Šių metų susitikime tvyrojo susierzinimas dėl to, kad kai kurie politikos strategai grėsmingus 2014 m. įvykius vis dar traktuoja kaip staigmeną ar nukrypimą nuo normos. Nuo pat 1993 m., kai rusų okupacinės pajėgos buvo išvestos iš Lietuvos, lietuviams kėlė nerimą Rusijos pinigai ir įtaka šalies politikoje, žiniasklaidoje ir energetikos pramonėje. Tačiau Lietuvos (ir kitų Baltijos šalių) įspėjimai nesulaukė deramos reakcijos iš Vakarų – joms netgi būdavo gan griežtai nurodoma nekelti sumaišties.
Deja, mes nesusigriebėme laiku. Jei būtume anksčiau susirūpinę korupcija ir imperializmu Rusijoje, dabar nereikėtų spręsti Ukrainos padalijimo problemų ir sukti galvą, kaip išsaugoti Europos saugumą.
Net ir dabar ne visi Vakarų politikai deda kryptingas pastangas. Kai kurie – daugiausiai Pietų Europoje, o ir Amerikos vyriausybėje – nekantrauja, kada bus panaikintos sankcijos, ir galima bus grįžti prie įprastos tvarkos. Būtų labai apmaudu, jei taip nutiktų.
Rusijai reikėtų pliuralizmo, nes dėl politinių ir ekonominių galių monopolijos šioje šalyje lengviau iškilti ir gyvuoti diktatoriams. Būtų gerai įšaldyti režimo šalininkų kapitalą Vakaruose ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn tuos, kurie jiems plauna pinigus.
Buvęs V. Putino patarėjas A. Illarionovas, kuris dabar yra vienas didžiausių jo kritikų, kandžiai kritikavo M. Chodorkovskio atsisakymą ryžtingai pareikšti, kad Rusija turėtų atiduoti Krymą Ukrainai. Buvęs V. Putino ministras pirmininkas Michailas Kasjanovas, kuris dabar taip pat yra vienas iš režimo opozicijos lyderių, ėmėsi kitokios taktikos. Jo teigimu, vienintelė Rusijos viltis yra tapti modernia Europos valstybe, o kaimyninių šalių teritorijų aneksavimas trukdo šiam tikslui.
Svarbiausias diskusijose aptartas klausimas – ar NATO ir ES deda užtektinai pastangų, bandydamos atremti Rusijos „hibridinį“ arba „dviprasmišką“ karą. Paradoksalu tai, kad šiuo atveju užkulisiuose vyksta daugiau veiksmo, nei galima įsivaizduoti. Tačiau viešai apie tai kalbėti vengiama, nes bijoma atbaidyti bailesnius mūsų sąjungininkus ir vyriausybių departamentus. Trumpai tariant, problemos yra mūsų pačių viduje.