1939 m. rugpjūčio 23 d. Maskvoje Vokietijos ir SSRS užsienio reikalų ministrai Joachimas Ribbentropas ir Viačeslavas Molotovas pasirašė tarpusavio nepuolimo paktą. Be oficialaus dokumento, remdamosi slaptuoju protokolu, abi šalys pasidalijo teritorijas Rytų Europoje.
Vidurio ir Rytų Europa buvo dalijamasi taip, tarsi būtų asmeninė SSRS ir Vokietijos nuosavybė. Pasirašiusieji dokumentą žinojo, kad kils didžiulis karas, kainuosiantis milijonus žmonių gyvybių. Rugsėjo 1 d. Vokietija, o po kelių savaičių ir SSRS užpuolė Lenkiją. Prasidėjo Antrasis pasaulinis karas.
Kartu Maskva pasiūlė Berlynui suderinti pagal laiką teritorinius pokyčius Lietuvos žemėse, kad aktai dėl Vilniaus perdavimo lietuviams, o vokiečiams – „gerai žinomos dalies“ Lietuvos būtų pasirašyti vienu metu. Reichskanceliarija šią idėją atmetė visiškai sutikdama su Šulenburgo argumentais: „Molotovo siūlymas man atrodo pražūtingas, nes viso pasaulio akyse mes tapsime Lietuvos teritorijos grobikais, o sovietų vyriausybė bus laikoma „aukotoja“.
Josifas Visarionovičius nušluostė jiems ašaras kaip moralinių nuostolių kompensavimą bei patirtų nepatogumų dėl sovietų kariuomenės priėmimo savo teritorijoje atlyginimą pasiūlęs Vilniaus miestą.
„Bet kuri imperialistinė valstybė būtų užėmusi Lietuvą ir viskas, – pasakė Molotovas. – Mes to nedarome. Nebūtume mes bolševikai, jei neieškotume kitų būdų. Mes siūlome jums sutartį!“
Perskaitęs tekstą Urbšys vėl nuliūdo ir pareiškė, jog tai reiškia Lietuvos okupaciją: „Stalinas su Molotovu šyptelėjo. Pirmasis pasakė, kad iš pradžių panašiai samprotavo Estija. Sovietų Sąjunga neketina grasinti Lietuvos nepriklausomybei. Atvirkščiai. Įvesta sovietų kariuomenė bus tikra garantija Lietuvai, kad Sovietų Sąjunga užpuolimo atveju ją apgins, taigi kariuomenė prisidės prie pačios Lietuvos saugumo. – Mūsų įgulos padės jums numalšinti komunistų sukilimą, jeigu jis Lietuvoje įvyks, – pridūrė Stalinas ir šyptelėjo.“
Delegacija gavo sovietų dokumentų projektus ir buvo paleista namo palinkėjus greičiau sugrįžti. Tuo metu Lietuvos komunistų partija išplatino atsišaukimą, kuriame buvo sakoma, kad „mūsų tautai gresia hitlerinis jungas ir nacijos žūtis“, ir buvo raginama visur kurti Lietuvos gynimo komitetus, rengti protesto demonstracijas prieš sąjungą su Vokietija. Komunistų nuomone, šalis turi „remtis tik Sovietų Sąjunga – mažų tautų gynėja ir išvaduotoja“. Kartu partija ragino sukilti prieš „fašistinę Smetonos valdžią“.
Lietuvos vyriausybei kilo „strateginė dilema“: pasirašyti sutartį dėl sovietų kariuomenės įvedimo ir atgauti Vilnių bei Vilniaus kraštą ar nepasirašyti sutarties ir vietoj Vilniaus gauti karą. Įsitikinusi, kad Vokietija nesikiš, Lietuvos vadovybė sutiko su Stalino argumentais: spalio 10 d. buvo pasirašyta „Sutartis dėl Vilniaus miesto ir Vilniaus srities perdavimo Lietuvos Respublikai bei dėl Sovietų Sąjungos ir Lietuvos tarpusavio pagalbos“ 15-ai metų. Pagal sutartį numatyta įvesti 20 tūkstančių žmonių sovietų kariuomenės. Spalio 15 d. pasirašyta Sovietų Sąjungos ir Lietuvos prekybos sutartis.
[...]
„Galinga sovietų valstybė, – skelbė žurnalas „Bolševik“, – atidžiai ir apdairiai elgiasi su mažų šalių nepriklausomybe. SSRS nesikiša į jų vidaus reikalus. Bet ji negali leisti, kad kariniu ir ekonominiu atžvilgiu silpnos kaimyninės valstybės taptų aklu įrankiu ir marionetėmis karo kurstytojų rankose ir taip keltų grėsmę Sovietų Sąjungos sienoms“.
