„Visada sakiau, kad prisiimsiu atsakomybę formuojant Vyriausybę, ir tą atsakomybę prisiimu. Socialdemokratų partija nėra vieno asmens partija“, – sakė V. Blinkevičiūtė per naujienų agentūros ELTA spaudos konferenciją.

Sprendimą priims socialdemokratų taryba. Partijos pirmininkė šypsojosi, kad sprendimai bus „geriausi, kurių labiausiai reikia Lietuvos žmonėms“.

„Pirmiausia, noriu pasakyti, kad turime suformuoti valdančiąją daugumą, kai turėsime, priimsime sprendimus prezidiume ir taryboje dėl premjero ar premjerės pozicijos“, – kalbėjo V. Blinkevičiūtė.

Partijos pirmininkė taip pat kol kas neatsako, ar atsisakys europarlamentarės mandato.

Partijos prezidiumas vyks šią savaitę.

Pergalę vadino istorine

Partijos pirmininkė pergalę vadino istorine. „Tai, tiesą pasakius, yra istorinė socialdemokratų pergalė, nes turime laimėję 52 vietas“, – pirmadienio rytą ELTA spaudos konferencijoje sakė V. Blinkevičiūtė.

Kartu ji pasidžiaugė, kad partija laimėjo vietų ir miestuose.

„Dar vienas dalykas – šie rinkimai parodė, kad socialdemokratų partija yra ne tik regionų partija, bet lygiai taip pat ir didmiesčių žmonės balsuoja už socialdemokratus, – mes laimėjome net penkias vienmandates Kauno mieste. Lygiai taip pat esame laimėję vienmandatę ir Vilniuje, ir Klaipėdoje, ir Šiauliuose, ir Panevėžyje“, – džiaugėsi ji.

Įvardijo dvi ministerijas, į kurias pretenduoja

Socialdemokratai dar nėra svarstę, į kokias pozicijas pretenduos. Tačiau partijos pirmininkė leido sau įvardinti dvi kertines sritis, į kurias jų partija pretenduos – finansų bei socialinės apsaugos ir darbo ministrų pozicijas.

„Turbūt, niekas nepatikės, kad mes iki šiol nei tarpusavyje tarėmės, nei kokiu nors mūsų formatu, nei su koalicijos partneriais svarstėme. Bet aš leisiu sau prisiimti atsakomybę, ir įvardinti bet kol kas dvi – tai finansų ministerija ir, mes esame socialdemokratai, tai – socialinės apsaugos ir darbo ministerija“, – sakė V. Blinkevičiūtė.

Partijos vicepirmininkas Juozas Olekas papildė, kad, pagal gautą mandatų skaičių, jie „verti kokių dešimt ministerijų“.

„Aš manau, kad žmonės labai matė šios Vyriausybės nedarbą, klaidas, kurios buvo. Ta visa socialinė sfera, švietimas, kultūra ir sveikata iš tikrųjų yra svarbios. Labai svarbi ekonomika, bet be dėmesio žmogui mes negalėsime. <…>. Derėsimės. Pagal Lietuvos žmonių įvertinimą mes verti kokios dešimties ministerijų. Galime tą drąsiai sakyti pagal dabartinę sanklodą, su kolegomis apsitarsime“, – sakė J. Olekas.

Valdančiojoje koalicijoje bus 3 partijos: rinksis tarp liberalų ir valstiečių

Svarstydamas, kokia politinė jėga, be Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“, galėtų prisijungti prie socialdemokratų formuojamos koalicijos, Gintautas Paluckas pabrėžė, kad dėl tolesnių sprendimų svarstys partijos taryba.

„Vyksta dvišalės konsultacijos su branduoliu, kuris po pirmojo turo buvo pasiryžęs formuoti valdančiąją koaliciją. Įvairių samprotavimų šiuo periodu bus, matyt, ne vienas“, – kalbėjo G. Paluckas.

„Sprendimą priims partijos taryba, įvertinusi visas aplinkybes. Mūsų, kaip didžiausios frakcijos, atsakomybė yra įveikti įvairius asmeniškumus“, – akcentavo jis.

Nors socialdemokratai aiškiai neatsako, ar trečiuoju partneriu galėtų būti Liberalų sąjūdis, Juozas Olekas tikino, kad, diskutuojant dėl potencialaus bendro darbo, prioritetas bus skiriamas socialdemokratų programai.

„Socialdemokratai ir demokratai – sudarome ašį, prie kurios galės kas nors prisijungti arba ne. Pagrindas yra mūsų programų suderinimas“, – dėstė J. Olekas.

„Mūsų atsakomybė – mūsų įsipareigojimų Lietuvos žmonėms įvykdymas. Kas norės prie to prisijungti – galės prisijungti. Po vakar Lietuvos žmonių sprendimo turime tvirtą stuburą, kad tai turėtų būti socialdemokratų programa. Girdime ir iš vienų, ir iš kitų kolegų, kad kažkas netinka. Esame atviri diskutuoti“, – pridūrė jis.

Savo ruožtu kalbėdama apie demokratų lyderio Sauliaus Skvernelio ir valstiečių pirmininko Ramūno Karbauskio nesutarimus, V. Blinkevičiūtė politikams linkėjo labiau subalansuoto bendravimo.

„Jau dabar akivaizdu, kad bet kokiu atveju turėsime tvirtą valdančiąją daugumą. Ji gali būti iš trijų koalicijos partnerių, tai irgi dar vienas didelis laimėjimas. Dėl galutinių sprendimų mes apsispręsime“, – sakė ji.

„Būtų gerai, kad bendravimas tiek viduje, tiek išoriškai būtų labiau subalansuotas. To linkėčiau visiems“, – akcentavo V. Blinkevičiūtė.

Su „Nemuno aušra“ nesidera

Su partija „Nemuno aušra“ socialdemokratai nesidera.

„Mes ir iki rinkimų derybų su „Nemuno aušra“ nevedėme. Tai nebuvo įtrauktą į mūsų planus, retoriką, apmąstymus. Tai šiandien nėra pasikeitę“, – pirmadienio rytą ELTA spaudos konferencijoje sakė V. Blinkevičiūtė.

O socialdemokratas Juozas Olekas pabrėžė, kad mandatų koalicijoje užtenka ir be „Nemuno aušros“. Be to, priminė jis, R. Žemaitaičio partija pati nusprendusi nebūti valdančiosios daugumos dalimi.

„Jie užsidarę ir priėmę sprendimą, kad nedalyvaus daugumoje. Tai nėra jokių problemų. Juolab kad Lietuvos žmonės parodė, jog remia socialdemokratus. Mums mandatų užtenka, tad ieškoti ketvirto partnerio nėra jokio poreikio“, – tvirtino J. Olekas.

Įvertino Landsbergio sprendimą

Pergalę rinkimuose iškovojusių socialdemokratų lyderė sako, kad Gabrieliaus Landsbergio pasitraukimas iš konservatorių pirmininko pareigų po, anot jos, triuškinamo pralaimėjimo buvo tikėtinas. Visgi, kaip teigia socdemų vedlė, tokią atsakomybę Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) vadovas galėjo prisiimti dar ir anksčiau.

„Dėl konservatorių partijos lyderio Gabrieliaus Landsbergio, matyt, kitokio sprendimo ir negalėjo būti. Tai akivaizdus tiek partijos pralaimėjimas rinkimuose, tiek ir jo paties asmeniškai. Matyt, niekas netikėjo, kad Kauno Žaliakalnyje jis tiesiog triuškinamai pralaimės“, – pirmadienį Eltos surengtoje spaudos konferencijoje sakė V. Blinkevičiūtė.

„Jis prisiėmė atsakomybę, nors gal šiek tiek ir pavėluotai. Buvo ir ankstesnių rinkimų, sprendimus buvo galima padaryti, tačiau tai jo asmeninis sprendimas“, – pridūrė ji.

Pirmadienio rytą konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis pranešė, kad po pralaimėjimo Kauno Centro–Žaliakalnio vienmandatėje apygardoje traukiasi iš partijos pirmininko pareigų bei daro pertrauką politinėje karjeroje. Jis taip pat patikino atsisakantis iškovoto mandato Seime.

LSDP laimėjo Seimo rinkimus ir formuoja valdančiąją daugumą. 37 šiuo metu opozicijoje veikiančios LSDP atstovai pateko į antrąjį rinkimų turą. Pergalę šventė net 32 šios partijos atstovai. LSDP užsitikrino įspūdingą 52 mandatų naujame Seime skaičių, 18 iš jų buvo išrinkti pirmajame ture daugiamandatėje apygardoje, o dar du pergalę šventė pirmajame ture vienmandatėse.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (105)