Naujas „mokymas“ turės pakeisti po marksizmo nuvainikavimo Rusijos politinėje erdvėje susiformavusį vakuumą ir grąžinti rusų pasitikėjimą savimi.

Numatė civilizacijos ateitį

„Galvojate, kad mes šnekame ir toliau savo kalbų niekur nenueisime? Nieko panašaus. Kai rengdavome savo spaudos konferencijas, pranešėjų būdavo daugiau nei klausytojų. Dabar ateina pilna salė. Padovanojome savo knygas rusų politikams. Dabar mus finansuoja Užsienio reikalų ministerija, o mūsų mintis cituoja Vladimiras Putinas“, – dėstė savo poziciją iki šiol mažai girdėto Tarptautinio Pitirimo Sorokino-Nikolajaus Kondratjevo instituto prezidentas ir Rusijos mokslų akademijos akademikas Jurijus Jakovecas.

Jo vadovaujamas institutas drauge su mokslininkais iš socialinių-politinių tyrimų instituto bei kitų Rusijos mokslo įstaigų Užsienio reikalų ministerijos užsakymu, baigė šlifuoti integralizmo ideologijos principus. Ji, anot sumanytojų, turėtų ne tik pakeisti Rusijoje gyvavusį marksizmą, bet ir Vakaruose egzistuojantį liberalizmą. Ideologijos principai išdėstyti pranešime „Civilizacijos ateitis“, kuriame, be visa ko, pateikiamos pasaulio raidos gairės iki 2050 metų.

Pagrindinis integralizmo postulatas – pasaulyje negali būti vieno traukos centro, o po dabar pasaulį krečiančios krizės visos valstybės nustos konfliktuoti bei ieškos naujų sąlyčio taškų. Anot ideologijos kūrėjų, tai bus nauja epocha, kurioje JAV rolė tik silps, o Rusijos ir kitų, autoritarinėmis vadinamų, valstybių, stiprės.

Yra savas Marksas

„Industrinė epocha pasiekė savo apogėjų, reikalinga nauja pasaulinė ideologija – integralizmas. Vakarai yra arčiausiai šio naujo etapo, tačiau Rusija turi visus šansus aplenkti savo konkurentus ir atsidurti priešakyje“, – kalbėjo Ateities tyrimų akademijos prezidentas Aleksandras Agejevas.

Aleksandras Agejevas:
Pagal integralumo lygį – gebėjimą vienyti aplink save kitas valstybes - Rusija šiuo metu užima ketvirtą vietą pasaulyje po JAV, ES ir Kinijos. Nepaisant to, kad mūsų gyventojų skaičius mažėja, savo įtaką mes išlaikysime ir netgi stiprinsime. Jei kažkas mano, kad Rusija gamina tik raketas, žinokite, kad ne tik.

J. Jakovecas ir A. Agejevas P. Sorokinui apibūdinti vartoja tokias sąvokas kaip „pranašas“, lygina jį su islamo pradininku Mahometu, o jo knygas vadina „Evangelijomis“ ir „Biblija“. O štai sakralinė komunistų frazė „komunizmo šmėkla klaidžioja po Europą“ pasikeitė ir virto grėsmingu „P. Sorokino siela plevena mūsų planetoje“.

Krizė atskirs pelus nuo grūdų

„Man labai įsiminė mūsų patriarcho Kirilo pasakyti žodžiai, kad krizė - tai ne tik blogis, bet ir gėris. Ji parodys, kas yra vertas išlikti, o kas – ne. Taip juk visame pasaulyje. Žmonės pavargo nuo vakarietiško gyvenimo. Kaip nuobodu gyventi prognozuojamame pasaulyje“, – dėstė J. Jakovcevas.

Rusų mokslininkai drauge su savo kolegomis iš Kazachstano įsitikinę, kad per artimiausius kelis dešimtmečius esamas JAV ir Europos valstybių diriguojamas liberalusis pasaulis žlugs. Tam, kad tai įvyktų kuo greičiau, Rusija ir drauge su ja „šviesų rytojų“ norinčios kurti valstybės ruošiasi papildomus resursus skirti lenktynėms su JAV ir Europos Sąjunga. Svarbiausiais tikslais yra įvardijamas savo istorijos pažinimas, savęs vertinimas, naujų nanotechnologinių korporacijų kūrimas ir gebėjimas pasaulio politikoje efektyviau naudoti ekonominius svertus.

„Ką šiandien pati gamina Rusija? Kryželius, ikonas? Juk drabužiai, batai, laikrodžiai viskas - svetima, net vanduo, nes jis išgaunamas su užsienyje sukurta įranga. Nors dėl krizės mūsų finansavimas sulėtėjo, bet kiek žinome, mūsų veiklai ir naujų korporacijų, tokių kaip „Microsoft“ rusiškų analogų kūrimui bus skirta apie 10 mlrd. JAV dolerių“, – reiškė optimizmą A. Agejevas.

