Teiginiai

Scholzas apkaltino buvusį Vokietijos finansų ministrą Lindnerį norint nusiųsti Ukrainai 12 milijardų eurų, kurie buvo skirti vokiečių pensijoms mokėti.

Verdiktas

Melas. Nė vienas oficialus ir patikimas informacijos šaltinis nepraneša, jog ši nurodoma priežastis būtų ta, dėl kurios O. Scholzas iš pareigų atleido finansų ministrą Christianą Lindnerį. Jis, beje, labiau pasisakė už tai, kad Ukrainai būtų teikiama ne finansinė parama, o siunčiamos tolimojo nuotolio raketos „Taurus“.

Melo detektoriaus komentaras

Politinė krizė Vokietijoje prasidėjo lapkričio 6 d., kai kancleris Olafas Scholzas nusprendė atleisti finansų ministrą Christianą Lindnerį ir paskelbė apie planus 2025 metų sausį inicijuoti balsavimą dėl pasitikėjimo jo vyriausybe. Po Ch. Lindnerio atleidimo ir dar kelių ministrų iš Laisvosios demokratų partijos (FDP) O. Scholzo kabinetas prarado parlamentinę daugumą.

Versijos, kodėl buvo atleistas finansų ministras, yra skirtingos. Savo priežastis vardija O. Scholzas, Ch Linderis gina savo poziciją, tačiau nė viename patikimame šaltinyje nenuskambėjo nė vieno jų frazė, kad „O. Scholzas apkaltino buvusį Vokietijos finansų ministrą Ch. Lindnerį norint nusiųsti Ukrainai 12 milijardų eurų, kurie buvo skirti vokiečių pensijoms mokėti“. Toks teiginys pasirodė tik viename prorusiškame leidinyje.

Melaginga žinutė

Komentuodamas Ch. Linderio atleidimo O. Scholzas teigė, kad „šią popietę FDP koalicijos partneriui dar kartą pateikiau išsamų pasiūlymą, kuriuo galime užpildyti spragą federaliniame biudžete, neįvesdami mūsų šalies į chaosą, pasiūlymą sustiprinti Vokietiją sunkiais laikais, pasiūlymą, kuriame taip pat yra FDP pasiūlymų. Tačiau turiu dar kartą pasakyti: federalinis finansų ministras nerodo noro įgyvendinti šį pasiūlymą federalinėje vyriausybėje mūsų šalies labui. Nebenoriu paleisti mūsų šalies tokiam elgesiui“, - aiškino O. Scholzas (čia).

Jis apkaltino ministrą Ch. Lindnerį, kad jis viešai paragino iš esmės imtis kitokios politikos: milijardais sumažinti mokesčius keliems daugiausiai uždirbantiems asmenims ir kartu sumažinti pensijas visiems pensininkams. „Tai nėra padoru, nesąžininga. Politika prasideda nuo žiūrėjimo į realybę, o Vokietijos tikrovė yra tokia: Rusijos agresijos karas prieš Ukrainą iš esmės pakeitė saugumo situaciją ateinantiems metams. Turime daug daugiau investuoti į savo gynybą ir į Bundesverą, ypač dabar, po rinkimų rezultatų JAV. Mes remiame ukrainiečius gynybos mūšyje beveik 30 milijardų eurų. Taip pat darome, nes tai tarnauja mūsų pačių saugumo interesams. Rusijos pergalė mums kainuotų daug kartų brangiau. Parama Ukrainai yra ir išlieka svarbi. Taip pat labai aiškiai pasakysiu: nesu pasirengęs finansuoti mūsų paramos Ukrainai ir investicijų į gynybą socialinės sanglaudos, pensijų, sveikatos ar priežiūros sąskaita“, - tvirtino O. Scholzas.

Kitą dieną po atleidimo save versiją išdėstė ir Ch. Linderis. Jis apkaltino kanclerį O. Scholzą užkirtus kelią veiksmingai karinei paramai Ukrainai. Ch. Lindneris Berlyne sakė, kad FDP niekada nedvejojo teikdama pagalbą Ukrainai. Tačiau O. Scholxzas esą pareikalavo, kad Ukrainai būtų pervesti dar 3 mlrd. eurų. Ch. Lindneris, atkreipė dėmesį į sunkią finansinę šalies padėtį ir vietoj to pasiūlė Ukrainai duoti tai, ko jai labiausiai reikia, kad ji galėtų veiksmingai apsiginti nuo Rusijos – tai tolimojo nuotolio raketas „Taurus“. Kancleris O. Scholzas tai kategoriškai atmetė ir esą informavo jį apie savo atleidimą.

„Kalbant apie Ukrainą – viešai aptartą temą – mes intensyviai kovojome vieni su kitais. Laisviesiems demokratams Ukrainos palaikymas niekada nebuvo abejotinas. Kiti visada dvejojo. Laisvieji demokratai niekada. Šį klausimą vakar svarstėme ir koalicijos komitete. Tai buvo bendros federalinės vyriausybės pastangos tarptautiniu lygiu sutelkti 50 mlrd. USD Ukrainai paremti. Tai visi gyrė. Beje, šiuo projektu taip pat buvo siekiama suteikti apsaugą, jei pasikeistų politika Jungtinėse Amerikos Valstijose. Vakar dabartinis federalinis kancleris pasiūlė Ukrainai skirti dar tris milijardus eurų. Tačiau trys milijardai eurų nepadarytų skirtumo, atsižvelgiant į turimų lėšų kiekį. Koaliciniame Laisvųjų demokratų komitete sakiau: jeigu norime kitokios, stipresnės paramos Ukrainai, tai papildomų trijų milijardų eurų nereikia. Tada Vokietija turėtų priimti sprendimą aprūpinti Ukrainą ginklų sistemomis, kurių ukrainiečiams reikia apginti savo laisvę, būtent „Taurus“ ginklų sistema. Nebuvo jokio noro tai daryti“, - aiškino Ch. Linderis (čia).

„Reuters“, remdamasi šaltiniais, pranešė, Vokietijos parama Ukrainai 2025 m. yra saugi, nepaisant koalicijos žlugimo. Remiantis 2025 m. biudžeto projektu, Vokietijos pagalba Ukrainai buvo sumažinta iki 4 milijardų eurų kitais metais nuo maždaug 8 milijardų eurų 2024 metais.

Ministrų kabinetas dėl biudžeto susitarė vasarą, o parlamentas turėjo jį patvirtinti iki metų pabaigos, tačiau dabar jis gali būti atidėtas iki 2025 m. vidurio. Šaltiniai iš vyriausybės teigė, kad O. Scholzas norėjo padidinti Ukrainos paramos paketą 3 mlrd. eurų (3,22 mlrd. USD). Ch. Lindneris sakė, kad kancleris bandė įtikinti jį peržengti išlaidų limitą, o Ch. Lindneris, fiskalinis vanagas, atsisakė tai paremti. „Ypač šiandien, vieną dieną po tokio svarbaus įvykio kaip JAV rinkimai, toks savanaudiškumas yra visiškai nesuprantamas“, – sakė O. Scholzas (čia).