Tai – Jaredo Kushnerio, artimo JAV prezidento bendražygio, svarstymai apie savo uošvį. Jie gali stebinti, nes neatrodo, jog „krypties neturėjimas“ galėtų būti laikomas komplimentu; o juk Kushneris yra bene didžiausią Trumpo pasitikėjimą turintis patarėjas. Kita vertus, tai neblogai apibūdina chaotišką, bet tuo pačiu pagal savitą logiką funkcionuojančią JAV prezidento administraciją.
Visa tai aptaria žurnalistas Bobas Woodwardas, prieš keletą dienų pasirodžiusioje knygoje „Įniršis“ („Rage“) nagrinėjantis prezidento artimiausią aplinką ir sprendimus siekiant suvaldyti COVID-19.
Panašių knygų netrūksta, bet ši gali pasigirti 17 išskirtinių pokalbių su prezidentu 2019 m. gruodžio–2020 m. liepos mėnesiais. Be to, autorius gavo priėjimą prie anksčiau neviešintų kelių dešimčių asmeninių Šiaurės Korėjos diktatoriaus Kim Jong-uno laiškų Trumpui.
Nepaisant to, ne ši medžiaga, o būtent Kushnerio citata pasako bene daugiausiai. Trumpui būdinga turėti visuomet tvirtą, bet nebūtinai nuoseklią, nuomonę. Pavyzdžiui, jis gali nuvykęs į Jungtinę Karalystę duoti interviu „The Sun“ dienraščiui, kuriame žeria aštrios kritikos tuometei šalies premjerei Theresai May; bet vos po kelių valandų, stovėdamas greta britų politikės, apiberti ją komplimentais. Trumpas gali viešai paskelbti, kad atitraukia visus amerikiečių karius iš šiaurinės Sirijos dalies, tačiau po kelių dienų iš esmės persigalvoti.
Žinoma, pakeisti sprendimą ar nuomonę nėra nuodėmė – gavus naujos informacijos tai padaryti kur kas išmintingiau, nei tvirtai įsikibti klaidingų nuostatų. Tik Trumpo atveju tai veikiau primena ne savikorekciją, o tikslingą veikimą – nuolatos būti visa ko priešakyje, kurti foninį triukšmą, išnaudoti susipriešinimą ir mobilizuoti savo rėmėjus. Šiais laikais būtent tai, o ne nuosaikumas ar konsensuso paieška, yra laikomi sėkmingo politiko bruožais; ir juos pasitelkia anaiptol ne vien Trumpas – jo oponentai Demokratų partijos pusėje naudoja tuos pačius metodus.
Panašaus nesusikalbėjimo – tik dar aštresnio – bus itin daug jau šią savaitę. Naktį iš antradienio į trečiadienį Lietuvos laiku vyks pirmieji rinkiminiai Trumpo ir jo oponento Joe Bideno TV debatai. Neabejojama, kad jie sukels didžiulį ažiotažą: 2016 metais pirmasis Trumpo ir tuometės konkurentės Hillary Clinton žodžių mūšis sutraukė net 84 mln. amerikiečių auditoriją (neskaičiuojant žiūrėjusiųjų internetu). Pagal auditoriją tais metais debatai nusileido tik kultinėms amerikietiško futbolo varžyboms „Super Bowl“.
Įprasta manyti, kad debatai reikšmingos įtakos rinkimų rezultatams neturi. Žinoma, būta epizodų, kurie įsimindavo ilgam (pavyzdžiui, George‘o H. W. Busho nuolatinis žvilgčiojimas į laikrodį leido oponentui kritikuoti jį kaip nuobodžiaujantį ir nesuinteresuotą amerikiečių problemomis – galiausiai Bushas pralaimėjo).
Visgi dažniausiai debatai tampa tik dar viena proga kandidatams mobilizuoti savo elektoratą. Šie metai, tiesa, gali būti išskirtiniai: dėl pandemijos įprasta rinkiminė kampanija nevyksta, tad TV debatai turės kompensuoti daugybę prarastų progų pabendrauti su rinkėjais.
Galima neabejoti, jog Trumpas bandys pateikti savo konkurentą kaip paliegusį ir nebegebantį priimti sprendimų dėl solidaus amžiaus (Bidenui lapkričio pabaigoje sukaks 78-eri). Ir tai nebus daroma subtiliai – pavyzdžiui, neseniai prezidentas kandžiai pareiškė, jog „Bidenas nežino, kad yra gyvas“.
Debatai atskleis, kokie charakteriu, retorika ir pasaulėžiūra skirtingi kandidatai varžosi dėl JAV prezidento posto. O rinkimai savo ruožtu taps referendumu, kuria kryptimi galingiausia pasaulio valstybė renkasi žengti toliau.