O pagaliau sutvarkytoje Lukiškių aikštėje žvengia arklys. Oi, atsiprašau, skulptūra patapęs herbas Vytis.

Ne, nieko dramatiško čia nepasakiau. Ir nuovokos nepraradau – tik paminėjau keletą pastaruoju metu kilusių iniciatyvų. Tai, kas pastaruoju metu vyksta Lietuvoje, neatrodo nei vakarietiškai, nei demokratiškai. Nors ir kaip bandome išsiginti nesantys Rytų Europa ir deklaruojame perimantys vakarietiškas vertybes, vis grįžtame prie to, kas bloškia arčiau vertybių didžiąja kaimyne Rusija. Apie kurią kalbame kasdien, kuri lyg hidra, kurios nukapoti čiuptuvai vis atauga ir lenda į mūsų gyvenimus.

Dar gegužę Lietuva gyrėsi pasauliui – Čečėnijoje persekiojami gėjai rado prieglobstį mūsų šalyje. Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius tuomet aiškino, kad Lietuva yra tarp pirmųjų Europos Sąjungoje, priėmusi persekiojamus gėjus, ir koordinuoja šiuos veiksmus su sąjungininkais Vakaruose. Kaip gerai skamba – homofobija nuolat kaltinama Lietuva pasirodo esanti homoseksualų gynėja!

Praėjo pusmetis, o iniciatyvos Seime kardinaliai priešingos. Grupė parlamentarų siūlo Civiliniame kodekse įtvirtinti, kad lytis yra genetiškai nulemta žmogaus prigimtinė savybė, ir uždrausti Lietuvoje lyties keitimą. Tokias pataisas įregistravo 31 parlamentaras, daugiausiai valdančiųjų Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovai, taip pat keletas konservatorių ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos– Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narių.

Lygiai prieš dešimt metų Lietuva pralaimėjo istorinę bylą Strasbūre. Europos Žmogaus Teisių Teismas pripažino, kad įteisinusi lyties keitimą, bet nepriėmusi tokią procedūrą reguliuojančio įstatymo, šalis pažeidė transseksualaus piliečio L. Teises.

Metų metus Strasbūro teismo sprendimo vykdymą prižiūrintis Europos Tarybos Ministrų Komitetas ne kartą ragino Lietuvą ištaisyti šią teisės spragą. Sakykite, ar, matydami dabartinius siūlymus Seime, ministrai į mus žiūri ne kaip į barbarus?

Jei taip elgtųsi Rusija, būtų smagu garsiai pasmerkti ir apkaltinti žmogaus teisių pažeidinėjimu, ar ne?

Vieni Lietuvos politikai gina persekiojamus čečėnus, kiti – nusišluosto kojas į tą saujelę translyčių asmenų. Tuos, kurie, gimę ne savame kūne, išgyvena baisiausias dramas, nuolatinius žeminimus, kada išvaizda neatitinka pase įrašytos lyties požymių. Tyrimų duomenys rodo, kad net 60 proc. translyčių asmenų Lietuvoje per pastaruosius penkerius metus patyrė fizinį arba seksualinį smurtą, o darbe, dažniau nei kiti šalies gyventojai, susiduria su diskriminacija. Skaičiuojama, kad Lietuvoje gyvena apie 200 translyčių asmenų, iš kurių apie 50 norėtų mediciniškai keisti lytį.

Aišku, kas tie pora šimtų nelaimėlių ir saujelė jų gynėjų, kada yra proga įsiteikti masėms, kovotojams su „iškrypėliais“, sukurstyti tuos žmones dar labiau diskriminuoti ir išbraukti iš kasdienio gyvenimo.

„Per visus nepriklausomybės metus taip ir nesugebėta suvokti, kad, kuriant teisingą ir solidarią visuomenę, negalima diskriminuoti pažeidžiamiausių jos grupių“, – interviu DELFI sakė sociologas Artūras Tereškinas. Ir nėra čia ką pridurti.

Aišku, kas tie pora šimtų nelaimėlių ir saujelė jų gynėjų, kada yra proga įsiteikti masėms, kovotojams su „iškrypėliais“, sukurstyti tuos žmones dar labiau diskriminuoti ir išbraukti iš kasdienio gyvenimo.
M. Jackevičius
Tai – tik mažas pavyzdys, kaip Lietuvoje elgiamasi su silpniausiais, pažeidžiamiausiais žmonėmis ir jų tragedijomis.

Ir ne tik apie translyčius kalba. Seimas vėl grąžinęs į darbotvarkę Gyvybės prenatalinėje fazėje apsaugos įstatymo) projektą. Juo siekiama beveik visiškai uždrausti abortus Lietuvoje. Pagal registruotą siūlymą, nutraukti nėštumą gydytojas gali tik dviem atvejais: kada nėštumas gresia nėščios moters gyvybei ar sveikatai bei kada yra pagrįstų įtarimų, kad nėštumas atsirado dėl nusikalstamų veikų.

Baisiausia tai, kad abortas būtų vis tiek draudžiamas, net jeigu kiltų grėsmė moters sveikatai ir gyvybei: aborto galimybė nebus leidžiama jei nėštumas trunka ilgiau nei 12 savaičių. Taigi moteris, rizikuodama sveikata ar net gyvybe, privalės tęsti nėštumą. Jokio pasirinkimo. Nes valdžia, ypatingai valdžioje esantys vyrai, kurių manymu nėščia moteris Seime net negali pristatyti įstatymo projekto, žino geriau. Tokiems asmenims moteris tėra inkubatorius, kurios vienintelis uždavinys – gimdyti palikuonis.

Manau, kad artėjant popiežiaus vizitui, iniciatyvų parodyti tariamą Lietuvos katalikiškumą tik daugės. Drausti, neleisti, riboti, nes politikai, saugantys katalikiškos šalies dorovę, žino geriau. Baudžiamąsias bylas kelti ir į kalėjimą siųsti paragavusius „žolės“. Po apvaisinimo sukurtus embrionus saugoti amžinai. Seimo rėksniai šiais klausimais turi griežtas nuomones.

O, kad su tokiu pat entuziazmu diskutuotume, pavyzdžiui, dėl paminklų ir memorialinių lentų žydšaudžiams nuėmimo. Gyvename valstybėje, kurioje embrionai tampa svarbesni už žmonių likimus, jų teises ir laisves.

Manau, kad artėjant popiežiaus vizitui, iniciatyvų parodyti tariamą Lietuvos katalikiškumą tik daugės. Drausti, neleisti, riboti, nes politikai, saugantys katalikiškos šalies dorovę, žino geriau. Baudžiamąsias bylas kelti ir į kalėjimą siųsti paragavusius „žolės“. Po apvaisinimo sukurtus embrionus saugoti amžinai. Seimo rėksniai šiais klausimais turi griežtas nuomones.
M. Jackevičius
Nepamirškime baudos greitojo maisto tinklui „Keulė Rūkė“. Šis Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos buvo nubaustas 1,5 tūkst. eurų bauda už visuomenės moralės principų pažeidimą ir religinių simbolių niekinimą reklamoje. Štai tau ir žodžio laisvė.

O kiek laiko po teismus buvo tąsomas kvailą dainušką sukūręs Vhydotas iš Anykščių rajono. Laimė, prokurorams nepavyko įrodyti, kad skandalingąją dainą „Šėtone, prašau“ sukūrę ir išplatinę jaunieji kūrėjai padarė nusikaltimą – aukštesnės instancijos teismas nusprendė, kad jų kūrinys tėra juodas humoras. Pasiųsta aiški žinia – nejuokaukit su juodu humoru, nes prokurorai jo nesupranta. Ir nelieskit visuomenės moralės.

Po beveik trijų dešimtmečių diskusijų, atrodo, pagaliau turėsime sutvarkytą Lukiškių aikštę. Su arkliu centre, kurį priimamomis rezoliucijomis stumia pats Seimas, nors visuomenei sudaromas įspūdis, kad galutinį sprendimą priims specialistai ir visuomenė.

Lukiškių aikštėje žvengiantis arklys simbolizuos mūsų užsidarymą praėjusiuose amžiuose ir negebėjimą tapti modernia valstybe. Ir kam tie specialistai, sakantys, kad 21 a. tokie paminklai nestatomi. Politikai žino geriau.

Tada ir prisimeni premjerui Sauliui Skverneliui išsprūdusią mintį, kad „Alternatyva policinei valstybei yra tik kriminalinė valstybė“. Taip premjeras sureagavo į prie Seimo vykusį protesto koncertą. Ir nors premjero aplinka tvirtino, kad premjeras tik pajuokavo, stebint S. Skvernelį, tiksliau, jį į valdžios viršūnę atvedusių dogmatikų veiksmus ir pasisakymus, imi tikėti, kad toks ir yra dabartinės valdžios tikslas.

Lukiškių aikštėje žvengiantis arklys simbolizuos mūsų užsidarymą praėjusiuose amžiuose ir negebėjimą tapti modernia valstybe. Ir kam tie specialistai, sakantys, kad 21 a. tokie paminklai nestatomi. Politikai žino geriau.
M. Jackevičius
Vakarietiškos vertybės, kurios ypatingai minimos kalbant apie Rusiją, prisimenamos tik tada, kai eilinį kartą reikalaujama Vakarų mus ginti. Tačiau atrodo, kad patys žmogaus teisių srityje esame užsišaldę lede, kada bet koks progresas ar sekimas pažangių Vakarų šalių pavyzdžiu stabdomas. Integracija į Vakarus geriausiai pasireiškia europinių lėšų įsisavinimu.

O gal vis dėlto gerai toji kuriam „tvarka“? Bus kuo atvykusiam popiežiui pasigirti. Kas, kad moterys mirs ar taps neįgalios gimdydamos, o terorizuojami translyčiai pasirinks negyventi.

Laimė, Šventasis Tėvas greičiausiai to nesuprastų, nes ne kartą savo pasisakymais leido suprasti nesantis davatka ir tas, kuris skuba teisti ar nurodinėti, kaip žmonėms gyventi.

Autorių galite sekti feisuke.

Nuomonė

Šioje publikacijoje skelbiama asmeninė autoriaus nuomonė. Portalo Delfi redakcijos pozicija negali būti tapatinama su autoriaus nuomone.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (443)