Pirmosios pasaulyje darbininkų ir valstiečių valstybės vado Chruščiovo alavinis kareivėlis už masinį karvių harakiri gavo ordinų ir premijų. Pusmetį tas obuolmušis savo know-how gyrėsi pats. Ir jį patį Maskva pavyzdžiu, kaip reikia dirbti, kitoms sritims ir „respublikoms“ rodė.
Paskui netikėtai atėjo Naujieji. Chruščiovas buvo nustebęs ir netgi šokiruotas, kai sužinojo, kad pieno pridavimo valstybei planas Riazanės srityje kažkodėl tai smuko iki nulio. Mėsos, kad ją kur tarptautinio imperializmo nedori kėslai, taip pat.
Apie ką čia mes? Kokio velnio prisimint 55 metų senumo įvykius dabar, kai Karbauskio alavinis kareivėlis Skvernelis yra toks laimingas, įvykdęs 7 mėnesių alaus ir vyno akcizų surinkimo planą?
Toks palyginimas – tik atsitiktinis sutapimas. Darbininkų, kuriems atstovauja renegatai socialdemokratai, ir valstiečių Vyriausybė premjero lūpomis gali didžiuotis tuo, kad, drastiškai padidinus akcizus alui ir vynui, akcizų surinkimas, palyginti su 2016-ųjų tais pačiais mėnesiais, viršytas 24,4 procento.
Vyno pardavimai smuko 5,9 proc., o alaus – net 14,5 procento. Premjeras – ant kovos su alumi ir vynu žirgo: „Pijokavimas mažėjo, o akcizų nepraradome, kaip buvome gąsdinami.“
Ura, draugai! Karbauskio, Skvernelio, Verygos planas – pats geriausias planas pasaulyje? Bet čia Lietuva. Čia iš visokių urvų lenda alkašai, kurie, kaip visiems žinoma, yra dar ir nupirkti alkopramonės. Kiekvienas kartą per mėnesį išgeriantis lietuvis yra nupirktas alkopramonės.
Alkašai atkreipia dėmesį į tą viršyto plano dalį, kurią Skvernelis kukliai nutylėjo. O be reikalo. Per tuos pačius 7 mėnesius, kai vyno ir alaus pardavimai smarkiai krito, spiritinių gėrimų, kitaip sakant, degtinės ir kitų stiprių svaigalų suvartojimas išaugo net 8,5 procento!
Ką ir reikėjo įrodyti, sako Karbauskio alavinio kareivėlio kritikai. Nuo kovo akcizus alui ir vynui padidinus 112, o etilo alkoholiui – tik 23 proc., degtinė prie Nemuno dabar liejasi laisvai.
Kritikų (alchašų) klausimai premjerui – ne iš maloniųjų, jei tik atsakymai nebus demagogija:
1. Ar Vyriausybė skaičiavo, kiek papildomai alaus ir vyno lietuviai nupirko Lenkijoje ir Latvijoje, į kurią šiuo tikslu imta keliauti tik nuo kovo?
2. Ar, neskaičiuojant, kiek alaus ir vyno lietuviai nupirko kaimyninėse šalyse, MP gali teigti, kad alkoholio suvartojimas mažėjo?
3. Po kiek opiumas liaudžiai, jei degtinės šalyje nupirkta bemaž dešimtadaliu daugiau?
4. Kiek alaus ir vyno akcizų būtų surinkta, jei jų didinimas būtų paremtas ekonominiais kriterijais, o ne veryginiu voliuntarizmu?
5. Kokia žala padaryta valstybės biudžetui per 7 mėnesius ir kas už tai atsakys?
6. Kokia prasmė Lietuvai šelpti Latvijos ir Lenkijos valstybių biudžetus, jei faktinis alaus ir vyno vartojimas šalyje lieka toks pat?
7. Ar valstybei, kuri dėl ją valdančių žmonių kvailumo seniai yra Lenkijos, o dabar tapo ir Latvijos donore, padoru įvedinėti naujus ir didinti senus mokesčius, kuo mus gąsdina finansų ministras, Seimo pirmininkas, o dabar dar ir socialdemokratai?
8. Ar premjeras, prieš džiūgaudamas dėl akcizų plano, neturėtų atsakyti į klausimą, kodėl taip smarkiai išaugo degtinės pardavimai, kodėl jie disonuoja su smukusiais alaus ir vyno pardavimais? 9. Kodėl lietuviai, Lenkijoje ir Latvijoje pirkdami daugiau alaus ir vyno, neperka ten ir daugiau degtinės?
