Rinkimų vertinime – beveik kaip meilėje ir kare – visos priemonės leistinos. Balsuojant susiduria racionalusis ir iracionalusis pradai. Vieniems svarbūs yra partijų lyderiai, jų charizma, patirtis, kvalifikacija (pvz. „ji(s) gerai atrodo ir kalba“), kitiems – ideologinės nuostatos („vatnikams – ne!“), tretiems – rinkiminių pažadų vykdymas („pažadėjai, ištesėjai, negriešijai?“), o dar kitiems – trumpalaikės emocijos („visi jie – vagys!“). Kas iš šių elementų ar kuri jų kombinacija stipriausiai suveikia prieš metant biuletenį balsadėžėn, leistų pasiaiškinti tik porinkiminė apklausa. Kolega Vytautas Valentinavičius neseniai aptarė galimas Laisvės partijos pralaimėjimo priežastis. Čia galima pasvarstyti, koks tikėtinas priežasčių meniu galėjo išstumti iš valdžios konservatorius.

Prezidento rinkimų antrojo turo premjerė Ingrida Šimonytė džiaugėsi, jog ji surinko 291 tūkst. balsų, išlaikydama partijos 2020 m. populiarumą Seimo rinkimuose, bet 224 tūkst. balsų 2024 m. Parlamento rinkimų pirmame ture atskleidė realybę.

Politinė konkurencija ir kova su Prezidentu, nuo klausimų, kas turi atstovauti Lietuvai Europos Vadovų Taryboje, iki parlamentinės komisijos tyrimo, skirto Prezidento penkerių ir daugiau metų senumo veiklai įvertinti, konservatoriams padarė meškos paslaugą. Gal tai kiek ir mobilizavo savus rinkėjus, tačiau daugiau išbarstė. Po Prezidento rinkimų antrojo turo premjerė Ingrida Šimonytė džiaugėsi, jog ji surinko 291 tūkst. balsų, išlaikydama partijos 2020 m. populiarumą Seimo rinkimuose, bet 224 tūkst. balsų 2024 m. Parlamento rinkimų pirmame ture atskleidė realybę.

Premjerė ne kartą dengė savo kritikuojamus ministrus. Dar 2020 m. lapkritį ji šnekėjo, jog, jei susikompromitavęs ministras nesitrauks, pasitrauks ji. Tačiau Vyriausybės sudėtis nekito. Tai neįvyko nei kai ministrai Gabrielius Landsbergis ir Marius Skuodis per „Belaruskalij“ trąšų skandalą teikė atsistatydinimo pareiškimus, nei kai iš Vyriausybės pasitraukė ministrės Jurgita Šiugždinienė ir Monika Navickienė, nei kai čekučių skandale minėti ministrai Gintarė Skaistė ir Simonas Kairys ar žemdirbių nuolat kritikuojamas ministras Kęstutis Navickas tuo metu liko savo poste. Bet niekas nesutrukdė pakeisti ministro Arvydo Anušausko, kuriam priekaištų viešojoje erdvėje kaip ir nebūta. Jau nekalbant apie premjerės 180 laipsnių apsigalvojimą atsistatydinti, jei Seimas nepasileis dėl čekučių skandalo.

Energetikos sektoriuje daug ką galėjo erzinti rinkos liberalizavimas ir aukštos energijos kainos, o akylesniems už akių galėjo užkliūti energetikos ministro Dainiaus Kreivio iki 2023 m. valdyti 40 proc. akcijų bendrovės „Catus“, kuri valdė daugiau kaip 90 proc. bendrovės „Norteo“ akcijų, o ši turėjo „Ignitis grupės“ akcijų.

Daug kam galėjo kliūti ir konservatorių pirmininko G. Landsbergio atostogos kelių krizių metu bei klausimai dėl vilos Graikijoje įsigijimo ir deklaravimo. Užsienio reikalų ministerijos prastumtas Taivaniečių atstovybės pavadinimas ir konfliktas su Kinija buvo blogai vertinamas ir nuomonių apklausose. Kitas išsišokimas susijęs su Europos Sąjungos (ES) politika. Kai įsigaliojo ES sankcijos Rusijai, Lietuva užsimojo apriboti plieno, juodųjų metalų, cemento, alkoholio bei kitų prekių tranzitą į Kaliningradą. Užmojis gal ir neblogas, bet Europos Komisija paaiškino, kad tranzitui per Lietuvą sankcijos neturėtų būti taikomos.

Energetikos sektoriuje daug ką galėjo erzinti rinkos liberalizavimas ir aukštos energijos kainos, o akylesniems už akių galėjo užkliūti energetikos ministro Dainiaus Kreivio iki 2023 m. valdyti 40 proc. akcijų bendrovės „Catus“, kuri valdė daugiau kaip 90 proc. bendrovės „Norteo“ akcijų, o ši turėjo „Ignitis grupės“ akcijų.

Nekaltumo prezumpcija sako, jog nekaltas, kol neįrodyta, tačiau kad ir kaip vertintume besirutuliojantį „Foxpay“ tyrimą, kuriame figūruoja buvusios ministrės M. Navickienės vyras, taškų konservatoriams tai neprideda. Panašiai veikia ir teisėsaugos tyrimai dėl buvusio „BaltCap“ partnerio Šarūno Stepukonio praloštų pinigų ir klausimai dėl sąsajų su Nacionalinio stadiono statyba Vilniuje, konservatorių Seimo nario Andriaus Vyšniausko galimo dokumentų klastojimo bei vaikų tvirkinimu įtariamo buvusio konservatorių Seimo nario Kristijono Bartoševičiaus.

Rinkimų tiesėje pagilėjęs konservatorių tvariai palaikomas liberalų ir laisviečių politinis žeminimas taip pat turi savo kainą.

Švietimo srityje ministro Gintauto Jakšto atsistatydinimas dėl mokinių mokymosi tarpinių patikrinimų fiasko nepraėjo nepastebėtas. Sveikatos apsaugos ministerijos neišspręstos ilgos eilės sveikatos paslaugoms gauti, o žemdirbių protestai ar smulkesni klausimai kaip vairuotojų stabdymas siekiant patikrinti taršą ir galimas techninės apžiūros galiojimo panaikinimas ar mokestinių lengvatų panaikinimas atliekant remontą pas legalius automechanikus ir būsto remonto įmones kėlė susierzinimą.

Galiausiai, rinkimų tiesėje pagilėjęs konservatorių tvariai palaikomas liberalų ir laisviečių politinis žeminimas taip pat turi savo kainą. Neabejoju, kad valdantieji turi įsirašę ir aibę gerų darbų, pagerinusių gyvenimą Lietuvoje, bet tauta pasisakė gana aiškiai. Tik kvailiai nesimoko iš klaidų.

Nuomonė

Šioje publikacijoje skelbiama asmeninė autoriaus nuomonė. Portalo Delfi redakcijos pozicija negali būti tapatinama su autoriaus nuomone.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (25)