Atsižvelgus į tai, kad viešoje erdvėje buvo pakankamai pikantiškų liudijimų, o pats K.Pūkas pripažino faktą, jog buvo atsivedęs pretendenčių tapti jo padėjėjomis į Seimo viešbutį, kad kalbėjo keistus dalykus, tik „moterys ne taip tuos žodžius supratusios“, Etikos ir procedūrų komisija pritarė mano ir kitų komisijos narių siūlymui iš karto pradėti apkaltą Seimo nariui.
Kita vertus, visi pripažįsta, kad ši istorija kabo tik ant vieno vienintelio siūlo – ant nukentėjusių moterų pasiryžimo liudyti arba ne. Pradėjusi pati savo tyrimą, kuris tiesiogiai jokio pavojaus Seimo nariui dar nekelia, Seimo Etikos ir procedūrų komisija būtų pasiuntusi signalą nukentėjusioms moterims: dabar jus visas apklausime, tampysime po posėdžius, dar K.Pūko paprašysime pakomentuoti jūsų pasakojimus (Seimo narys tikrai mokės iš tų moterų pasityčioti), o tik tada spręsime – atiduoti Seimo narį apkaltai ar ne?
Kas norėtų liudyti, kai būsi verčiamas patirti pažeminimą?
Dabar šio klausimo nuo pat pirmų dienų imsis Seimo sudaryta apkaltos komisija arba ta pati Etikos ir procedūrų komisija, gavusi Seimo įgaliojimus vykdyti apkaltos procesą. Jei teisybė, kad dar šią savaitę į teisėsaugą kreipsis kelios nukentėjusios moterys, liudyti jau apkaltos komisijai joms tikriausiai irgi bus kur kas paprasčiau.
Apskritai pastarosiomis dienomis Seime vyksta keisti dalykai. Ir viskas gali tęstis iki rudens sesijos.
Lyg vata burnoje jau tapo ir apkalta socialdemokratui M.Basčiui. Negaliu nesutikti su konservatorių lyderiu G.Landsbergiu, manančiu, kad „valstiečiai“, ir socialdemokratai sugalvojo planą nuprausti šį politiką ir palikti Seime. Tačiau tas prausimas patiems valdantiesiems gali kainuoti labai brangiai.
Jeigu M.Bastys šio Seimo kadencijoje neturėjo įtartinų ryšių su abejotinos reputacijos žmonėmis, apkalta tikriausiai žlugtų nepriklausomai kuri komisija – laikinoji opozicijos ar pozicijos – šią istoriją narpliotų.
Šioje situacijoje būtų buvę kur kas protingiau Seimo vadovybei susipažinti su papildoma medžiaga apie M.Bastį, ir tik tuomet, jeigu joje būtų šokiruojančių duomenų, tinkamų apkaltai, siūlyti sprendimus.
Dar prieš tai „valstiečiai“, vengiant ilgų apkaltos procedūrų, galėjo tartis su koalicijos partneriais socialdemokratais, kad šie paragintų M.Bastį savanoriškai trauktis iš Seimo. Jeigu kaltinimai yra tikrai rimti.
Tačiau valdančioji dauguma pasirinko variantą, kuris bet kuriuo atveju bus naudingas tik opozicijai. Gal socdemams ir pavyks išsaugoti į nemalonę pakliuvusį savo politiką, tačiau M.Basčio istorija bus įvelta į nesibaigiančius ginčus, konservatoriai ir liberalai taškysis tų komisijų bei tyrimų pursluose, dar pikantiškų istorijų apie K.Pūką turėsime klausytis įvairiose komisijose, o nauda valdantiesiems bus mažesnė, nei politiniai kaštai.
Galima daryti ir taip, kaip vienoje radijo laidoje pasiūlė Seimo pirmininkas V.Pranckietis ir įkurti abi komisijas. Viena tirtų ilgalaikį M.Basčio ir kitų Seimo narių galimai neigiamą poveikį mūsų valstybei, o kita susikoncentruotų tik į apkaltos procesą konkrečiai M.Basčiui.
Gal ir taip. Galima ir abi įkurti. Keisčiausia, kad be jokio parengiamojo proceso (papildomos medžiagos analizės) to labai siekia Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija, leidusi įsibėgėti M.Basčio apkaltos procesui. Ši frakcija šiuo metu kaip tik turėtų visą dėmesį nukreipti į reformas valstybėje.
O gal tikrai „valstiečiai“ žino kur kas daugiau ir tokiu būdu stengiasi išvengti didesnių nemalonumų? Todėl jiems ir naudingiau tampytis po įvairias komisijas? Kaip ir tam šuniui su ta žarna - nei pats praryti gali, nei numesti nori. Bet kitaip elgtis jis tiesiog negali.
Tiesa, apkaltos procesui M.Basčiui „pagal valstiečius ir socdemus“ ir aš savo parašu pritariau. Tačiau manau, kad gali būti įkurta ir komisija, kuri plačiau ištirtų galimus panašius atvejus, jeigu tokių Seime yra daugiau. Jei dirbti, tai dirbti iš peties...