Taigi Pabaltijo šalių vyriausybės, įsitikinusios, kad joms nėra iš kur tikėtis pagalbos, o sovietų bazėms alternatyva yra tik sovietų įsiveržimas, šiurkščiai spaudžiamos Maskvos ar, kaip rašė komunistiniai istorikai, „spaudžiamos savo liaudies ir dėl geranoriškos, konstruktyvios Sovietų Sąjungos pozicijos“ buvo priverstos sudaryti su SSRS susitarimus dėl karinio bendradarbiavimo. Todėl stebina Rusijos deputatų ir politikų vieši pareiškimai, kad šis žingsnis buvo savanoriškas.
Sovietinėje istorijoje savo vardą įrašė maskviškis plėšikas Jakovas Košelkovas. 1918 metų sausį jis sustabdė liaudies komisarų sovieto pirmininko draugo Lenino automobilį, įrėmė jam į kaktą naganą ir atėmė iš draugo Lenino prašmatnų automobilį, piniginę ir pamėgtąjį brauningą. Košelkovas paskui taip pat negalėjo suprasti, kodėl neregėtai sukruto Visos Rusijos ČK ir Maskvos kriminalinė tarnyba, juk klientas viską atidavė pats, visai savanoriškai, paskui net straipsnį apie tai parašė.
Ano meto sovietų piliečiai puikiai suprato „partijos politiką“. Pavyzdžiui, karo medicinos mokyklos bataliono komisaras G. Ikonikovas per paskaitas aiškino klausytojams: „Mūsų Raudonosios armijos dalinių įvedimas į Pabaltijo valstybes analogiškas tokiam pavyzdžiui, kaip įsileisti draugą į savo butą, kuris, iš pradžių užėmęs vieną kambarį, paskui užgrobs visą butą ir išgyvendins iš jo patį šeimininką“.
Dabar Maskvai reikėjo realizuoti savo „pirmosios nakties“ teisę.
[...]
Karinei komisijai derybose su Lietuva vadovavo Baltarusijos fronto vadas 2-ojo rango komandarmas M. Kovaliovas, komisijos nariai buvo komkorai Purkajevas ir Pavlovas, komdivai Aleksejevas ir Korobkovas, brigados komisaras Nikolajevas. Sovietų delegacija ketino derėtis dėl kariuomenės dislokavimo Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Ukmergėje ir Alytuje, bet Lietuvos delegacija kategoriškai atsisakė tartis dėl tokio sovietų kariuomenės dislokavimo ir siūlė išdėstyti įgulas arčiau Vokietijos sienos.
Oficiali sovietų kariuomenės įvedimo į Lietuvą ceremonija įvyko lapkričio 15 d. Vilniuje. Ji buvo simboliška, nes ši kariuomenė čia buvo jau nuo rugsėjo 20 d. Iki lapkričio 17 d. didžioji dalis kariuomenės išvesta iš Vilniaus į nuolatinio dislokavimo vietas. Lietuvoje išdėstyti 16-ojo ypatingojo šaulių korpuso daliniai, iš jų 2-oji tankų BT brigada, 10-asis naikintuvų ir 31-asis SB bombonešių aviacijos pulkas – iš viso 18 786 žmonės. Bendrai vadovauti visai sovietų kariuomenei Pabaltijyje gynybos liaudies komisaro įsakymu nuo lapkričio 27 d. buvo pavesta jo pavaduotojui 2-ojo rango komandarmui A. Loktionovui.
[...]
Metas „išmesti šeimininkus iš butų“ dar neatėjo. Spalio 25 d. Stalinas paaiškino Dimitrovui: „Mes manome, kad tarpusavio pagalbos paktuose radome tą formą, kuri leidžia mums įtraukti į Sovietų Sąjungos įtakos orbitą nemaža šalių. Bet kol kas mums reikia palaukti – griežtai saugoti jų vidaus režimą ir savarankiškumą. Mes nesistengsime jų sovietizuoti. Ateis metas ir tai jie padarys patys“.
Spalio 31 d., kalbėdamas SSRS aukščiausiojo sovieto sesijoje, Molotovas pareiškė, kad „ypatingas šių tarpusavio pagalbos paktų pobūdis nereiškia kokio nors Sovietų Sąjungos kišimosi į Estijos, Latvijos ir Lietuvos reikalus, kaip tai mėgina vaizduoti kai kurie užsienio spaudos leidiniai. Priešingai, visi šie tarpusavio pagalbos paktai tvirtai nustato jį pasirašiusių valstybių suvereniteto neliečiamumą ir nesikišimo į kitos šalies reikalus principą. Šie paktai kyla iš pagarbos kitos šalies valstybinei, socialinei ir ekonominei struktūrai ir turi stiprinti taikų geros kaimynystės ir bendradarbiavimo tarp mūsų tautų pamatą. Mes siekiame, kad sudaryti paktai būtų įgyvendinami visiško pasitikėjimo sąlygomis, ir pareiškiame, jog plepalai apie Pabaltijo šalių „sovietizavimą“ naudingi tik mūsų bendriems priešams ir visokiems antisovietiniams provokatoriams“.
[...]
O pabaltų neutralitetas ir apskritai virsta figos lapeliu.