Viena kalba, o kitą daro
Dėl to pirmiausia pablogės padėtis visų, gyvenančių iš socialinių pašalpų, minimalaus darbo užmokesčio bei pensijų. Dabar jau visiškai akivaizdu, jog valdančiųjų kalbos apie pensijų atstatymą, minimalaus darbo užmokesčio kėlimą yra neadekvačios ir neatitinka realybės. Visų pirma, jeigu norime atstatyti pensijas, jas reikia ne tik grąžinti į buvusį, prieškrizinį lygi, bet ir pakelti, nes jų perkamoji galia jau šiandien yra sumažėjusi daugiau nei 12 proc. Antra, minimalus atlygimas turi būti didinamas daugiau nei šiuo metu siūlo Vyriausybė ir siekti bent pusę vidutinio mėnesinio atlyginimo.
Štai dar spalio viduryje Vyriausybės vadovas Andrius Kubilius užtikrino, jog artimiausiu metu tikrai neplanuoja jokių kraštutinių priemonių – ypač tokių kaip PVM didinimas. O dabar jau girdime kitas kalbas: teigiama, kad ketinama surinkti trūkstamą milijardą litų būtent iš pridėtinės vertės mokesčio. O iš kur gi atsirado kalbos apie 1 milijardo trūkumą? Pamenate, konservatoriai postringavo, kad vienas milijardas bus surinktas iš šešėlinės ekonomikos? Akivaizdu, jog jiems to padaryti nepavyko, ir dabar bandoma biudžeto spragas lopyti lengviausiu jiems suprantamu keliu – eilinių piliečių sąskaita. Vyriausybė dar kartą pademonstravo, jog viena yra kalbama, o kita yra daroma.
Turėsime liūdną biudžetą
Jau dabar akivaizdu, jog turėsime labai „liūdną“ biudžetą, kuris didele našta guls ant naujosios Vyriausybės pečių. Konservatorių noras pasipuikuoti ir trimituoti Europai, jog mūsų deficitas sieks 3 proc. yra negarbingas, nes nutylima, kokiu būdu ir kieno sąskaita tai daroma. Daugelyje Europos valstybių biudžeto deficitas siekia 4 – 5 proc. ir didelės tragedijos tame nėra. Manau, kad tai –tiesiog sausų skaičių ir propagandinių rodiklių vaikymasis, užuot galvojus apie Lietuvos žmones.
Kas kam svarbiau...
Neigiamai vertinu ir siūlymus mažinti biudžetinio sektoriaus tarnautojų etatus ir karpyti jų atlyginimus. Juk tai iš esmės yra viduriniojo sluoksnio žlugdymas. Tai atsilieps visai ekonomikai. Sumažėję atlyginimai bei padidėjusios kainos dar labiau mažins vartojimą, kuris pas mus ir taip yra smukęs iki 2004 m. lygio. Kadangi žmonės mažiau įsigis prekių bei paslaugų, tai skaudžiai pajus šalies gamintojai, kurie orientuoti į vidaus rinką. Juk akivaizdu, kad smukus įmonių produkcijos gamybai – ne tik surinksime mažiau lėšų į valstybės biudžetą, bet ir didinsime nedarbą, nes mažiau gaminant, mažiau reikės ir darbuotojų.
PVM didinimui nepritarsime
Susirūpinimą kelia tendencija, jog biudžetinių institucijų finansiniai įsipareigojimai dar labiau didės. Jau dabar visų savivaldybių įsiskolinimai, spalio 1 d. duomenimis, siekia 1 milijardą 800 milijonų litų. Per vieną metų ketvirtį skola padidėjo apie 100 mln. litų. Tokios didelės skolos nuo nepriklausomybės atkūrimo dar niekada nebuvo. O už šitų skaičių slepiasi žmonės ir jų likimai. Todėl drąsiai sakome, kad mes, socialdemokratai, PVM didinimui kategoriškai nepritarsime.