Jau įsivaizduoju, kaip penktadienį parduotuvėse nusidrieks eilės. Žmonės greta kiekvieną savaitę perkamų ar savaitgalio išvykai reikalingų produktų, tarp kurių, savaime suprantama, yra bent keletas butelių alaus, į vežimėlį įsimes dar vieną kitą pakuotę. Dėl viso pikto. Arba triukšmingai pasilinksmins penktadienį, šeštadienį ramiai praleis su šeima ir sekmadienį dar kartą atšvęs.
Sutinku, kad nupiešiau pernelyg sodrų vaizdą. Pasikliaudama visuomenės sąmoningumu viliuosi, kad dauguma nepasiduos masinei psichozei ir nepagalvos, kad penktadienio vakarą visiems laikams išseks alaus bei ugninio vandens upės. Tačiau visko gali būti, kad vis tiek prabus jau beveik nunykęs sovietmečio paprotys pirkti ką duoda ir kai duoda.
Esu linkusi manyti, kad atsargūs lietuviai alkoholiu apsirūpins. Taigi savaitgalį šalyje vyraus šventinė nuotaika ir visai ne dėl to, kad bus Rugsėjo 1-oji, ir juo labiau ne dėl to, kad išvakarėse bus minima Laisvės diena. Tiesiog visi turės senų gerų priemonių ūpui pakelti.
Už tokį draudimą agitavę politikai kolegas šiurpino istorijomis apie mokslo metų pradžios proga mirtinai nusigėrusius paauglius. Negalėdami parduotuvėje nusipirkti alaus moksleiviai Rugsėjo 1-ąją garantuotai švęs dainuodami liaudies dainas ir šokdami ratelius.
O šventasis naivume! Tikriausiai valdžios vyrai nežino, kad paaugliai alaus ar stipresnių gėrimų išlenkia ir kitomis dienomis (kai aš mokiausi mokykloje, tai vykdavo beveik kas savaitę). Ir galbūt galvoja, kad nepilnamečiams alkoholio niekas neparduoda, nes juk įstatymas tai draudžia. Na, ateinančią Rugsėjo 1-ąją tikrai neparduos, nes neparduos niekam… Taigi pagrindinis Seimo narių tikslas – sumažinti paauglių, o ilgainiui – ir visų gyventojų girtavimą tolsta septynmyliais žingsniais.
Linksmiausia klausyti vis karštėjančių politikų debatų tema “Kaip išgelbėti tautą nuo dienos be alkoholio?” Valdžios atstovai dar uoliau nei pernai, kai aptarinėjo pataisą dėl draudimo, svarsto, kaip čia palengvinus gyvenimą prekybininkams, kultūringai išgeriantiems gyventojams ir niekuo dėtiems užsieniečiams.
Galiu tik pritarti premjerui Gediminui Kirkilui ir kitiems politikams, kurie uoliai kartoja, jog draudimais nieko neišspręsi. Kovoti su paplitusiu alkoholio vartojimu reikėtų ne negatyvu, o pozityvu – informacija apie tinkamą alkoholio vartojimą ir galimą žalą, tėvų pamokas ir taip toliau. Apie tai yra prikalbėta tiek, kad kartoti net nebesinori.
Tokie draudimai primena naują tvarką iš pasakos apie Čipoliną: už lietų mokėsime tiek, už sniegą – šiek tiek daugiau, o už audrą – dar daugiau. Mūsiškai tai skamba maždaug taip: pabandykime ką nors uždrausti vienai dienai ir pažiūrėkime, kas iš to išeis. Už pažeidimus net bus galima nulupti vieną kitą pinigėlį baudų.
Sako, nemažai Lietuvos vaikų turi antsvorį. Gal vieną dieną per metus juos reikėtų priversti sportuoti nuo ryto iki vakaro? Emigraciją tikriausiai galėtume sustabdyti uždraudę gyventojams būti užsienyje ilgiau nei savaitę?
O dabar nustokime visi draugiškai bumbėti ir viską apverskime aukštyn kojomis – gal šitas draudimas, nors jį sukritikavo net pats prezidentas Valdas Adamkus, nėra toks blogas? Bent jau jo idėja man patinka. Kodėl negalėtume vieną dieną imti ir pagyventi be alkoholio?
To tikėtis, aišku, sunku – juk vargu ar tą šeštadienį gimtadienį arba vestuves švenčiantys žmonės nepakels net šampano taurės, tad draudimas pardavinėti galėtų būti simbolinis įspėjimas pagalvoti apie alkoholizmo problemą, kuri atkeliauja į vis jaunesnių žmogučių gyvenimus. Juk, pavyzdžiui, minima Pasaulinė diena be automobilio – mašinos tuomet neišnyksta iš gatvių, bet bent atsiranda svari priežastis pakalbėti apie jų išmetamus teršalus.
Taigi politikai, užuot virkavę dėl savo sprendimų, galėtų paieškoti išeities, kad ir vilkas būtų sotus, ir avis liktų sveika. Kitaip tariant, kad Rugsėjo 1-oji netaptų masine paauglių nusigėrimo švente, o suaugusieji galėtų švęsti, jei jiems norisi, su alumi. Idealiu atveju – kad pastarieji ilgainiui imtų tik išgerti, bet ne prisigerti.
Nuomonė
Šioje publikacijoje skelbiama asmeninė autoriaus nuomonė. Portalo Delfi redakcijos pozicija negali būti tapatinama su autoriaus nuomone.