Jėzus dar sakė: „Su kuo galime palyginti Dievo Karalystę? Arba kokiu palyginimu ją pavaizduosime? Ji – tarytum garstyčios grūdelis, kuris, sėjamas dirvon, esti mažiausias iš visų sėklų žemėje, bet pasėtas užauga, tampa didesnis už visas daržoves ir išleidžia tokias plačias šakas, kad jo pavėsyje gali susisukti lizdą padangių sparnuočiai.“
Daugeliu tokių palyginimų Jėzus skelbė žmonėms žodį, kiek jie sugebėjo suprasti. Be palyginimų jiems jis nekalbėdavo, o savo mokiniams skyrium viską išaiškindavo. (Mk 4, 26–34)
Savo viešosios veiklos pradžioje Galilėjoje Jėzus kalba žmonėms palyginimais. Palyginimas (gr. „parabole“) yra tam tikra Jėzaus kalbėjimo forma, kuri tuo pačiu metu apšviečia ir pridengia tiesą bei vaizdžiai sugretina Evangelijos tiesų ir kasdienių įvykių panašumus.
Šio sekmadienio Evangelijos tekste skaitome du trumpus, bet tarpusavyje akivaizdžiai susijusius, Jėzaus palyginimus apie pjūtį ir garstyčios grūdelį. Pirmajame palyginime pabrėžiama, kad krikščioniškosios misijos sėkmė – Dievo Karalystės skelbimas – kyla ne iš išorės, bet iš vidaus; tai priklauso ne nuo sėjančiojo darbo ar geros dirvos, bet nuo sėklos.
Sėkla negali pati, be sėjėjo, pasisėti ir vis dėlto ji savaime, pati išdygsta. Baigęs sėją, žmogus gali ilsėtis, sėklos gyvenimas nebepriklauso nuo jo. Kai ši sėkla yra „kviečio grūdas, kritęs į žemę ir apmiręs“, tai yra Jėzus Kirstus, niekas negali sutrukdyti, kad jis „duotų gausių vaisių“ (Jn 12, 24).
Apaštalas Paulius Pirmajame laiške korintiečiams, atrodo, pateikia šio palyginimo komentarą: „Aš, – sako Paulius, – sodinau, Apolas laistė, o Dievas augino“ (3, 6). Kalbama ne apie trijų skirtingų veiksmų vienodą svarbą, nes po to apaštalas tęsia: „Nieko nereiškia sodintojas ar laistytojas, bet tik augintojas – Dievas“ (3, 7).
Tas pats kokybinis nuotolis tarp skelbimo subjekto ir objekto aptinkamas kituose šv. Pauliaus žodžiuose: „Šitą lobį mes nešiojamės moliniuose induose, kad būtų aišku, jog ta galybės gausa plaukia ne iš mūsų, bet iš Dievo“ (2 Kor 4, 7). Visa tai apaštalas Paulius paaiškina tuo, kad „mes ne save pačius skelbiame, bet Kristų Jėzų kaip Viešpatį“ (2 Kor 4, 5); ir kitoje vietoje: „Mes skelbiame Kristų nukryžiuotąjį“ (1 Kor 1, 23).
Antrame palyginime regime garstyčios grūdelio įvaizdį, kuris paaiškina krikščioniškosios misijos sėkmę ir kurį reikia nepamiršti šiandien, nešant Gerąją Naujieną sekuliarizuotam, dvasinės komos ištiktam pasauliui.
Mokymas, kurį pateikia Jėzus, yra jo Evangelija ir jo paties asmuo, nes kas gali būti mažiausia ir silpniausia pasaulyje už gyvenimą, kuris baigiasi kryžiaus mirtimi. Tačiau visoje gyvybės istorijoje nauja prasideda kone neregimai, – to galima nė nepastebėti.
Jėzaus prisikėlimas pasaulio istorijos lygmeniu į akis nekrinta, yra mažiausias istorijos grūdelis. Prisikėlimas pasaulin įžengia tik keliais slėpiningais pasirodymais išrinktiesiems. Ir vis dėlto šis garstyčios grūdelis, kuriame glūdi Dievo potencialas, tampa milžinišku medžiu, išleidžiančiu „tokias plačias šakas, kad jo pavėsyje gali susisukti lizdą padangių sparnuočiai“ (Mk 4, 32). Išties visi, kurie gręžiasi į Viešpatį, ras jame prieglobstį.
Nuomonė
Šioje publikacijoje skelbiama asmeninė autoriaus nuomonė. Portalo Delfi redakcijos pozicija negali būti tapatinama su autoriaus nuomone.