„Vyriausybė laiku susigriebė ir suprato, kad esame informacinėje blokadoje. Pas mus ateina informacija iš Vakarų, o mes savo informacijos negalime skleisti“, - aiškino A. Agejevas ir pridūrė, kad šį sklaidos santykį reikia keisti Rusijos naudai.

Amerikiečiai turi savo scenarijų

Tuo pat metu amerikiečio George‘o Friedmano vadovaujamas institutas, remdamasis iš įvairių šaltinių surinkta informacija, knygoje „The next 100 year“ (100 ateinančių metų) pateikia savo ateities pasaulio viziją. Ir vietos stipriai Rusijai šiame pasaulyje nėra.

Knygoje tvirtinama, kad Rusija vėl pabandys atkurti savo galybę ir ginklu ar kitais – ekonominiais – būdais užgrobti visas buvusias TSRS respublikas. Pirmosios sąraše, pasak autoriaus, atsidursiančios Vidurio Azijos valstybės, joms iš paskos sektų Ukraina ir paskiausiai – Baltijos šalys – Lietuva, Latvija ir Estija.

Rusijos ambicijų augimas iki 2015 metų turėtų išprovokuoti naują šaltąjį karą, kuriame Rusija ir vėl patirs pralaimėjimą ir jau poros dešimtmečių vėl skils, tik šį kartą norą atsiskirti pareikš ne tik 15 „sąjunginių“, bet ir nemaža dalis Rusijos sričių. Tokiu būdu jau po 40 metų Rusija praktiškai nebevaidins jokios svarbesnės rolės pasaulyje.

Vadina paistalais

A. Agejevas šias prognozes vadina niekinėmis ir tikina, kad Vakarų civilizacija visuomet buvo agresyvi kitų tautų atžvilgiu. O Rusija remiantis „objektyviais tyrimais“ niekada nenusileis žemiau ketvirtos vietos.

„Pagal integralumo lygį – gebėjimą vienyti aplink save kitas valstybes - Rusija šiuo metu užima ketvirtą vietą pasaulyje po JAV, ES ir Kinijos. Nepaisant to, kad mūsų gyventojų skaičius mažėja, savo įtaką mes išlaikysime ir netgi stiprinsime. Jei kažkas mano, kad Rusija gamina tik raketas, žinokite, kad ne tik“, – pabrėžė Ateities tyrimų akademijos prezidentas.

Pagrindiniu savo ideologijos privalumu rusų mokslininkai vadina gebėjimą nuspėti krizes, kurias liberalizmo doktrina neigia.

„Mes netgi šitą krizę numanėme, tik galvojome ji įvyks dešimtmečiu vėliau. Greitai nauja epocha pakeis melo, šmugleriavimo ir nesąžiningumo epochą“, – tarybiniais štampais kalbėjo J. Jakovecas.

Žinoma kaltinimai „melu ir šmugleriavimu“ buvo skirti vakariečiams, kurie „nemoka bendradarbiauti su kitomis tautomis, o tik bando primesti joms savo tvarką“.

„JAV tiki sukūrusi vieno poliaus pasaulį, kur visi šoka pagal jų dūdelę. Tokio pasaulio niekada nebuvo ir nebus. Nei Rusija, nei Kinija neis paskui JAV. Pažiūrėkite, buvo G8 – didysis aštuonetas, dabar atsirado labiau pripažįstama organizacija „Grupė 20“. Valstybės telkiasi ir tokie susivienijimai tik stiprės, drauge stiprėsime ir mes“, – tvirtino A. Agejevas.

Pitirimas Sorokinas (1889-1968):

Žymus XX amžiaus makrosociologas. Gimė Rusijoje, Vologdos gubernijoje, Turos kaime. Tėvas cerkvių tapytojas, mama – zorianka (komi tautybė).
1905 m. įstojo į eserų partiją, buvo demokratinio Rusijos parlamento narys.
Po 1917 metų bolševikų revoliucijos buvo sulaikytas ir nuteistas sušaudyti.
Vėliau nuosprendis atšauktas, o P. Sorokinui leista dėstyti universitete.
Po kelių metų emigravo į Vokietiją, o vėliau persikėlė gyventi į JAV.
Įkūrė Harvardo universiteto sociologijos fakultetą ir 30 metų buvo jo dekanu.
Žymiausias jo darbas – keturių tomų „Socialinė ir kultūrinė dinamika“.
Drauge su Arnoldu Toynbee įkūrė Lyginamosios civilizacijų analizės draugiją.
Tarybų Sąjungoje jis buvo vadinamas „šarlatanu“, o jo darbai „pseudomoksliniais“.

Nuomonė

Šioje publikacijoje skelbiama asmeninė autoriaus nuomonė. Portalo Delfi redakcijos pozicija negali būti tapatinama su autoriaus nuomone.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją