Nes tik reikia žiūrėti teliką ir balsuoti už tuos, kurie Tave įtikina. O kuo įtikina, - klausiu. Na, čia jau tikrai ne logikos ir racionalių svarstymų klausimas, čia reik daryt kaip širdis liepia.
Nes juk tikrai, kokią gi reikšmę gali mano gyvenimui turėti mano sprendimas, kokie žmonės ateinančius ketverius metus spręs, kaip aš gyvensiu, nes būtent nuo Seimo priklauso, ar mano atlyginimas didės ar mažės, būtent nuo Seimo priklauso, ar už močiutės butą turėsiu kasmet vis mokėti vien už tai, kad jį turiu, ir būtent nuo Seimo priklauso, kiek kartų per dieną ir kokiu metu mano vaikai, žiūrėdami teliką ar interneto portaluose filmukus, matys reklamas reklamytes apie labai skanų ir sveiką tikro grūdo produktą, skystą laimės kaloriją.
Na, jau nekalbant apie tai, kad būtent Seimo rankose yra sprendimai, kiek aš galiu naudotis savo laisvėmis ir teisėmis, ir netgi Seimas yra būtent ta instancija, kuri turi galią įgyvendinti arba numarinti Europos žmogaus teisių teismo sprendimus, kurie gina mus tada, kai mūsų valstybė mus nuskriaudžia.
Nors tiems patiems nuostabiems žmonėms – neironizuoju – uždavus klausimą, ar jiems atrodytų normalu susirinkti savo santaupas iš kojinių ir bankų, prieiti prie žmogaus, kurį jie matė fainai skaldant bajerius „Šok su manim“ laidoje, ar žino, kad jis gerai vagia ir turi du Maybachus, ir atiduoti jam savo ilgamečio triūso vaisius su žodžiais: „Ai, vis tiek nuo manęs nieko nepriklauso, tai man jokio skirtumo, ką Tu su mano pinigais nuveiksi. Ai, ir dar, aš Tau mokėsiu atlyginimą iš savo kišenės, net jei dėl Tavęs emigruosiu, bankrutuosiu, ar nusižudysiu – nors tada gal mokės mano vaikai.“ Absurdas? Kodėl gi, juk taip darome jau 24 metus.
Ir, sprendžiant iš komentarų bei laiškelių, kuriuos gaunu, nuoširdžiai nesuprantama, kaip ši metafora atspindi mūsų realybę.
Taigi, sufleruoju. Perspėju, kad tai mano subjektyvi nuomonė ir mano subjektyvus planas.
Pirma. Ruoštis.
Pasidaryti namų darbus. Užtenka pasiguglinti keleto Seimo posėdžių, kuriuose buvo svarstomi Jums asmeniškai aktualūs klausimai, išklotines ir jas peržiūrėti, vadovaujantis ne emocijomis („gerai čia užvažiavo ant Loretos“ ar „***, kokie durniai“), bet racionaliu išskaičiavimu.
Pavyzdžiui, kiek konkretus Seimo narys dalyvavo aptarime (kiek jis miegojo, ar buvo išlėkęs į Seimo kavinę ar Tailandą – išklotinė nerodo, bet jei tūlo Seimo nario gyvybės ženklų posėdžiuose nėra, tai kaip ir atsakymas pats savaime). Kiek konkretus Seimo narys pademonstravo įsigilinimo į svarstomą klausimą, t.y. kiek jo pasisakymai, siūlymai, kritika turėjo sveiko proto grūdo ir kompetencijos gylio (nes pasisakymai „Šiaip vaikams seksualinio apsisprendimo laisvės nuostatos netaikomos“ arba „Aš jų nevadinu sekso vergėmis, jos yra sekso prekeivės“ nesiskaito kaip kompetentingi). Galiausiai, kaip balsavo – aišku, čia reikia dar truputį namų darbų pasidomėti, koks balsavimo variantas geriau atitinka visuomenės ar bent jau Jūsų lūkesčius ir gerovę.
Antra. Klausti.
Eiti į susitikimus su Seimo nariais – nuo rengiamų partijų skyriuose iki vakarėlių kino filmo premjeros proga – čiupti už skverno ir klausti. Gal nemandagu trukdyti žmogų, kuris ir taip neturi laiko, - pasakysite Jūs. Jūs esate jo darbdavys, taigi, jis turi Jums rasti laiko. Nemandagu būtų klausti, kokias kojines jis dėvi, ar dėstyti jam ilgas tiradas apie Jūsų nenusisekusį gyvenimą, bet užduoti konkrečius klausimus apie jo kaip Seimo nario ar būsimo Seimo nario darbus – mandagu ir sveika Jūsų piniginei, politiniam dalyvavimui, sąmoningumui ir kitiems svarbiems kiekvieno piliečio sudedamiesiems elementams.
Trečia. Imtis iniciatyvos.
Jei paskaitę šį straipsnį prieisite išvadą, kad šįsyk visgi nenorite, kad už Jus nuspręstų tie, kieno balsas kainuoja alaus butelį, o Jus valdytų tie, kieno kaina yra otkatas, ir šaknis į Seimo rūmus suleidusi kėdė – tai gal nutarsite sugaišti 5-6 valandas savo laiko ir su bičiuliais sukviesite viešus klausymus Seimo nariams, kurie Jums atrodo verti dėmesio (arba neverti – ir po to pasidalinsite detaliais įspūdžiais socialiniuose tinkluose ar žiniasklaidos priemonėse).
Kita vertus, jei subursite keliolikos žmonių grupę, kuri sukvies šimtą potencialių rinkėjų, o gerbiami Seimo nariai Jus dailiai ir maloniai pasiųs į tolimą kelionę, nesuteikdami bent pakenčiamos alternatyvos (pvz. ateiti į jų jau rengiamą susitikimą su Salininkų-Mikėnų bendruomene), tai atsakymas dėl jų požiūrio į savo darbdavius kaip ir aiškus.
Na, ir, galbūt, ketvirta.
Galbūt – nes tikrai ne visiems subalansuotas šis variantas. Tam reikia ir storos odos atlaikyti rėksnius, propagandistus, sunkiai tekstą suvokiančius kolegas-politikus bei konstruktyviai diskutuoti nenorinčius rinkėjus, ir kartu jautrumo pamatyti, kas skauda mūsų visuomenėje, išgirsti pagrįstus skundus bei konstruktyvius pasiūlymus mokėti burti bendraminčius – pagal vertybes ir principus, o ne kiekio bei piaro principus.
Ir paskutinis, bet turbūt svarbiausias momentas – ar turite žinių, patirties ir gebėjimų, kurie reikalingi protingiems ir pamatuotiems sprendimams priimti. Jei visa tai apie Jus – tai imkitės iniciatyvos kurti savo ir savo šalies ateitį savo rankomis. Eiti į politiką gėda tiems, kas eina tam, kad pasipelnytų – finansiškai ar narciziškai. Rūpintis savo valstybe – ne gėda.
***
Bet jei tas noras norėtų tapti nuoširdus – tai, ką tikrai galima padaryti ir padaryti jau šiandien – pasidomėti kuo gi gyvena Lietuvos pilietis. Ir ne pilietis, tik gyventojas. Ne RINKĖJAS, nes, kaip žinome, einančių balsuoti yra graudžiai mažoka. Kaip gyvena patys įvairiausi žmonės – mieste ir kaime, balsuojantys ir ne (ir pasidomėti, kodėl – ne), jauni ir seni, vyrai ir moterys ir visi kiti. Nes, sutikite, gana absurdiška žadėti žmonėms pagerinti gyvenimo kokybę, kai nelabai domimasi kas būtent jiems yra svarbu, kas sudaro tą jų gyvenimo kokybę. Neįmanoma įtikti visiems Lietuvos gyventojams, bet, rimtai pasidomėjus, galima būtų susivokti, kokie yra poreikiai ir norai tų grupių, į kurias orientuojate savo rinkimines agitacijas, akcijas ir atrakcijas.
Ir nereikia sakyti, kad brangu ar ilgai trunka, ar nėra įrankių. Sočiai. Nuo brangių sociologinių apklausų (ir nereikia zyzti, kokios partijos neturtingos) iki keliskart pigesnių prekės ženklo studijų, kuriomis naudojasi Google ir Skype bei – siurprizas – Estijos politikai.
Kai sužinojau, kad ir Lietuvos prekės ženklai kasmet dalyvauja išsamioje tarptautinėje studijoje, bet Lietuvos politikams tai visiška terra incognita – nesupratau, ar jie nemoka skaičiuoti pinigų (na, taip, ne estai), ar jiems tiesiog visiškai neįdomu pamatyti savo atstovaujamos visuomenės socialinio profilio, tiksliau jų įvairovės, suvokti, kam Jūs patinkate ir kam nepatinkate, ir kodėl. Na, bet mes ne estai. Ar estai?
Nuomonė
Šioje publikacijoje skelbiama asmeninė autoriaus nuomonė. Portalo Delfi redakcijos pozicija negali būti tapatinama su autoriaus nuomone.