AiG, teistas premjeras ir sutartinis abiejų užsienio reikalų ministras tylėtų it vandens į koseres prisipylę. Tokia dabar užsienio politika – ta pelytė tuoj po šluota, ir dainelė sudainuota.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas G.Jeglinskas nubėgtų į LRT ir praimtaimu nuramintų tautą porindamas, kad čia labai aiški Merzo derybinė pozicija. Kancleris parodė labai aiškius siekius susigrąžinti Klaipėdą ne dėl to, kad jis prieš Lietuvą, o dėl to, kad jis prieš Rusiją.

„Turėtų būti mažiau panikos, reikėtų nusiraminti. Manau, beje, paradoksaliai, kad šiame nesaugiame pasaulyje su Merzo atėjimu mes turbūt einame į tokį unikalų stabilumo periodą. Manau, kad čia kaip tik turėsime mažiau agresyvumo, nes tie diktatoriai, nuo Putino iki Xi, nuo Irano iki Š.Korėjos, bijo neprognozuojamų Vokietijos ir Lenkijos lyderių, todėl tikrai nematau jokių problemų dėl tų pareiškimų“, – taip ir panš. kalbėtų Seimo NSGK pirmininkas, skvernelininkas Jeglinskas.

O šalia mąsliai kinkuodamas galvą sėdėtų Seimo Užsienio reikalų komiteto vicepirmininkas, konservatorius Ž.Pavilionis. Kuris ne taip riebiai, bet stipriai pridėtų, kad negali peikti jų nei iš šiaurės, nei iš pietų, mat mūsų kairysis pirmininkas nefinansavo gynybos.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas G.Jeglinskas nubėgtų į LRT ir praimtaimu nuramintų tautą porindamas, kad čia labai aiški F.Merzo derybinė pozicija. Merzas parodė aiškius siekius susigrąžinti Klaipėdą ne dėl to, kad jis prieš Lietuvą, o dėl to, kad jis prieš Rusiją.

Rimvydas Valatka

Fantasmagorija? Galvokit kaip norit, bet Lietuva tai jau patyrė 1938-1940 m. Lietuvos prezidentas irgi tylėjo. O tie, kurie kalbėjo, skiedė kaip Jeglinskas.

Vengrų Orbanas su slovakų Fico dešimt metų taip kalba apie Ukrainą. Trumpas – apie JAV sąjungininkes Daniją ir Kanadą. JAV istorijoje irgi taip jau buvo – XIX a. pradėjus karą su Ispanija dėl Kubos, Filipinų ir Guamo kontrolės.

Sveiki sugrįžę į XIX amžių! Arba XX a. 4-ojo dešimtmečio pabaigą. Po Trumpo kalbų apie Kanadą, Panamą ir Grenlandiją šūkis „America First“ pagauna tą pačią natą kaip „Deutschland, Deutschland über alles“.

Teisinti Trumpą, žinoma, galima. Silpnaprotystė politikoje seniai norma. Bet kai tai daro Ukrainos draugai, tai ar jie suvokia, kad po Trumpo žodžių nebeįmanoma įrodyti, kad Kinija neturi teisės aneksuoti Taivano, o Rusija – Ukrainos, Sakartvelo, Moldovos ir Baltijos šalių?

Lietuvos politikai, teisinantys Trumpo imperialistinę retoriką, legitimuoja stipriojo teisę turėti visko, ko įsigeis, teisina jėgos naudojimą ir aneksiją net tarp NATO narių. Taip išeina, kad ir visos ankstesnės Rusijos įvykdytos Lietuvos aneksijos – nieko čia baisaus.

Putiniška Trumpo retorika atriša rankas ir kitiems pasaulio bepročiams, kuriems per mažai judėjimo (dvižuchos). Suteikia veiksmų laisvę pamišėliams revizionistams, kurie pagaus išlįsti su savo „riurikais“, „senoviniais žemėlapiais“ ir „tikra istorija“.

Rimvydas Valatka

Jei Seimo NSGK pirmininkas būtų teisus, tai reiškia, kad Vakarų demokratijos prarado moralinę teisę smerkti agresyvias Rusijos ir Kinijos diktatūras, įskaitant Rusijos agresiją prieš Ukrainą.

Putiniška Trumpo retorika atriša rankas ir kitiems pasaulio bepročiams, kuriems per mažai judėjimo (dvižuchos). Suteikia veiksmų laisvę pamišėliams revizionistams, kurie pagaus išlįsti su savo „riurikais“, „senoviniais žemėlapiais“ ir „tikra istorija“.

Maža to, kad Putinas – visiškas psichas, tai dar prie jo prisijungia Trumpas su Musku. Pasaulis, kuris ir taip jau beprotiškas, gresia būti pastatytas aukštyn kojom.

Bet gal čia tikrai tik žodžiai? Evangelijoje pagal Joną išmintingai pasakyta – pirma buvo žodis, tas žodis buvo pas Dievą, ir žodis buvo Dievas. Politikoje žodis – toks pat svarbus kaip ir veiksmas.

„Mums reikia Grenlandijos dėl saugumo tikslų. Jei Danija turi kokią teisę į salą, turėtų jos atsisakyti, nes mums sala reikalinga nacionaliniam saugumui. To reikia laisvajam pasauliui. Aš kalbu apie laisvojo pasaulio, į kurį žiūrite, apsaugą“.

