Žinutė, esą JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras pateikė prašymą atšaukti Maisto ir vaistų administracijos išduotą leidimą naudoti PGR testus COVID-19 ligos diagnostikai, akimirksniu apskriejo alternatyvių naujienų portalus ir pandemijos skeptikų socialinius tinklų anketas. Straipsniuose skelbta, neva JAV pagaliau pripažino, jog PGR testai yra netinkama priemonei SARS-Cov-2 virusui aptikti, o tai, esą, įrodo, kad atvejų nustatymas visą pandemijos laikotarpį buvo klaidingas.

„Tai reiškia, jog PGR procesas, kuriuo remiantis pasaulyje buvo pripažinti sergančiais Covid-19 infekcija milijonai žmonių, nėra pakankamai patikimas, o kalbant tiesiai – gali būti, kad būtent juo remiantis buvo sukurta pasaulinė pandemija, praturtinusi farmacijos kompanijas ir šalutines apsaugos, dezinfekcijos bei kontrolės priemones gaminančią pramonę. Šis CDC sprendimas deda tašką istorijoms, atrandant „besimptomius“ nesergančius viruso nešiotojus, į kurių tarpą didžiąja dalimi įeina vaikai ir jaunimas, kuris jau verčiamas skiepytis dėl pandemijos, kurios mastų pagrindas – PGR testas – gruodžio 31 dieną pripažintas kaip netinkamas šiam reikalui“, – sausio 2 dieną buvo rašoma portale infa.lt.

Klaidinanti informacija

Iš tiesų, praėjusių metų liepos 19 dieną JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro internetinėje svetainėje pasirodė pranešimas apie tai, kad nuo 2021 m. gruodžio 31 d. JAV Maisto ir vaistų administracija atšauks išduotą leidimą naudoti testą, pavadinimu „2019-Novel Coronavirus (2019-nCoV) Real-Time RT-PCR Diagnostic Panel“. Pranešime nurodoma, kad laboratorijos, naudojančios šį testą COVID-19 ligos diagnostikos reikmėms pamažu pereitų prie kitų diagnostikos instrumentų, nes nuo gruodžio 31 d. naudoti šio testo nebebus galima.

Šis pranešimas amerikiečių socialinių tinklų paskyrose sukėlė tikrą audrą, pasipylė tvirtinimai, esą PGR testavimo metodo galiausiai atsisakyta, nes šis, esą, yra netinkamas ir netikslus COVID-19 nustatyti. Į šiuos klaidingus teiginius sureagavo Ligų kontrolės ir prevencijos centras, rugpjūčio 2 d. išplatinęs oficialų paaiškinimą, kodėl nuspręsta atsisakyti testo.

Visų pirma, kaip rašoma pranešime, nuo praėjusių metų gruodžio 31 d. buvo atšauktas leidimas naudoti tik Ligų kontrolės ir prevencijos centro sukurtą PGR testą. Šis sprendimas nedaro jokios įtakos kitų gamintojų PGR testams. Iš tiesų, atšaukti skubos tvarka išduotą leidimą naudoti Ligų kontrolės ir prevencijos sukurtą PGR testą nuspręsta dėl to, kad nuo 2020 m. vasario mėnesio, kada šis testas pradėtas naudoti, rinkoje atsirado gerokai daugiau diagnostinių priemonių COVID-19 nustatyti. Dėl šios priežasties sumenko minėto PGR testo paklausa, jo būtinumą nustelbė privačių gamintojų siūlomi testai.

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras pradėjo platinti testą „2019-Novel Coronavirus (2019-nCoV) Real-Time RT-PCR Diagnostic Panel“ tik todėl, kad pandemijai prasidėjus rinkoje nebuvo kitų alternatyvų COVID-19 nustatyti, tačiau šiuo metu privatūs gamintojai jau gali laboratorijoms pasiūlyti dar pažangesnius ligos diagnostikos metodus, kurie, pavyzdžiui, vieno tyrimo metu gali aptikti ne tik SARS-Cov-2, bet ir gripo virusą, todėl tiriamajam nebereikia atlikti dviejų skirtingų testų. Laboratorijos skatinamos palaipsniui pereiti būtent prie tokių testų.

Pranešime taip pat paaiškinama, kad sprendimas atšaukti leidimą naudoti c testą nereiškia, kad šiuo testu gauti rezultatai pripažįstami klaidingais ir negaliojančiais. Atvirkščiai, PGR metodas išlieka „auksiniu standartu“ SARS-Cov-2 virusui nustatyti ir yra pripažįstamas kaip patikima ir ypatingai tiksli diagnostikos priemonė.

Išvados

Informacija, esą JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras pateikė prašymą atšaukti leidimą naudoti savo platintą PGR testą COVID-19 nustatyti dėl to, kad testavimas PGR būdu yra netinkamas ir netikslus, yra melaginga. Praėjusių metų vasarą pateiktas prašymas apėmė tik vieną konkretų testą, pavadinimu „2019-Novel Coronavirus (2019-nCoV) Real-Time RT-PCR Diagnostic Panel“. Šį testą platino pats Ligų ir kontrolės prevencijos centras nuo pat pandemijos pradžios, kai rinkoje nebuvo kitų testų virusui diagnozuoti. Šio testo nuspręsta atsisakyti gavus leidimus naudoti kitų gamintojų kurtus testus, kuriais galima nustatyti ne tik SARS-Cov-2 virusą, bet ir gripą. Tai nereiškia, kad PGR metodas nebebus naudojamas COVID-19 diagnozuoti. Kiti testai, kuriuose pritaikytas šis metodas, ir toliau bus sėkmingai naudojami.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją