Bet ir savaitraštis „Economist“ rašė, kad reaguodamas į JAV sankcijas, Vladimiras Putinas gal sieks skatinti politinį nestabilumą Ukrainoje arba okupuos Baltarusiją. Net abejojantys , jog Rusija griebtųsi tokio rizikingo ir neracionalaus žingsnio, svarsto, ar po karinių „Zapad“ pratybų Rusija padidins savo karines pajėgas Baltarusijoje.
Ar Rusija sustiprins karių kontingentą, sužinosime tik užsibaigus „Zapad“ pratyboms. Bet aišku, kad Baltarusija liks Lietuvos kaimynė, jai toliau vadovaus prezidentas Aleksandras Lukašenka, ir jis nenutrauks Astravo atominės statybos. Baltarusija yra gana atgrasi šalis. Kaimynų negalime pasirinkti, bet iš dalies galime nustatyti, kokius santykius su jais turėsime.
Kiti viltingiau vertina Baltarusijos padėtį ir perspektyvas. Lukašenka yra diktatorius, bet galima jį paveikti, skatinti laikytis nuosaikesnės politikos, net švelninti represijas. Baltarusija yra svarbi ekonominė partnerė, tad reikia išlaikyti prekybinius ryšius, ieškoti kontaktų, kartu su Europos sąjungos imtis priemonių, kurie skatintų Baltarusija labiau gerbti vakarietiškas vertybes, šiek tiek atsiriboti nuo Rusijos. Šitie pragmatikai (tegu taip juos vadinkime) neturi iliuzijų, jog Lukašenka taps demokratu ir parodys Rusijai duris, bet mano, kad geresni santykiai būtų abipusiškai naudingi, ir kad tie geresni santykiai savo ruožtu gal skatintų teigiamus pokyčius Baltarusijos vidaus ir užsienio politikoje.

Neturiu statistinių duomenų, bet neabejoju, jog vanagų yra daug, gal net penkis kartus daugiau negu pragmatikų ne tik tarp politikų, bet ir tarp diplomatų bei tarptautinių santykių specialistų. ES pozicija svyruoja, priklausomai nuo Gudijos veiksmų. Pastaruoju metu pasukta pragmatizmo linkme. Pernai ES panaikino apribojimus, taikomus 170 asmenų ir trims bendrovėms, bet pratęsė ginklų embargą ir sankcijas keturiems asmenims. Sprendimas buvo priimtas pripažįstant Minsko veiksmus ES ir Baltarusijos santykiams gerinti.
Nepasiseks susitarti dėl Astravo atominės. Metinėje ataskaitoje prezidentė teigė, kad Astravo atominė jėgainė yra pavirtusi geopolitiniu ginklu. Šiai nuomonei veikiausiai pritaria lietuvių dauguma. Seimas priėmė įstatymą pripažinti Astravo elektrinę nesaugia ir keliančią grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui bei aplinkai. Baltarusijos užsienio reikalų ministerija įstatymą pavadino „eiliniu nedraugišku kaimyninės šalies aktu.“
Lukašenka pradeda, nors ir smulkiais žingsniais atsiriboti nuo Rusijos. Jis nepripažino Krymo inkorporavimo, tvirtino, kad Viktorui Janukovyčiui pabėgus, buvo galima jį nušalinti. Kelis kartus per pastaruosius metus jis sakė, kad Baltarusijoje nereikia Rusijos karinės bazės, ginčijasi su didžiuoju kaimynų dėl ūkio reikalų, gamtinių dujų, naftos importo bei vizų režimo. Lukašenka supranta, kad geriau būti savo ūkio šeimininku negu didelio dvaro prievaizdu. Jis dešimtmetį stengiasi stiprinti tautinę baltarusių tapatybę, nuosekliai pabrėžia ryšius su LDK, taigi su šalimi, kurios pagrindinis priešas buvo Maskva. Kremlius pasipiktino, kai 2014 m. Vitebske buvo pastatytas paminklas didžiajam kunigaikščiui Algirdui, kuris kelis kartus apsupo Maskvą. 1995 m. aiškinęs, jog baltarusių yra primityvi kalba, kuria negalima reikšti gilių minčių, Lukašenka dabar tvirtina, kad jei kalbi tik rusiškai, tai esi rusas, o ne baltarusis.
Tai reikšmingi pokyčiai, kurių nevalia nuvertinti. Nesulauksime stebuklų, bet nereikia užmerkti akių. Po ilgesnių tyrimų ir gilesnės analizės gal bus nutarta, jog Baltarusija yra Maskvai pavaldi ir priešiška Lietuvai. Bet tai turi būti analizės išvada, o ne prielaida ir atspirties taškas. Jei Lukašenka nori atsiriboti nuo Maskvos, stengiasi vykdyti labiau nepriklausomą politiką, neįsileidžia Rusijos karinės bazės, tai reikia kartu su ES skatinti šitokių pokyčių. Nereikia iliuzijų. Net pagerėjus santykiams, nebus atsisakoma Astravo. Bet jei santykiai geri, tai didėja tikimybė, kad bus galima įtikinti Baltarusiją suteikti tarptautinėms organizacijoms didesnį vaidmenį, prižiūrint jėgainės saugumą. Bet koks „perkrovimas“ būtų kuklus, bet jei jis būtų abipusiškas, jis būtų abipusiškai naudingas.
Nuomonė
Šioje publikacijoje skelbiama asmeninė autoriaus nuomonė. Portalo Delfi redakcijos pozicija negali būti tapatinama su autoriaus nuomone.