Suklastota Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) infografiko nuotrauka sudomino socialinių tinklų vartotojus – ją per pastarąją parą pamatė 23,8 tūkst. žmonių. Paveikslėlyje teigiama, esą nuo COVID-19 pasiskiepiję žmonės gali likti nevaisingi.
Klaidingą informaciją skelbiančiame paveikslėlyje panaudoti SAM parengtos informacijos kampanijos „Petys už laisvę“ ir interneto svetainės koronastop.lt, kurioje skelbiama svarbiausia informacija COVID-19 ir vakcinacijos tema, logotipai. Suklastoto infografiko dizainą nesunku sumaišyti su SAM skelbiamais grafikais.
Kairėje paveikslėlio pusėje matomas užrašas: „MITAS Netiesa, kad vakcinos neturi jokio poveikio asmens vaisingumui. Biologiniu požiūriu, nėra jokios homologijos (panašumo) tarp koronaviruso S baltymo (kuris yra vakcinų taikinys) ir žmogaus baltymo sincitino (dalyvaujančio placentos formavimesi).“
Dešinėje paveikslėlio pusėje matomas užrašas: „FAKTAS Pasiskiepijęs žmogus gali likti nevaisingas.“
Užsukus į oficialią SAM „Facebook“ paskyrą galima rasti rugsėjo 7 d. ryte įkeltą panašų infografiką tik tikrojoje jo versijoje informacija sukeista vietomis.
Kairėje paveikslėlio pusėje nurodomas mitas, esą vakcinacija gali sukelti nevaisingumą, o dešinėje pusėje – faktas su paaiškinimu, jog COVID-19 vakcinos jokio poveikio žmogaus vaisingumui neturi.
Suklastotą paveikslėlį išduoda ne tik klaidinga jame pateikiama informacija, bet ir grafinis atvaizdavimas – klastotėje tekstas įrašytas skirtingos spalvos, nei fonas, blokeliuose, o skiltį „FAKTAS“ žyminčio žalio apskritimo dalis nukirpta.
- Šaltiniai
- Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos „Facebook“ paskyros informacija
- Gąsdina melaginga informacija: neva tai vakcina nuo COVID-19 gali sukelti moterų nevaisingumą; delfi.lt
- Spekuliuoja, esą vakcina galėtų sukelti moterų nevaisingumą, bet mokslininkai sako ką kita; delfi.lt