Ne mažiau svarbus buvo nutarimas sugrąžinti 2008 m. nutrauktą karinę prievolę, iš pradžių tik penkeriems metams. Trumpa trukmė buvo akivaizdus nesusipratimas. Rusija yra mūsų kaimynė, tokia ji bus po šešerių ir dešimties metų. Nors netikiu, kad rusai turi įgimtą polinkį palaikyti militarizmą ir ekspansionizmą, nerealu manyti, kad po penkerių metų Rusijos valdžią visiems laikams perims pacifistai. Kovo viduryje Valstybės gynimo taryba paskelbė, kad privalomoji karo tarnyba Lietuvoje turi būti grąžinta visam laikui, nors galutinį sprendimą dar turi priimti Seimas.
Ne visi pritaria R. Juknevičienės siūlymui. Ketvirtadienį Seimas priėmė krašto apsaugos ministro Juozo Oleko pasiūlytas Karo prievolės įstatymo pataisas, kad savo noru nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą atliekantiems jaunuoliams bus mokamos 30 proc. didesnės išmokos, o į šauktinių sąrašus patekusiems, bet tarnybą nutarusiems atlikti anksčiau, tektų 15 proc. priedas. Yra pagrindo manyti, kad išmokų didinimas iš esmės yra žingsnis į profesionalios kariuomenės kūrimą, kurios J. Olekas seniai siekia. R. Juknevičienė teigia, kad išmokų didinimas iškreips sistemą, nes šauktinių išmokos beveik prilygs profesionalių karių atlyginimams, o rezervams padidėjus gali brangiai atsieiti.

Reikia atsižvelgti į kitų šalių karinę praktiką. Akivaizdu, kad kariuomenės profesionalėja, šauktinių vaidmuo mažėja net tokiose šalyse kaip Rusija, kuriose jie tradiciškai turėjo itin didelį vaidmenį. Ir Vokietija 2011 m. liepos 1 d. nutraukė šauktinių kvietimą, nors, kaip ir Lietuvoje, ją galima atnaujinti. Antra vertus, Lietuvos geopolitinė padėtis yra išskirtinė dėl Rusijos kaimynystės, tad negalioja argumentai, kurie lėmė Ispanijos ar Prancūzijos nutarimus atsisakyti šauktinių. Suomija, irgi besiribojanti su Rusija, tebeturi visuotinį jaunuolių šaukimą ir apie 80 proc. vaikinų atlieka karinę tarnybą, kuri paprastai tęsiasi apie pusmetį. Sudėtingesnę specialybę įgyjantieji tarnauja kelis mėnesius ilgiau. Svarbu pasimokyti iš Suomijos patirties, bet prisiminant, kad ji nėra NATO narė, tad ji yra labiau vienų viena.
Turiu abejonių dėl R. Juknevičienės siūlymo kviesti jaunuolius atlikti karinę prievolę tuojau po vidurinio mokslo baigimo ar sulaukus 18 metų. Pirma, tai nėra visuotinis šaukimas, nes šaukiami tik vaikinai. Šiais laikais, kai atkakliai kovojama dėl lygybės, nedera užmiršti merginų. Reikia rimtai pagalvoti, ar nereikėtų ir jų kviesti tarnauti, nors nebūtinai mokant, kaip valdyti haubicą.
Antra, nemanau, kad protinga visus kviesti po vidurinės mokyklos baigimo. Metų atostogos nuo mokslo veikiausiai mažins į universitetą stojančių vaikinų skaičių. Jei moterys neturės tarnauti, jos pradės ir baigs savo studijas metus anksčiau nei vyrai. Jos jau dabar dominuoja universitetuose. 2015 m. Vilniaus universitetas sudarė studijų sutartis su 2377 moterimis ir 1205 vyrais. Santykis yra 2:1. Pernai merginos sudarė 54,2 proc. stojančių į universitetus, vaikinai – 45,8 proc. Nuogąstauju, kad privaloma tarnyba vien vaikinams dar padidins disproporciją.
Lieka daug neatsakytų klausimų, kuriuos reikia nuosekliai ir nuodugniai tirti. Nemažiau svarbu nepriimti sprendimų, kurie gali smarkiai pakeisti esamą padėtį ir ateities planus. Išmokų didinimas yra de facto žingsnis į profesionalią kariuomenę, dar nenutarus kokios kariuomenės mums reikia. Ne be pagrindo sakoma, kad septyniskart pamatuok, o tik tada kirpk.
Nuomonė
Šioje publikacijoje skelbiama asmeninė autoriaus nuomonė. Portalo Delfi redakcijos pozicija negali būti tapatinama su autoriaus nuomone.