Pakeiskite šioje citatoje Grenlandiją į Klaipėdą ir Sudetus, o Trumpą – į Hitlerį, ir visi tai pasmerks. Nė vienas JAV prezidentas po NATO įkūrimo apie savo sąjungininkes taip nekalbėjo. Kas lieka iš NATO 5 str., kai didžiausia NATO galybė dviem NATO narėms grasina aneksija, o Trumpo dešinioji ranka Muskas ragina vokiečius balsuoti už nacių Rusijos išlaikomą partiją?

Net nekalta abejonė dėl valstybių sienų neliečiamumo, suvereniteto ir nedalumo – Vakarų civilizacijos pamato, – peilis į nugarą Lietuvos nepriklausomybei. Lindimas į užpakalį idiotui, iš paskutiniųjų teisinant jį dėl imperialistinės retorikos, Lietuvos saugumo nesustiprins nė per Suvalkų koridoriaus centimetrą.

Kodėl nepaklausus kartais savęs, ką visą laiką puola Trumpas ir Muskas?

Muskas triuškina tironiją D.Britanijoje. Trumpas ir Muskas ūdija Vokietijos, Prancūzijos, Danijos, Rumunijos ir Ukrainos demokratijas, tyčiojasi iš prezidento Zelenskio. Gal kartais ir teisingai, bet ar jie kada pasakė ką blogo apie Orbaną, Fico, Erdoganą, Rusiją ir furherį Putiną?

Ar europiečiai paseks amerikiečių pavyzdžiu ir atiduos demokratiją savo oligarchams? Klausimas atviras. Kaip ir ES likimas. O kol kas – besibaigiančios epochos klausimai. Ką Lietuva parems – JAV ar Danijos Karalystę, kuriai Trumpas pagrasino dideliais muitais, jei neatiduos Grenlandijos? Kam Lietuva taikys NATO 5 str. JAV-Danijos karo atveju?

Rimvydas Valatka

„Musko parama antidemokratinei ir fašistinei politikai yra pavojinga“, sako buvusi europarlamentarė, Stenfordo kibernetinės politikos centro bendradarbė M.Schaake.

Po sausio 7-osios interviu „Fox News“ paaiškėjo, kad Trumpas neturėjo jokio plano, kai žadėjo per 24 val. užbaigti Rusijos karą prieš Ukrainą. Pasirodo, reikia pusės metų. Per tiek laiko neteikiant paramos galima priversti Ukrainą bęsąlygiškai kapituliuoti.

Bet tai nėra baisiausia žinia, kurią teks praryti. Galimas daiktas, kad XX a. pab. Vakarų demokratijos su pagarba žmogaus teisėms, mažoms tautoms ir valstybėmis era baigėsi. Ta era baigėsi nepaisant Trumpo. Trumpo sugrįžimas tik pagreitino įvykius.

Nekontroliuojama klimato kaita ir žmonių skaičiaus augimas veda žmoniją į kovą dėl paskutinių Žemės išteklių. Todėl XX a. pab.-XXI a. pr. demokratijos taisykles ir keičia XIX a. kumščio politika.

JAV ir Kinijos kirstynėms reikia išteklių. Labai daug išteklių. Amerikiečiai mato, kaip Kinija perėmė vasale paverstos Rusijos Sibiro kontrolę – didžiausią Žemės išteklių kąsnį. Todėl JAV ims Grenlandiją ir Kanadą.

Štai kodėl dėsninga, kad šalia Trumpo atsirado Muskas, kurio raketos skraido į kosmosą, kad Volstrytas parėmė Trumpą, jam gerinasi Zuckerbergas ir visas Silicio slėnis. Paskutiniame kare dėl išteklių demokratijai nebelieka vietos. Jos vairą perima oligarchai.

Vakarų civilizacija įžengia į stadiją, kai didžiausia Vakarų demokratija kitoms demokratijoms – vilkas. Danija, Kanada, net Rusija – tik dulkės būsimajame orveliškame kare tarp Okeanijos ir Rytazijos. Svarbiausios jų kirstynės – dėl Mėnulio, Marso ir t.t.

Jei taip ir įvyks, klimato kaitą ir tokios žmonijos, kokia yra dabar, pabaigą toks posūkis tik pagreitins? Taip, bet tu paaiškink tai Trumpui, Pu, Xi ir tų narcizų garbintojams, kurie savo dievukus pateisins net tada, kai tie juos pačius nuteis sušaudyti.

Ar europiečiai paseks amerikiečių pavyzdžiu ir atiduos demokratiją savo oligarchams? Klausimas atviras. Kaip ir ES likimas. O kol kas – besibaigiančios epochos klausimai. Ką Lietuva parems – JAV ar Danijos Karalystę, kuriai Trumpas pagrasino dideliais muitais, jei neatiduos Grenlandijos? Kam Lietuva taikys NATO 5 str. JAV-Danijos karo atveju?

Galima kikenti į saują. Bet gal būtų neprošal, kad į šį klausimą atsakytų ne tik G.Jeglinskas. Jei JAV leis Rusijai nugalėti Ukrainą, o tam atmesti argumentų Trumpas dar nepateikė, Rusija galės sugrįžti iki ikikarinio reikalavimo nešdintis NATO iki 1998 m. ribų. Kas žino, kas tada pagerins derybines pozicijas, jei Trumpas yra sakęs, kad Putinu tiki labiau nei savo žvalgyba.

Galų gale, jei pasaulis išties kraustosi iš proto dėl jo perdalijimo, klausimas dėl Klaipėdos ir Vilniaus negali neatsirasti ant separatinių dalybų stalo. Trump-pum-pum, ir po demokratijos.

Nuomonė

Šioje publikacijoje skelbiama asmeninė autoriaus nuomonė. Portalo Delfi redakcijos pozicija negali būti tapatinama su autoriaus nuomone.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (30)