Taigi, apie pranašystes. Yra rimtas mokslas apie tai, kodėl žmonės tiki ir pasikliauja horoskopais bei chiromantija. Vadovėliuose jis būtų priskirtas socialinės ir asmenybės psichologijos skyriui. Tad dabar, artėjant Juodosios Vandens Gyvatės pagal kinų kalendorių metams, maga pažvelgti, koks gi tas mechanizmas, kurį gerai įvaldė ne tik garsieji pasaulio magai, pranašai, šamanai, bet ir įvairiausi šarlatanai, išmokę valdovus ir diktatorius manipuliuoti masėmis.

Ko gero, pirmas vieną įdomų eksperimentą atliko amerikiečių psichologas Bertramas R.Foreris. Jis gimė Springfilde 1914 m., II pasaulinio karo metais buvo JAV karinės ligoninės administratoriumi Prancūzijoje, paskui grįžo į Los Andželą. 1948 m. jis atliko psichologinį eksperimentą (po to jų atlikta šimtai), kuris ir dabar vadinamas Forerio (Barnumo) arba subjektyvaus patvirtinimo efektu. Kodėl Barnumo?

XIX a. Amerikoje buvo garsus šoumenas, cirko karalius, jo savininkas ir filantropas Phineas Tayloras Barnumas, kuris garsėjo savo psichologinėmis manipuliacijomis ir kuriam priskiriama frazė „Mes turime ką nors kiekvienam...“ Teigiama, kad efekto pavadinimą pirmas pavartojo kitas garsus Amerikos psichiatrijos, neurologijos ir filosofijos profesorius, B.R.Forerio amžininkas Paulas E.Meehlas.

Taigi, B.R.Foreris, pasinaudodamas P.T.Barnumo patyrimu, suformulavo šio efekto esmę: žmogus mielai sau pritaiko banalius, bendro pobūdžio teiginius, jei jam sakoma, kad jie gauti studijuojant kažkokius jam nežinomus, nesuprantamus reiškinius. Mokslininkas teigė, kad taip yra dėl susidomėjimo savo asmenybe ir likimo, kurį nori žinoti kiekvienas žmogus. Savo studentams jis pateikė iš horoskopo paimtą vienodą, abstraktų tekstą: „Jums labai reikia, kad kiti žmonės jus mylėtų ir jumis žavėtųsi. Jūs gana savikritiški. Jūs turite daug neatskleistų galimybių, kuriomis taip ir nepasinaudojote savo naudai. Nors ir turite kai kurių asmeninių silpnybių, jūs sugebate jas įveikti. Išoriškai disciplinuotas ir pasitikintis savimi, jūs iš tikrųjų linkęs jaudintis ir jaustis neužtikrintai. Šiaip jūs vertinate įvairovę, ir įvairūs apribojimai kelia jūsų nepasitenkinimą. Taip pat didžiuojatės, kad mąstote savarankiškai, ir nepriimate svetimų teiginių, jeigu jie įtikinamai nepagrindžiami“ ir taip toliau.

Paskui mokslininkas paprašė, kad studentai penkių balų sistemoje įvertintų savo atsakymų atitikimą tikrovei. Bendro įvertinimo vidurkis aukštas – 4,26 balo. Vadinasi, kiekvienas studentas nusprendė, kad šis aptakus tekstas gana tiksliai apibūdina būtent jo charakterį. Žinoma, tokiam aukštam įvertinimui įtakos turėjo ir dėstytojo asmenybė.

B.R.Foreris iš šio tyrimo išskyrė 4 faktorius, apibūdinančius efektą: žmogus įsitikinęs, kad tekstas skirtas tik jam; charakteristikos abstraktumas yra priimtinas iš esmės kiekvienam žmogui, o tai perša mintį apie teksto teisingumą; subjektas įsitikinęs, kad tekstą suformulavo autoritetingas žmogus; jame dominuoja pozityvios charakteristikos... Galų gale visas šis bandymas suponuoja tokią tezę: žmogus pats kuria savo likimą.

Forerio (Barnumo) efektas pasiteisina dėl teigiamų formuluočių, ir čia nieko keisto: niekam nėra malonu apie save girdėti blogus atsiliepimus. Maskvos universiteto psichologas Sergėjus Stepanovas savo knygoje „Ką jūs žinote ir ko nežinote apie save ir kitus“ („Šarlatanizmo psichologija“) priduria, kad efekto esmė – tai, kad mes mėgstame komplimentus, bet neigiamai vertiname kritiką, nors horoskopas nebūtinai turi būti sudarytas vien iš pagyrimų. Ta kritika vėlgi tampa savotišku pagyrimu ar įveikiama užduotimi ateičiai. Šiuos efektą veikiančius faktorius puikiai žino visokie šarlatanai, sukčiai, pranašautojai, kurie iš to uždirba sau duoną ir dažnai mulkina patiklius klientus. S.Stepanovas pastebi, kad į astrologus kreipiasi dažniausiai nelaimingi, susirūpinę, puolę į depresiją ar netikri savo ir artimųjų ateitimi žmonės, o kartais – ir solidūs žmonės, norintys pasitikrinti savo ateitį.

Kanadoje gyvenantis vokiečių filosofas Eckhartas Tolle (jo bestseleris „Dabarties jėga“, „The Power of Now“, užpernai išverstas į 33 pasaulio kalbas) mano, kad ne viskas čia taip paprasta. Jis atkreipė dėmesį į Sigmundo Freudo pastabą dėl vienos mūsų atimties savybės – prisiminti teigimus dalykus ir užmiršti neigiamas charakteristikas. Pakloję didelius pinigus astrologui ar nusipirkę solidų žurnalą su horoskopais, jūs nelinkęs pripažinti, kad pinigus išmetėte kaip į balą. O jeigu taip, tai ten ieškote jums palankių spėjimų...

Psichologai išskiria dar vieną tokių prognozių efektą, kuris tarsi ir pataiso pranašautojų reputaciją: horoskopai veikia žmonės, kuriems jie skirti. Kitaip sakant, perskaitęs, kad jūsų Zodiako ženklui būdingas sąžiningumas, stengsitės šios savybės nesukompromituoti ir daugmaž gyventi taip, kaip pasakė astrologas... Tai pozityvioji Forerio (Barnumo) efekto pusė.

Ne veltui astrologų ir pranašautojų prognozėmis nuo neatmenamų laikų naudojosi pasaulio galingieji. Simpatiją mistikai ir astrologijai ypač jautė nacių lyderis Adolfas Hitleris. 1974 m. išleistos knygos „Okultinis reichas“ („Occult Reich“) autorius Jamesas Herbertas Brennanas, gimęs Airijoje, o rašęs JAV, tvirtina, kad Vokietijos archyvuose sukaupta daug pranašysčių apie A.Hitlerį, tačiau nuo 1934 m. jo vardas jose neminimas. Vieši pasisakymai buvo pavojingi, bet atėjęs į valdžią nacių lyderis ir toliau naudojosi astrologų paslaugomis, tačiau su viena sąlyga: jie turėjo tarnauti nacių ideologijai. Heinrichas Himmleris kalbėjo tiesiai šviesiai: “Trečiajame reiche mes uždrausime astrologiją… Mes negalime leisti astrologams paklusti savo prigimčiai, jei jie nedirba mums”.

Kai astrologai ėmė pranašauti, kad A.Hitlerio gyvybei gresia pavojus (1939 m. lapkričio 9 d. Miuncheno aludėje sprogo bomba), daugelis jų buvo suimti ir atvežti į Berlyną apdorojimui. Jiems visai riesta pasidarė, kai nepasitvirtino nacių “blitzkrieg” taktika, kuriai astrologai, pataikaudami valdžiai, pranašavo šviesią ateitį Rytuose. Vilhelmas Vulfas, knygos “Zodiakas ir svastika. Astrologas Himmlerio teisme” (“Zodiac and Swastika”, knygos ištraukos yra http://www.scribd.com/doc/45627536/Zodiac-and-Swastika-Wilhelm-Wulff) autorius, savo bosui patarinėjęs nuo 1943 m. iki III reicho galo, sudarinėjo horoskopus taip, kad dar 1945 m. balandį žadėjo reichui palankią karo baigtį. Ne kartą kalintas, jis išvengė mirties ir gyveno iki 91 m. amžiaus, mirė 1984 m.).

Tokių buvo vienetai, kurie į klausimą „Kas yra Nostradamus?“ pataikaudami atsakydavo „Nostradamus yra Hitleris“. Šiandien tokių astrologų pataikavimo ženklų aptiksime kiekviename žingsnyje. Kiek daugiau apie politinę ir ekonominę padėtį ar politiko asmenybę informuotas pranašas be problemų savo prognozės priderina prie esamos situacijos, ir tada jis jaukiai jaučiasi TV studijoje ar blizgaus žurnalo paskutiniuose puslapiuose. Jis skaitomas, o jo abstraktūs išvedžiojimai, metai iš metų nurašomi nuo tokių pat apibūdinimų, yra liaupsinami ir tampa tūlo žmogaus gyvenimo pagrindu.

Kitaip sakant, Forerio (Barnumo) efektas per amžius gyvas. Ir - Dieve padėk.

Pagrindinis argumentas (nors nurodytuose šaltiniuose išvardinta daugiau) būtų Barnumo efektas.

"Praeitame amžiuje Fineasas Barnumas buvo cirko savininkas bei nenormalių daiktų demonstruotojas ir didžiavosi, kad jo programoje kiekvienas gali rasti "kažką sau". Barnumo efektą būtų galima suformuluoti šitaip : Barnumo efektą mokslininkai studijuoja jau 40 metų. Per tą laiką buvo nustatytos ir apibrėžtos sąlygos, kada žmogus labiau linkęs tikėti jam pateiktais duomenimis, kokios žmonių grupės linkusios labiau tikėti, kokie pasisakymai sukelia pasitikėjimą. 50-ųjų pabaigoje amerikiečių mokslininkas Rosas Staigneris pravedė klasikinį tyrimą. Jis parinko 68 personalo skyrių darbuotojus iš skirtingų firmų ir davė jiems užpildyti anketą, kuri leistų sudaryti detalų psichologinį asmenybės aprašymą. Po to sudarė vieną bendrą suklastotą charakteristiką, panaudodamas 13 frazių iš skirtingų horoskopų ir davė perskaityti bandymo dalyviams pasakęs, kad jos paruoštos remiantis psichologinio testo duomenimis. Kiekvienas dalyvis po atskira fraze turėjo pažymėti, kiek jinai yra teisinga ir kaip tiksliai apibūdina jo charakterį. Buvo pasiūlyti įvertinimai: "stebėtinai teisingai", "teisingai", "pakankamai teisingai", "vidutiniškai", "greičiausiai klaidingai" ir "visiškai neteisingai". Daugiau kaip trečdalis dalyvių manė, kad jų psichologiniai portretai buvo paruošti "stebėtinai teisingai", 40% - "pakankamai teisingai" ir beveik niekas savo charakteristikos nepalaikė "visiškai klaidinga"- o juk tyčia buvo parinkti žmonės, kurie, atrodytų, turėtų būti patyrę vertinant asmenines savybes. Šis eksperimentas atskleidė dar vieną pikantišką Barnumo efekto pusę. Štai dvi frazės, kurias bandymo dalyviai palaikė teisingiausiomis: "Jūs mėgstate šiokias tokias įvairoves gyvenime, tam tikrą permainų laipsnį ir imate nuobodžiauti, jei jus slopina įvairiais suvaržymais ir griežtomis taisyklėmis" ir antroji: "Nors jūs turite šiokių tokių asmeninių trūkumų, dažniausiai sugebate su jais susitvarkyti". Atvirkščiai, mažiausiai teisingais buvo pripažinti teiginiai : "Savo seksualiniame gyvenime neišvengiate kai kurių problemų" ir "Jūsų viltys kartais būna nerealios". Apibendrinant, Barnumo efektas pasiteisina dėl teigiamų atsiliepimų ir čia nieko keisto – niekam nėra malonu apie save išgirsti blogus atsiliepimus.
Vėliau panašūs tyrimai buvo atliekami dar ne kartą. Šitaip 1960m. vienas prancūzų psichologas laikraščiuose išspausdino reklamą, kad teikia astrologo paslaugas. Gavęs šimtus užsakymų, savo klientams išsiuntė vieną ir tą patį horoskopą, sudarytą iš nekonkrečių, bendrų frazių. Ir ką gi – daugiau nei pora šimtų klientų atsiuntė jam dėkingumo laiškus už stebėtinai tikslų, meistriškai paruoštą horoskopą..."

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (62)