Publikacijoje remiamasi „Geltonųjų kortelių ataskaitų“ informacija. „Geltonųjų kortelių ataskaitos“ – tai Jungtinėje Karalystėje veikianti sistema, skirta pranešti apie patirtus nepageidaujamus reiškinius po medicininių preparatų vartojimo. Užfiksuoti sunkūs reiškiniai vėliau yra tiriami specialistų, aiškinamasi, kokios priežastys vieną ar kitą reakciją galėjo nulemti ir ar tikrai šie reiškiniai susiję su preparatu, kuris buvo vartotas.

Melagienų kūrėjai itin dažnai šią ir panašias spontaniškų pranešimų sistemas, veikiančias kitose šalyse, išnaudoja savo tikslams – įbauginti dėl neva siaubingo vakcinų nuo COVID-19 poveikio. Iš tiesų, šios ataskaitos niekada neturėtų būti naudojamos, statistikos pateikimo ar informavimo tikslais. Jos reikalingos tam, kad medicinos specialistai lengviau atsektų galimus nepageidaujamus reiškinius į vieną ar kitą preparatą ir pagal tai koreguotų, kam preparatas tinkamas ar netinkamas naudoti, suteikti ar nesuteikti jo naudojimui leidimų.

Šiose ataskaitose pateikiama informacija nėra patikrinta ar kaip nors kitaip apdorota – ji tikslinama tik vėliau, susisiekiant su apie įvykį pranešusiu žmogumi. Pastaruoju metu šios sistemos dažnai išnaudojamos sukčių, kai jose paliekami melagingi pranešimai apie niekada neegzistavusius žmones ir neįvykusius įvykius.

Taigi, straipsnio autorių bandymai kurti statistiką, remiantis šioje sistemoje užregistruotais pranešimais, tėra akių dūmimas.

Taip pat straipsnyje pateikiama informacija apie tai, kad, esą, Jungtinės Karalystės vyriausybė pakeitė savo įsitikinus ir šiuo metu neberekomenduoja skiepyti nėščių moterų „Pfizer“ kurta vakcina.

„Duomenų apie COVID-19 mRNA vakcinos BNT162b2 naudojimą nėra arba jų kiekis yra ribotas. Toksiškumo reprodukcijai su gyvūnais tyrimai nebaigti. COVID-19 mRNA vakcina BNT162b2 nerekomenduojama vartoti nėštumo metu. Vaisingo amžiaus moterims prieš skiepijimą reikia nutraukti nėštumą. Be to, vaisingo amžiaus moterims reikėtų patarti vengti nėštumo bent 2 mėnesius po antrosios dozės“, – rašoma sapereaude.lt publikuotame straipsnyje.

Straipsnyje nurodoma, kad „Pfizer“ kurta vakcina neturėtų būti rekomenduojama žindančioms moterims.

Iš tiesų, nieko panašaus Jungtinės Karalystės vyriausybė nerekomendavo. Atnaujintame gide dėl nėščių, vaisingo amžiaus ir žindančių moterų vakcinacijos nurodoma, kad Jungtinis vakcinacijos ir imunizacijos komitetas, Jungtinėse Amerikos Valstijose paskiepijus daugiau nei 90 tūkst. nėščių moterų, rekomendavo suteikti nėščioms moterims galimybė skiepyti nuo COVID-19. Gide pažymima, kad dauguma moterų buvo paskiepytos „Pfizer“ ir „Moderna“ kurtomis iRNR tipo vakcinomis ir šių vakcinų naudojimas nesukėlė jokių abejonių dėl jų saugumo ir tinkamumo naudoti nėščiosioms.

Ataskaitoje taip pat pažymima, kad pastoti dar tik ketinančios moterys neprivalo atidėti savo planų, jei yra neseniai pasiskiepijusios nuo COVID-19, mat vakcina nesukels jokio neigiamo poveikio motinai ar vaisiui bei nesumažins šansų pastoti.

Jungtinis vakcinacijos ir imunizacijos komitetas taip pat rekomenduoja skiepytis ir žindančioms moterims, tam pritarė ir Pasaulio sveikatos organizacija.

Be to, Izraelio mokslininkai, atlikę tyrimus su nuo COVID-19 paskiepytomis ir natūraliai infekcija persirgusiomis moterimis nustatė, kad vakcinos gali būti naudingos tiek motinai, tiek gimsiančiam kūdikiui. Nustatyta, kad paskiepijus nėščiąsias vakcina antikūnai buvo sėkmingai perduoti ir vėliau gimusiam kūdikiui. Tas pats reiškinys pastebėtas ir tarp natūraliai infekcija persirgusių motinų – gimę kūdikiai jau turėjo atsparumą SARS-Cov-2 virusui.

Tiesa, specialistai akcentuoja akivaizdžią vakcinos naudą prieš persirgimą infekcija natūraliai, nes COVID-19 liga nėščiosioms ir vaisiui gali būti itin pavojinga. Nustatyta, kad infekcija užsikrėjusios nėščios moterys tris kartus dažniau atsiduria intensyvios terapijos skyriuose palyginti su sveikomis nėščiosiomis.

Akivaizdu, kad klaidinančio straipsnio autoriai pateikdami skaičių, kiek, esą, išaugo persileidimų skaičius po vakcinacijos nuo COVID-19, procentine išraiška siekė manipuliuoti savo skaitytojais. Įvardyti 3016 proc. iš tiesų daro įspūdį, tačiau realybėje per „Geltonųjų kortelių ataskaitas“ pradėjus vakcinaciją iki šių metų sausio 24 d. iš viso buvo pranešta apie 4 persileidimus, patirtus po vakcinacijos „Pfizer“ kurta vakcina. Ataskaitoje, kuri apima visus gautus gyventojų pranešimus iki birželio 2 d. šis skaičius siekė 94 atvejus.

Kaip minėta ir anksčiau, priežastinis ryšys tarp šių užregistruotų persileidimų ir vakcinos nuo COVID-19 nėra įrodytas, todėl tai negali būti laikoma vakcinos sukeltu reiškiniu, nes persileidimus galėjo sukelti ir daugybė kitų priežasčių – gretutinės ligos, traumos, nelaimingi atsitikimai.

Kaip nurodoma didžiausiame Jungtinės Karalystės paramos nėščiosioms ir netekusioms kūdikio moterims portale, šioje šalyje persileidimu baigiasi kas penktas nėštumas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (17)