaičių, paskiepytų iki 17 metų, o tarp jų gimdos kaklelio vėžio dažnis per 11 metų tyrimo laikotarpį (2006–2017 m.) sumažėjo beveik 90 proc., palyginti su dažniu moterims, kurios nebuvo paskiepytos. „Tai vakcina nuo vėžio, kuri gali išgelbėti gyvybes“, – sakė tyrimo vadovas, mokslų daktaras Jiayao Lei iš Stokholmo Karolinska instituto (čia).

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją