Prokuroro prašymą įvertins trijų teisėjų kolegija. Jei teisėjai sutinka, kad yra „pagrįstų priežasčių“ manyti, jog būta karo nusikaltimų arba nusikaltimų žmoniškumui, jie išduoda arešto orderį. Teisėjai gali keisti arešto orderį ir patenkinti tik dalį to, ko prašo prokuroras. Kaltinimai taip pat gali būti keičiami ir atnaujinami vėliau. Išdavus orderį, visos 124 TBT pasirašiusios valstybės įpareigotos suimti ir perduoti bet kurį asmenį, kuriam išduotas TBT arešto orderis, jei jis įžengia į jų teritoriją. Teisėjų kolegija gali kelis mėnesius tartis, prieš paskelbdama savo nutarimą.

TBT prokuroras K. Khanas pirmadienį pranešė, kad pateikė prašymą išduoti minėtų aukščiausių Izraelio pareigūnų arešto orderius dėl nusikaltimų per karą Gazos Ruože, tokių kaip žudymas ir bado sukėlimas. Prima facie pagrindo būta. Gazoje jau nužudyta daugiau negu 35 tūkst. žmonių (dalis jų – „Hamas“ kovotojai), ir jei Izraeliui bent minimaliai rūpėtų eilinių palestiniečių gyvybės, jis būtų pakeitęs kariavimo būdą po to, kai žuvo apie 5000 žmonių, iš kurių bent trečdalis buvo vaikai. Net dabar jis rengia antpuolius Rafache, kurie kartais nuneša 20 ar daugiau palestiniečių gyvybių.

Pagal šiuolaikinę tarptautinę baudžiamąją teisę, civilių gyventojų marinimas badu yra karo nusikaltimas, nusikaltimas žmoniškumui arba genocido aktas. Prasidėjus karui, Y. Gallantas paskelbė davęs įsakymą „visiškai apsupti Gazos Ruožą. Nebus nei elektros, nei maisto, nei degalų, viskas bus uždaryta... Mes kovojame su žmonėmis-žvėrimis ir atitinkamai elgiamės.“ Įsakymas buvo nuosekliai vykdomas.

B. Netanyahu, Y. Gallantas ir daugelis Izrealio pareigūnų skelbia klaidingą naratyvą, kad TBT prokuroras bando paneigti Izraelio valstybės teisę gintis ir užtikrinti Gazoje laikomų įkaitų paleidimą, ir kad arešto orderiai sutapatina Izraelį ir „Hamas“.

B. Netanyahu, Y. Gallantas ir daugelis Izrealio pareigūnų skelbia klaidingą naratyvą, kad TBT prokuroras bando paneigti Izraelio valstybės teisę gintis ir užtikrinti Gazoje laikomų įkaitų paleidimą, ir kad arešto orderiai sutapatina Izraelį ir „Hamas“. Panašiai kalba JAV prezidentas Joe Bidenas. Jo nuomone, TBT orderiai yra „piktinantys“, Izraelis ir „Hamas“ nėra „lygiaverčiai“; prezidentas pažadėjo „geležinę“ paramą Izraeliui. J. Bidenas dar sakė, kad tai, kas vyksta Gazoje, nėra genocidas, gal supainiojęs su Tarptautiniame Teisingumo Teisme (TTT) nagrinėjamais Pietų Afrikos Respublikos kaltinimais, kuriuose Izraelio karas Gazos Ruože yra įvardijamas kaip genocidas.

J. Bideno administracija pareiškė, kad palaikys abiejų partijų pastangas Kongrese įvesti sankcijas TBT. Tuo ji sektų D. Trumpo administracijos pavyzdžiu, kuri 2020 m. įvedė sankcijas dviem teismo pareigūnams už bandymus patraukti baudžiamojon atsakomybėn JAV kariuomenės ir žvalgybos darbuotojus dėl veiksmų Afganistane. Tapęs prezidentu, J. Bidenas jas panaikino.

Kitos Vakarų valstybės išreiškė palaikančios TBT nutarimą. Prancūzija pažymėjo, kad „remia TBT, jo nepriklausomumą ir kovą su nebaudžiamumu visomis aplinkybėmis“, primindama, jog įspėjo Izraelį dėl „būtinybės griežtai laikytis tarptautinės humanitarinės teisės ir ypač dėl nepriimtino civilių aukų skaičiaus Gazos Ruože bei nepakankamo humanitarinės pagalbos prieinamumo“. Ispanija, Šveicarija ir Slovėnija net tvirčiau išreiškė TBT palaikymą, o Belgijos nuomone, už Gazoje įvykdytus nusikaltimus turi būti traukiama baudžiamojon atsakomybėn aukščiausiu lygiu, neatsižvelgiant į kaltininkus. Lenkija irgi palaiko TBT veiksmus.

Vokietijos pozicija labiau dviprasmiška. Užsienio reikalų ministerija pabrėžė gerbianti Tarptautinį Baudžiamąjį Teismą, bet atseit tai, kad tuo pačiu metu buvo išduoti arešto orderiai ir „Hamas“, ir Izraelio lyderiams, „sudarė klaidingą lygiavertiškumo įspūdį“. Šią retorinę ekvilibristiką lyg nutraukė kancleris Olafas Scholzas, pareiškęs, kad Vokietija laikosi įstatymų, bet kitą dieną kalbėjo kitaip, pažymėdamas, kad arešto orderis dar neišduotas, o Izraelis turi nepriklausomą teismų sistemą.

