Šiuo metu Seime yra svarstomas Mažųjų bendrijų įstatymo projektas, kuris, jei bus priimtas birželį, turėtų įsigalioti jau nuo š.m. liepos 1 d. Jis įtvirtintų dar vieną ūkinės-komercinės veiklos formą – mažąsias bendrijas, t.y., įmones, kurios visi nariai yra fiziniai asmenys ir kurių gali būti ne daugiau kaip 10 narių. Šiems naujiems ūkiniams subjektams būtų leidžiama iki 2014 m. nemokėti valstybinio socialinio draudimo įmokų (įstatyme parašyta – „gali mokėti“). 

Kuo pasižymi dabartinė Vyriausybė, tai pažadų netesėjimu. 

Pirma, žadėjo sumažinti ūkinės-komercinės veiklos formų skaičių, bet to nepadarė, o atvirkščiai - didina. 

Remiantis Individualių įmonių, Ūkinių bendrijų, Akcinių bendrovių, Viešųjų įstaigų ir kt. įstatymais bei poįstatyminiais aktais, dabar Lietuvoje egzistuoja devynios ūkinės veiklos formos.

Galvą guldau, kad, jeigu surengtume Seimo nariams egzaminą, tai didžioji dalis neatsakytų, kokios tos formos yra. Tačiau Ūkio ministerija siūlo dar ir naujų formų, nepaisant to, kad pats Ūkio ministras prieš porą metų Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete mušė sau į krūtinę kumščiu ir sakė, jog panaikins dalį galiojančių ūkinės veiklos formų, kad nebūtų tokios painiavos. Bet Mažųjų bendrijų įstatymo projektas byloja apie ką kitką, - naujos kuriamos, bet prieš tai neatsisakoma senų, kurios gali būti apibrėžiamos ir per mažąsias bendrijas. 

Antra, Vyriausybė žadėjo taupyti, bet ir vėl daro atvirkščiai. 

Seime yra priimtos Socialinio draudimo reformos gairės, kuriose aiškiai teigiama, kad reikia priimti tuos įstatymus, kurie stiprintų socialinį draudimą. 

Vis dėlto, dabar, pagal Valstybinio socialinio draudimo įstatymą, Sodros mokesčių, cituoju, “gali nemokėti” individualių įmonių savininkai. Gudrūs lietuviai moka skaityti ir vietoj „gali mokėti“ jie perskaito „gali nemokėti“, ir daugelis nemoka valstybinio socialinio draudimo. 

Negana to, valdantieji siūlo leisti ir toliau nemokėti Sodros įmokų individualių įmonių savininkams ir mažosioms bendrijoms iki 2014 m. (Mažųjų bendrijų įstatymo projekte tokios tiesioginės nuostatos nėra – ją siekiama įtvirtinti per Valstybinio socialinio draudimo įstatymą, kuris yra pagrindinis, reguliuojantis socialinį draudimą, jo mokesčius ir biudžetą). 

Per tebesitęsiančią krizę! 

Jei Mažųjų bendrijų įstatymo projektas bus priimtas, tuomet, labai tikėtina, kad mažosiomis bendrijomis, idant pasinaudotų galimybe nemokėti socialinio draudimo įmokų, taptų nemaža dalis asmenų, užsiimančių individualia veikla ir turinčių verslo liudijimus, nes jie atitinka mažosios bendrijos kriterijus. 

Štai ką rodo Socialinių reikalų ir darbo komitetui pateikti duomenys. 

2010 m. individualiųjų įmonių savininkai Sodrai sumokėjo 67 mln. Lt. Priėmus Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisas, pagal kurias “galima nemokėti” Sodrai, 2011 m. individualių įmonių savininkai į ją sumokėjo 31 mln. Lt, t.y., 53 proc. mažiau. 

Tuo pačiu metu, kai šio įstatymo nuostatos negaliojo kitai grupei - individualia veikla užsiimantiems asmenims, jų buvo 3 tūkst., ir jie sumokėjo 26 mln. Lt. Sodros įmokų. 2011 m. jų liko per pusę mažiau, bet jie sumokėjo 59 mln. Lt. Netgi esant mažesniam apsidraudusiųjų skaičiui, jų sumokėtų mokesčių padidėjo 125 proc. Panašiai galima pasakyti apie asmenis, turinčius verslo liudijimus. Jų sumokėtų įmokų į Sodrą padidėjo 11 proc. 

Tuo tarpu šiai dienai Sodra dabartinės Vyriausybės yra nuvaryta į gilų 9 mlrd. Lt. deficitą. Metų pabaigoje jis gali siekti net 10-11 mlrd. Lt. 

Kodėl tada sudaromos nevienodos verslo sąlygos užsiimantiems verslu? Vieni moka socialinio draudimo įmokas ir tempia visą Sodros biudžeto naštą, o kiti gali ir nemokėti. Tai ir nemoka.

Nieko nuostabaus, kad susidaro kuriozinė situacija, kai beveik vien tik uždirbantys minimalų mėnesio atlyginimą ir sumoka tas Sodros įmokas, o po to valdantieji stebisi, kodėl didėja valstybės ir Sodros skola. 

Ir paskutinis štrichas. Eurostatas paskelbė duomenis apie mokesčių naštą Europos Sąjungos valstybėse. Lietuva užima pirmąją „garbingą“ vietą pagal mokesčių naštą kapitalui – 6,8 proc. 

Todėl siūlau valdantiesiems „nesigirti“, kad Lietuva visą laiką yra priversta skolintis, kad taupytų (!). Didėjanti valstybės skola ir augantis Sodros deficitas gilėja būtent dėl tokių įstatymų projektų.
Iš esmės pritardamas Mažųjų bendrijų įstatymo projektui, nes mažųjų bendrijų analogai egzistuoja daugelyje Europos valstybių, siūlau nepritarti Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisoms, suteikiančioms lengvatas dar daugiau ūkinių subjektų, ir didinančių Sodros deficitą.