Visada pasisakiau už savanorystę. Savanorystės pagrindu atėję jaunuoliai labiau motyvuoti nei tie, kurie yra pašaukti privalomai. Ir pačių jaunuolių, jų tėvų, aplinkos nusiteikimas, mūsų tarnybų sėkmingas darbas leido privalomąjį šaukimą į kariuomenę pirmiausiai stabdyti Šiaulių regione – Šiaulių miesto bei rajono, Joniškio, Pakruojo, Radviliškio, Kelmės, Telšių, Akmenės ir Mažeikių rajonų savivaldybėse. Toks sprendimas priimtas surinkus šiems metams nustatytą tinkamų atlikti karo prievolininkų skaičių šiame regione. Po kelių dienų prisijungė Klaipėdos regionas. O dabar artėja metas, kai tokį patį sprendimą priimsime Marijampolės ir Alytaus regionuose.
Vilniuje tokio didelio savanorių antplūdžio nejaučiame. Galbūt todėl, kad nemažai vilniečių yra išvykę į užsienį. Bet noriu pasidžiaugti, kad kai kurie jaunuoliai iš užsienio grįžta savanoriais, pozityviai nusiteikę ir didžiuojasi, kad galės tarnybą atlikti būtent Lietuvoje.
Į tarnybą atėjusiems savo noru, mokėsime šiek tiek didesnę išmoką. Tačiau tikrai nemanau, kad tai buvo pagrindinis jaunuolių apsisprendimo motyvas. Ne iš vieno jaunuolio, neįstojusio mokytis į universitetą, girdėjau, kad savanorystė padėjo jam išvengti emigracijos.
Pastebėjome, kad tie, kurie tarnauti ateina patys, pasižymi ir geresne sveikata. Daugiau kaip 90 procentų užsirašiusių savanoriais yra tinkami tarnauti kariuomenėje.
Savo noru atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą 18-38 metų vaikinai ir merginos kviečiami ir toliau registruotis šiais metais dar nesukomplektuotose tarnybos vietose arba 2016 metais. Šiais metais nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą atliks 3 tūkstančiai jaunuolių. Dalis ateina savo noru, kita dalis bus pašaukta iš 2015 metų šaukimo sąrašų. Spalio mėnesį paaiškės galutiniai savanorių rezultatai.
Pirmieji nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai tarnybą pradės rugpjūčio 24 dieną Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalione Klaipėdoje. Čia tarnybą atliks vien tik savanoriškai tarnauti nusprendę jaunuoliai.
Prie Krašto apsaugos savanorių gali prisijungti ir 18 – 55 metų karo prievolininkai. Prisijungę prie savanorių pajėgų, kuriose ištarnavus ne mažiau kaip trejus metus, būtų įskaitoma privalomoji pradinė karo tarnyba. Kario savanorio tarnyba dažniausiai vyksta savaitgaliais, maždaug kartą per mėnesį, todėl ji tinka asmenims, kurie dėl darbo, šeimos ar studijų neturi galimybės atlikti nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos. Aukštųjų mokyklų studentai ir absolventai nuo 18 iki 32 metų, įgyti karinių įgūdžių ir atlikti privalomąją tarnybą gali ir dalyvaudami savaitgaliais vykstančiuose Jaunesniųjų karininkų vadų kursuose.
Džiugu, kad savanoriškai atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą norą pareiškė apie 2500 jaunuolių. Esu įsitikinęs, kad šie skaičiai dar nėra galutiniai. Dabartiniai kariuomenės formavimo principai atitinka ir mano lūkesčius. Jaunimo nusiteikimas tarnauti, tarnybos sąlygų pagerinimas yra būtent tas kelias, kuriuo mes turėtume eiti ir ateityje. Aktyvus jaunuolių siekis privalomąją pradinę karo tarnybą atlikti savanoriškai leidžia manyti, kad netrukus Lietuvos kariuomenę galės sudaryti vien savanoriai.