Lietuvos lyderiai, linkę savo nuomonę dėl Rusijos, Ukrainos, ir Baltarusijos politikos skubiai skelbti urbi et orbi, nepraleido progos patylėti. Gabrielius Landsbergis antradienį pasakė, kad tai yra netikėtas sprendimas ir gal kiek stebinantis savo kaltinamųjų sulyginimu, bet pridūrė, kad teko girdėti, kad teismas akcentavo „ne kaltinamųjų statusą, bet aukų statusą“. Čia jis neklydo.

Jei teisėjų kolegija išduos arešto orderį B. Netanyahu ir Y. Gallantui, bus svarbu stebėti, ar Vakarų šalys, pasirašiusios Romos statutą – TBT steigimo sutartį, kuri įsigaliojo 2002 m. liepos 1 d., – laikysis savo įsipareigojimo suimti ir išsiųsti į Hagą karo nusikaltimais ir nusikaltimais žmoniškumui kaltinamus asmenis.

Didėjant jAV prezidento rinkimų kampanijos aistroms, reikia laukti, kad nemažai abiejų partijų politikų varžysis vieni su kitais, siekdami sugalvoti būdų nubausti TBT ir jos pareigūnus. J. Bidenas nesipriešins šiam procesui, nors neaišku, ar jis prisidės, juolab, kad jau dabar nemažai buvusių jo rinkėjų jį smarkiai kritikuoja dėl jo vienašališkos politikos Gazos karo atžvilgiu ir abejingumo Gazos civilių kančioms.

Jei teisėjų kolegija išduos arešto orderį B. Netanyahu ir Y. Gallantui, bus svarbu stebėti, ar Vakarų šalys, pasirašiusios Romos statutą – TBT steigimo sutartį, kuri įsigaliojo 2002 m. liepos 1 d., – laikysis savo įsipareigojimo suimti ir išsiųsti į Hagą karo nusikaltimais ir nusikaltimais žmoniškumui kaltinamus asmenis.

Ligi šiol TBT beveik išskirtinai kėlė bylas Afrikos šalių ar sukarintų būrių vadeivoms, pastaraisiais metais – Vladimirui Putinui, Mariai Lvovai-Belovai ir dviem Pietų Osetijos pareigūnams. Kol kas nė vienas vakarietis nėra sulaikytas.

Gazoje masiškai žudomi civiliai, kaimai ir miesto kvartalai sulyginti su žeme tiesiogine, o ne perkeltine prasme. Ką bombos pradeda, Izraelio buldozeriai užbaigia. Izraelio pajėgos apgadino arba sugriovė daugiau kaip du trečdalius visų pastatų šiaurinėje Gazos dalyje. Televizijos laidos rodo ir milijonai žmonių mato apokaliptinį griuvėsių vaizdą, kuris vertė net JAV raginti Izraelį kovoti atsargiau ir aprūpinti Gazos gyventojus maistu, vandeniu ir kitais gyvenimo reikmenimis.

Niekas neneigia, kad Izraelis turi teisę gintis, bet besigindamas jis turi laikytis tarptautinės humanitarinės teisės normų. Bene svarbiausia norma yra tai, kad ne tik kad negalima sąmoningai pulti civilių, bet ir reikia stengtis kuo labiau mažinti galimų netyčinių aukų. Vadinamoji šalutinė žala, padaroma priešui, negali būti didesnė už žalą, kurią, jūsų manymu, priimtina padaryti jūsų civiliams.

Teisingumas turi būti aklas, lygiai taikomas visiems. TBT prokuroras Karimas Khanas pastebėjo, kad, „jei neparodysime ryžto vienodai taikyti įstatymą, jei jis bus taikomas selektyviai, sudarysime sąlygas jo žlugimui.“ Niekas neneigia, kad Izraelis turi teisę gintis, bet besigindamas jis turi laikytis tarptautinės humanitarinės teisės normų. Bene svarbiausia norma yra tai, kad ne tik kad negalima sąmoningai pulti civilių, bet ir reikia stengtis kuo labiau mažinti galimų netyčinių aukų. Vadinamoji šalutinė žala, padaroma priešui, negali būti didesnė už žalą, kurią, jūsų manymu, priimtina padaryti jūsų civiliams. Joks Izraelio karininkas, sužinojęs, kad tuneliuose po kibucu slapstosi „Hamas“ kovotojai, neleistų ant jo numesti dviejų tūkstančių svarų bombos. Tad nevalia jų naudoti tankiai apgyvendintuose Gazos rajonuose.

Teismas gali išteisinti kaltinamuosius Izraelio vadovus, bet jei jiems nebus išduotas arešto orderis, bus akivaizdu, jog galioja vienos taisyklės JAV ir jos draugams, kitos – visiems kitiems. Veidmainystė būtų akivaizdi ir diskredituotų tarptautinį teisingumą bei Vakarų šalių kalbas apie teisių ir teisingumo svarbą. Būtų žengtas rimtas žingsnis atgal, ir tai suteiktų paguodos V. Putinui ir kitiems žmogaus teisių pažeidėjams.

Viena bėda – ne bėda. Penktadienį pažymėjęs, kad „nėra įsitikinęs“, jog Rafos evakuacija ir kitos Izraelio priemonės yra pakankamos palestiniečių kančioms palengvinti, TTT nurodė Izraeliui nedelsiant sustabdyti savo karinį puolimą Rafache. TTT sprendimai yra galutiniai ir privalomi, tačiau praeityje jų buvo nepaisoma, nes jis neturi galių užtikrinti, kad jo sprendimai būtų vykdomi.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (49)