Žinoma, ne tam projektui, kuris iki begalybės išplečia dvigubos pilietybės galimybes ir kartu paneigia pačios pilietybės prasmę. Seimo narių projekte pasiūlyta panaikinti Konstitucijos 12 straipsnio antrąją dalį, reglamentuojančią dvigubos pilietybės galimybę, arba paprasčiau sakant, panaikinti visus dvigubos pilietybės draudimus. Tokia formuluotė buvo sukritikuota konstitucinės teisės teoretikų ir praktikų, nes pilietybės esmė – asmens ryšys su valstybe, o tuo pačiu ir jo pilietinės teisės bei pareigos.

Teisingumo ministerija parengė naują formuluotę, kuri sprendžia opiausią problemą. Siūlome papildyti Konstitucijos 12 straipsnio antrąją dalį, garantuojant Lietuvos Respublikos piliečiams pagal kilmę teisę išsaugoti Lietuvos pilietybę įgijus kitos valstybės pilietybę.

Vyriausybė pritarė tokiai pataisai ir siūlo Seimo nariams į šią nuomonę atsižvelgti. Pastarųjų dešimtmečių emigrantams ir jų vaikams labai svarbu turėti galimybę išsaugoti Lietuvos Respublikos pilietybę. Tačiau tai ne mažiau svarbu mums visiems – ir emigravusiųjų artimiesiems, ir politikams, siekiantiems sustabdyti tautos išsivažinėjimą.

Glaudus ryšys su Tėvyne, pilietinis ryšys – tai ir viltis sugrįžti, ir pilnavertiškumo jausmas gimtinėje ir suvokimas, kad esi reikalingas.

Lieka tikėtis, kad Seimo nariai pritars patobulintai formuluotei. Po to seks sudėtingas politinis procesas. Jeigu trokštame referendume sėkmės, visi privalome susitarti dėl turinio, visos parlamentinės partijos, visi populiariausi politikai. Įstatyminės referendumo laimėjimo sąlygos labai griežtos, būtinas ypač aktyvus piliečių dalyvavimas ir vieningas palaikymas. Tikėkimės, kad neprasidės priešrinkiminiai politikų populistiniai žaidimai (kas ką perspjaus), būsime vieningi suvokdami šį lemtingą sprendimą. Agituosime visi drauge.

Siekiant pozityvaus rezultato, privalome sudaryti piliečiams kuo palankesnes sąlygas išreikšti savo valią. Manau, tai gera proga kaip papildomą balsavimo priemonę įvesti internetinį balsavimą.

Matydamas, kaip vangiai mūsų parengti įstatymų projektai svarstomi Seime, pradėjau abejoti, ar suspėsime iki Seimo rinkimų. Nors konservatorių politikai kelia nepagrįstas abejones dėl kibernetinio saugumo, manau, jog labiau pergyvena dėl savo galimos nesėkmės, suaktyvėjus rinkėjams. Galbūt mažiau būtų pergyvenimų, taikant internetinį balsavimą referendumo klausimui. Kartu tai būtu šios papildomos balsavimo formos, ypač patogios mūsų piliečiams užsienyje, išbandymas. Sėkmingas naujos sistemos įdiegimas paneigtų būtus ir nebūtus skeptikų argumentus.

Nuomonė

Šioje publikacijoje skelbiama asmeninė autoriaus nuomonė. Portalo Delfi redakcijos pozicija negali būti tapatinama su autoriaus nuomone.

Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (310)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės