Jau vien ko verta iškelta idėja, kad mūsų laikais Vytis kaip simbolis yra atgyvenęs, nes tai karys, o kas šiais laikais kariauja. Pats gyvenimas parodė, kad tokia mintis yra atgyvena, nes dabartinis Kremlius vis dar nori karo. Pieštukais ir trintukais prieš jo tankus nepakovosi. Todėl ir reikalinga kariuomenė.
Tačiau įdomiausia, kas tų žmonių galvose pasidarė, jog jiems Vytis yra agresyvus simbolis, o tuo tarpu ant Žaliojo tilto stovinti okupanto kario su automatu figūra – ne. Ar tai nerodo ne tik akivaizdžios tikrovės nepaisymo, bet ir bet kokios moralinės atsakomybės trūkumą? Budelių teisės ir jų atminimas tampa svarbesnis nei moralinis solidarumas su aukomis (čia jau net neminiu tautinio aspekto; save gerbiantis žmogus visada palaikys tą, kuris yra kankinamas, o ne budelį).
Kai viešojoje erdvėje atsiranda tokios nuomonės, valdininkai pradeda atidėlioti sprendimus. Galime tik spėlioti, ko tuo siekia. Tikėkimės, kad tai naivus biurokratinis požiūris, o ne bloga valia.
Tokie sprendimai yra labai įtartini: kas atrinks tuos ekspertus? Pagal kokius kriterijus? Juk žinome, kaip rusiška žiniasklaida susikūrė sau profesorių, kuris Vokietijoje yra nereikšmingas, bet Rusijoje jis pristatomas kaip įtakingas Vakarų mąstytojas. Ar tokie dalyvaus ir čia?
Labai keista, kai žmonės, kurie yra atsakingi už paveldą, teigia, kad čia nebus „politinių sprendimų“. Tai rodo, kaip susipriešinta su savo valstybe. Kas yra politika: ogi bendruomenės reikalų viešas svarstymas ir bendrų argumentuotų sprendimų priėmimas. Ar reikia, kad ant Žaliojo tilto stovėtų okupacinės skulptūros, ar ne, yra pats tikriausias politinis klausimas. Ir jį spręsti turi Lietuvos politinė bendruomenė, t.y. piliečiai, o ne anoniminiai ekspertai.
Bet kokiam nors šiek tiek mąstančiam žmogui aišku, kad šie okupaciniai simboliai labai greitai gali tapti penktosios kolonos susirinkimo vieta. Jau dabar ten padedamos gėlės, ruošiama dirva, kad sovietiškai nusiteikę asmenys turėtų simbolinę vietą, kurioje galėtų rinktis. Šis pavojus nėra įsivaizduotas. Jis dabartiniame pasaulyje yra tikras. Todėl nereikia apsimesti, kad jo nėra. Kaip ir apsimesti, kad prieš Lietuvą nekariaujama informaciniuose frontuose.
Todėl labai keista, kad valdininkai, kurie privalo stiprinti Lietuvos valstybę įvairiausiomis priemonėmis stengiasi nukreipti dėmesį nuo šios problemos, nukelti sprendimas. Gal jie laukia, kol Lietuvoje bus suformuota penktoji kolona, kuri pradės budėti prie paminklų ir neleis jų nukelti? Gal toks ir tikslas yra?
Žaliojo tilto skulptūrų nuėmimo klausimo atidėliojimas – akivaizdi žala Lietuvos saugumui. Bent jau informaciniam tai tikrai. Ne tik mūsų kariuomenę reikia stiprinti, bet ir visuomenę.