Vienas tikėtinų atsakymų: tie, kurie vartoja alų ir vyną, turi ne tik pinigų automobiliui ir degalams, bet ir proto. Jie planuoja savo biudžetus protingiau nei tokios voliuntaristinės vyriausybės kaip Skvernelio. O tie, kuriems svarbu tik prisišnioti iki žemės graibymo, net jei turi pinigų automobiliui ir degalams, tai jiems reikia čia, greitai ir pigiai.
Išeitis po alaus pabranginimo – pigi degtinė. Beje, gaminama, turbūt, ir iš Karbauskio latifundijoje užaugintų grūdų.
Jei taip, degtinės pardavimai augs, o alaus ir vyno kris. Antra, isterija, kurią valstiečių fanatikai sukėlė dėl „prasigėrusios“ Lietuvos, dalį žmonių tik paskatino dar labiau vartoti. Logika kreiva, bet tai ta pati valstiečių logika: gerkim, kol valdžia leidžia, nes rytoj gal uždraus. Trečia, jei gėrimus nuolat perki užsieny, tai nemažų jų kiekių nuolat turi namuose, o tai irgi vis veda į pagundą.
Tik taip turbūt galima paaiškinti faktą, kad gryno alkoholio kiekis ant galvos (neužmirštant, kad skaičiuojami tik pardavimai šalyje) šįmet, palyginti su pernai, mažėjo mizeriškai. O štai pernai, palyginti su 2015-aisiais, kai šalies verygizacija dar atrodė kaip kvailas juokas, gryno alkoholio kiekis ant galvos mažėjo net 5,7 procento.
Kuo daugiau isteriškos kovos su vynu ir alumi, tuo daugiau išgertos degtinės? Voilà. Kovos kovotojams tenka priminti, kad vyskupas Valančius ragino daryti priešingai: negerkit rusiškos degtinės, gerkit savo alų!
Džiūgauti, kad alaus ir vyno pardavimai mažėja, o vodkos auga, gali tik pamišėlis. Na, toks kaip tas Riazanės komunistų vadas, kuris, norėdamas padidinti mėsos tiekimą, išpjovė melžiamas karves.
Tai bloga politika. Lietuva yra tarp valstybių, kur taikoma daugiausia alkoholio vartojimą ribojančių priemonių, ir tuo pat metu Lietuva – tarp šalių, kur trečdalis visuomenės juodai geria.
Tai, kad policinė valstybė patyrė fiasko, pripažįsta ir teisėjas Cininas. Nors jis džiaugėsi įstatymo pataisa, leidžiančia sodinti į kalėjimą vairuotojus, pagautus už vairavimą su 1,5 promilės, šįmet pagautųjų skaičiai verčia teisėją persigalvoti.
Pernai, kai kalėjimas dar negrėsė, tokių vairuotojų nubausta 2 760. Pirmąjį 2017-ųjų pusmetį, kai už tai jau grėsė cypė, tokių sulaikyta 2000. Jei išliks tokie tempai, šįmet tokių bus net 4000. Jei teisėjai visus ir pasodintų, kalinių skaičius šalyje išaugtų kone 60 proc. ir pasiektų 11 000.
Geras pavyzdys policinės valstybės mylėtojams, ūbaujantiems už bausmių ir baudų griežtinimą. Valstybės žiaurumas ir bausmių griežtinimas žmogaus nepagerina. Priešingai.
Ką pasieks Lietuva, maknodama policinės valstybės šunkeliu? „Jei taip ir toliau, Lietuvoje greit liks tik nuteistieji ir jų prižiūrėtojai“, atsako teisėjas Cininas. Valstybės žiaurumas sukelia didelės dalies piliečių atšiaurumą – priešiškumą savo valstybei, o ne pagarbą įstatymui.
Alavinis Valstiečių partijos pono kareivėlis tik tvirčiau suspaudė šautuvėlį. Policinė valstybė bus! Kova su alkoholiu dar tik prasidėjo, grūmoja kumštuku Naisių ponas. Eilėje – gira, gal ir rūgpienis.
Kai kova įpusės, vyno ir alaus (to, kuris perkamas Lietuvoj) kiekis bus dvigubai mažesnis, o vodkos pardavimai pakils į ikisąjūdinį lygį. Senas armėnas iš Maskvos Karbauskio alaviniam kareivėliui atveš ordinų ir premijų. Jei tik koks berniukas prieš tai neįmes jo į ugnį. Kaip Chruščiovą. Už voliuntarizmą.