„Covid-19“ pandemijos metu PSO ir daugelis šalių pradėjo persvarstyti turimas reagavimo strategijas. Išryškėjo Tarptautinių sveikatos priežiūros taisyklių (2005 m.) trūkumai, susiję su krizės valdymu. Dėl to pradėta rengti pakeitimus. Siūlomos pataisos apima griežtesnę priežiūrą, ataskaitų teikimą ir dalijimąsi informacija, geresnę parengtį reaguoti ir patikslintus PHEIC kriterijus. Tuo pat metu vyksta aktyvios diskusijos dėl naujo pandemijos susitarimo, kuriuo siekiama sukurti tvirtą pasaulinę pandemijos valdymo sistemą, pagrįstą atskaitomybe, skaidrumu ir teisingumu. Šis susitarimas gali būti patvirtintas 77-ojoje Pasaulio sveikatos asamblėjoje.

Taivanas nėra PSO narys, todėl negali daryti tiesioginės įtakos keičiant Tarptautines sveikatos taisykles (2005 m.) ar rengiant pandemijos susitarimą. Nepaisant to, šių pagrindinių dokumentų turinys ir su jais susiję pokyčiai mums ir toliau kelia didelį susirūpinimą. Mes norime prisidėti savo įgytomis pandemijų valdymo įžvalgomis ir pasimokyti iš geriausios tarptautinės praktikos. Taivanas vienas iš pirmųjų nustatė epidemijos pavojų ir ėmėsi atitinkamų priemonių. Taivanas taip pat aktyviai dalijosi svarbia informacija su pasauliniais partneriais ir atvirumu užsitikrino savo visuomenės pasitikėjimą. Tai buvo labai svarbu siekiant veiksmingai įgyvendinti pandemijos politiką. Siekdami kovoti su būsimomis pandemijomis, sieksime tobulinti vakcinų įsigijimo, medicinos išteklių valdymo, technologijų naudojimo, žmogaus teisių apsaugos ir dezinformacijos prevencijos metodus.

Tvirtai pritariame Tarptautinių sveikatos taisyklių (2005 m.) pakeitimams ir pandeminio susitarimo įgyvendinimui. Raginame PSO įtraukti Taivaną kaip šių dokumentų signatarą. Tai leistų bendradarbiauti stebint naujas virusų rūšis, pranešant ir keičiantis patogeno diagnozės duomenimis, dalijantis naujomis vakcinomis ir antivirusinių tyrimų ar klinikinių bandymų rezultatais. Taip būtų sutvirtinamas bendrų pasaulinių veiksmų prieš būsimas pandemijas efektyvumas bei padidintas tarptautinės bendruomenės atsparumas kovose su pandemijomis.

Raginame PSO paremti Taivano įtraukimą į pasaulinę sveikatos priežiūrą. Taivanas pasiryžęs ir toliau prisidėti remdamasis profesionalumo, pragmatiškumo ir įsitraukimo principais. Siekiame bendradarbiauti su PSO šalinant geografinius pasaulinio sveikatos saugumo tinklo trūkumus ir kuriant visapusišką pasaulinę sveikatos sistemą.

PSO Sveikatos visiems ekonomikos taryba (angl. Council on the Economics of Health for All) nustatė, kad mažiausiai 140 šalių savo konstitucijose pripažįsta sveikatą kaip pagrindinę žmogaus teisę. Nepaisant to, daugelis šalių nėra priėmusios ir įgyvendinusios įstatymų, užtikrinančių, kad jų piliečiai galėtų naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis. Taivanas dėjo daug pastangų, kad savo gyventojams suteiktų visuotinį sveikatos draudimą, ir per pastaruosius kelis dešimtmečius nuosekliai gerino sveikatos priežiūros paslaugų kokybę, pagal PSO rekomendacijas. Taivanas veiksmingai integravo ir paskirstė socialinės gerovės išteklius, kad pagerintų pirminę sveikatos ir burnos priežiūrą visiems, įgyvendintų psichikos sveikatos programas ir sustiprintų socialinės apsaugos tinklą. Taivanas sukūrė veržlią ir atsparią sveikatos priežiūros sistemą, galinčią kovoti ir su užkrečiamosiomis, ir su neužkrečiamosiomis ligomis. Geriname savo piliečių sveikatą visą jų gyvenimą. Be to, Taivanas stengiasi dalytis savo visuotinės sveikatos apsaugos įgyvendinimo patirtimi ir žiniomis, kad padėtų tarptautinei bendruomenei užtikrinti sveikatos apsaugą kiekvienam žmogui.

2024 m. Pasaulinės sveikatos dienos tema – „Mano sveikata, mano teisė“. Tai būdas pasisakyti už kiekvieno žmogaus teisę į kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas, švietimą ir informaciją, taip pat į saugų geriamąjį vandenį, švarų orą, tinkamą mitybą, kokybišką būstą, orias darbo ir aplinkosaugos sąlygas bei laisvę nuo diskriminacijos.

Taivanas, bendradarbiaudamas su šalimis partnerėmis ir tarptautinėmis organizacijomis, remdamasis viešojo ir privačiojo sektorių partneryste, prisideda prie pasaulinių pastangų įgyvendinti teisę į sveikatą. Sustiprinome medicininę priežiūrą mažose pietinėse Ramiojo vandenyno salų valstybėse, pagerinome nuo žemės drebėjimo Haityje nukentėjusių moterų ir vaikų mitybą, teikėme psichologinę pagalbą Ukrainos pabėgėliams moterims ir vaikams Rumunijoje bei pagalbos darbuotojams, padidinome prisitaikymo prie klimato kaitos galimybes Karibų jūros regione bei pagerinome vandens, sanitarijos ir higienos sąlygas Kenijos sveikatos priežiūros įstaigose. Be to, Taivanas teikė humanitarinę pagalbą ir prisidėjo prie atstatymo darbų, kurie padėjo vietos žmonėms Filipinuose, Japonijoje, Havajuose, Turkijoje ir Indonezijoje įveikti ištikusias nelaimes.

Taivanas mano, kad sveikata yra kiekvieno žmogaus teisė. Tačiau PSO nepaiso šios 23 mln. taivaniečių teisės dėl politinių priežasčių. Taivanas išlieka tvirtas partneris ginant teisę į sveikatą visame pasaulyje. Raginame PSO ir visas susijusias šalis pripažinti reikšmingą Taivano indėlį stiprinant pasaulinę visuomenės sveikatą bei užtikrinant teisę į sveikatą. Būtina, kad PSO laikytųsi atviresnio požiūrio ir parodytų lankstumą, vadovaudamasi profesionalumo ir įtraukties principais. Taivanas vien dėl pragmatinių sumetimų turėtų būti įtrauktas į Pasaulio sveikatos asamblėją ir visus PSO susitikimus, veiklą ir mechanizmus, ypač – susijusius su PSO pandeminiu susitarimu. Tai suteiktų Taivanui daugiau galimybių bendradarbiauti su pasauliniais partneriais, užtikrinant pagrindinę žmogaus teisę į sveikatą, įtvirtintą PSO Konstitucijoje, ir viziją nieko nepalikti nuošalyje, įtvirtintą Jungtinių Tautų darnaus vystymosi tiksluose.

***

Dr. Hsueh Jui-yuan yra Kinijos Respublikos (Taivano) Sveikatos ir gerovės ministras.