Socialinio tinklo vartotojų dėmesį patraukė Ukrainos kalbų žemėlapis, kuriame nurodoma, kad tik nedidelė dalis ukrainiečių iš tiesų kalba ukrainietiškai. Remiantis šiuo žemėlapiu, didžiojoje Ukrainos dalyje kalbama rusų kalba, panaši dalis teritorijos kalba ukrainiečių ir rusų kalbos mišiniu. Ant iliustracijos nurodoma, kad žemėlapis buvo sudarytas, remiantis 2001 m. Ukrainos gyventojų surašymo duomenimis, o jį sudarė Nacionalinis Kijivo lingvistikos institutas.
Atlikus paiešką paaiškėjo, kad šiame žemėlapyje pateikti duomenys nesutampa su kitų šaltinių duomenimis, be to, tokiu žemėlapiu buvo dalinamasi išskirtinai Rusijai palankiuose šaltiniuose.
Panašiu žemėlapiu praėjusių metų kovo 1 d. savo „Facebook“ paskyroje pasidalino Ukrainos liaudies deputatas Vadimas Rabinovičius [aut. past. – originali žinutė deputato paskyroje buvo ištrinta]. Nors kalbų žemėlapis – labai panašus į pastebėta socialiniuose tinkluose šį mėnesį, deputato žinutė skandalą sukėlė ne dėl kalbų atvaizdavimo, o dėl fakto, kad jo žemėlapyje nebuvo atvaizduotas Krymas, o rytinėje dalyje nurodyta apsišaukėliškų Donecko ir Luhansko respublikų buvimo vieta. Ant V. Rabinovičiaus pasidalinto žemėlapio taip pat nurodyta, jog žemėlapį sudarė Nacionalinis Kijevo lingvistikos universitetas.
Šią informaciją viešai savo oficialioje svetainėje paneigė pats universitetas. „V. Rabinovičiaus „Facebook“ paskyroje patalpinta informacija su nuoroda į Nacionalinį Kijevo lingvistikos universitetą yra klaidinga“, – 2021 m. kovo 1 d. buvo rašoma universiteto svetainėje.
Žurnalistų paklausti, koks galėtų būti žemėlapyje pateiktos informacijos šaltinis, universiteto atstovai į šį klausymą atsakyti negalėjo.
Oficialioje Ukrainos surašymo duomenų svetainėje galima rasti visai kitokį kalbų pasiskirstymo žemėlapį, kuris, kaip teigiama, taip pat sudarytas 2001 m. gyventojų surašymo metu. Jame nurodoma, kad labiausiai paplitusi gimtoji kalba Ukrainos teritorijoje yra ukrainiečių, ja kalba 80 proc. Ukrainos gyventojų. Tuo tarpu antra vieta pagal populiarumą tenka rusų kalbai.
Socialiniuose tinkluose patalpintame žemėlapyje pateikta informacija nesutampa ir su 2019 m. Kijivo tarptautinio sociologijos instituto atlikta gyventojų apklausa. Apklausa buvo atlikta visoje Ukrainos teritorijoje, išskyrus jos dalis, kontroliuojamas prorusiškų separatistų. Apklausos metu 32,4 proc. respondentų nurodė namuose kalbantys tik ukrainietiškai, 13,6 proc. – daugiausia ukrainietiškai, 24,9 proc. – ukrainietiškai ir rusiškai lygiomis dalimis, 12,3 proc. – daugiausia rusų kalba, 15,8 proc. – tik rusų kalba, o likusi dalis nurodė kalbanti kitomis kalbomis arba į klausimyną neatsakė.
Išvados
Socialiniuose tinkluose pateikiamas kalbų, kuriomis kalbama Ukrainoje, žemėlapis neatspindi tikrovės. 2001 m. Ukrainos gyventojų surašymo duomenimis 80 proc. respondentų savo gimtąja kalba nurodė ukrainiečių kalbą. 2019 m. Kijivo tarptautinio sociologijos instituto atlikta gyventojų apklausa taip pat parodė, kad dauguma ukrainiečių namuose kalba ukrainiečių kalba. Panašus klaidingas žemėlapis internetinėje erdvėje buvo platinamas ir 2021 m. Jame taip pat buvo nurodoma, kad žemėlapį sudarė Nacionalinis Kijivo lingvistikos universitetas, tačiau pats universitetas nurodė, jog ši informacija – klaidinga.
- Šaltiniai
- УВАГА! СПРОСТУВАННЯ ФАЛЬСИФІКАТУ!
- СБУ взялася за Рабіновича через карту України без Криму: як все почалося і при чому тут росіяни
- ДУМКИ І ПОГЛЯДИ НАСЕЛЕННЯ ЩОДО ВИКЛАДАННЯ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ В УКРАЇНСЬКОМОВНИХ ШКОЛАХ І НАДАННЯ НЕПІДКОНТРОЛЬНИМ ТЕРИТОРІЯМ ДОНБАСУ АВТОНОМІЇ У СКЛАДІ УКРАЇНИ: БЕРЕЗЕНЬ 2019 РОКУ
- КМІС: 46% українців у родині розмовляють українською мовою, 28,1% – російською
- Найбільші поширені рідні мови у міських, селищних та сільських радах за переписом 2001 р.