Teisėjai – kasta aukščiau visų kitų

2010 m. vasarą Lietuvą pribloškė Konstitucinio Teismo (KT) išaiškinimas, kad teisėjams niekaip negalima sumažinti pensijų ir kitų socialinių garantijų. Pasak aukštųjų teisėjų, jie yra ypatinga grupė, todėl jiems turi būti ypatingos privilegijos. Na, kur gydytojams, mokytojams, o juolab prekybos centro darbuotojams ar santechnikams lygiuotis su aukštybėse plevenančias teisėjais? Teisėjai yra aukščiau paprastų mirtingųjų.

Kuomet Lietuvą krėtė pasaulinė krizė, 2010 m. garsiajam išaiškinimui vadovavęs tuometis pirmininkas Kęstutis Lapinskas, pats pensininkas, ramia sąžine susišlavė 57 tūkst. litų išeitinės kompensacijos ir dabar mėgaujasi 4 tūkst. litų valstybine pensija.

Artėjant atkurtos valstybės dvidešimt penkmečiui paaiškėjo, kad mūsų Konstitucijoje yra užslėptas aprašymas, kad teisėjai yra ypatinga grupė su ypatingomis privilegijomis. Tiesa, jokių eilučių apie tai nėra, tačiau fariziejais apsimetę teisėjai lengvai viską paaiškina. Ir koks sutapimas, kad Konstitucijoje „užslėptos“ privilegijos yra būtent tiems, kas tą Konstituciją aiškina. Nors gal tiesiog jie asmeninį gobšumą pridengia aukštomis frazėmis?


Grasina, kad jeigu sumažins pensijas, ims kyšius

Šiemet jau naujos sudėties KT toliau stebina visuomenę. KT teisėjai, būsimi pensininkai, ėmėsi svarstyti ar galima jiems asmeniškai sumažinti pensijas. Vieną devynerių metų kadenciją baigęs KT teisėjas gali pretenduoti į 18 proc. atlyginimo dydžio papildomą valstybinę pensiją, kuri šiuo atveju siektų beveik 700 eurų. Teisėjas, turintis 20 ir daugiau metų darbo stažą, gali tikėtis beveik pusės atlyginimo dydžio pensijos. Kadenciją baigusiam KT teisėjui skiriama papildoma valstybinė pensija būtų iki 1,7 tūkst. eurų. Kai paprasto, eilinio pensininko pensija yra tik viena ir dažniausiai nesiekia nė 300 eurų. 

Tai atrodo nepadoru, politikai norėjo uždėti lubas, kad nebūtų tokių didelių pensijų, nes argi tai gražu lupti tokius pinigus, kai kiti žmonės skursta? Tačiau teisėjai be didelių svarstymų nutarė, kad bet koks jų pensijų sumažinimas būtų ne konstitucinis. Bet įdomiausias pasirodė aiškinimas, kodėl to daryti negalima. Pasak teisėjų, didelės pensijos jiems labai labai reikalingos, kad juos apsaugotų nuo korupcijos rizikos, kitaip sakant, atgrasytų nuo kyšių.

Tai šokiruojanti logika: jeigu teisėjai negaus didelių pinigų, jie tuoj pat pradės imti kyšius? Ir dar labiau kyšininkaus, jeigu ateityje negaus privilegijuotų valstybinių pensijų? O jeigu visų profesijų darbuotojai pareikštų tą patį? Gaisrininkai be kyšių negesins gaisrų, policininkai negaudys vagių, pasieniečiai nesaugos sienų, kariuomenė negins šalies? 

Teisėjai maudosi prabangoje

Teisėjai įtvirtino nesumažinamas savo pensijas. Nors ką pensijos turi bendro su jų darbo veikla? Paprastų mirtingųjų pensijos priklauso nuo įmokų į „Sodrą“ ir nuo bendros šalies finansų būklės. Bendras principas yra, kad kuo daugiau sumoki įmokų, tuo daugiau gauni išmokų. Taigi teisėjai iš „Sodros“ jau gaus nemažas išmokas, nes mokėjo nemažus mokesčius. Bet šito negana, teisėjai dar gauna specifinę privilegijuotą papildomą valstybinę pensiją.

Teisėjai yra vieni geriausiai apmokamų šalies darbuotojų, tai dar to maža, jie savo privilegijas įžvelgia net Konstitucijoje, nors ten nei vieno žodžio nėra nei apie teisėjų pensijas, nei apie atlyginimus. Tačiau jie išskaito ką tik nori savo išaiškinimuose.

Dar romėnų laikais vienas iš pagrindinių teisės principų skelbė, kad teisėjas negali teisti savo paties byloje, nes neįmanoma būti nešališkam. Deja, teisėjai toliau ignoruoja šį principą, taigi todėl nusipelno kritikos. Labai stebina toks nesolidarumas su visuomene.

Konstitucinio Teismo teisėjai nesugeba atsiriboti nuo savo asmeninių interesų. Vieną po kito jie kepa naujus sprendimus, kurie vis labiau įtvirtina teisėjų kastos privilegijas. Po paskutinio KT sprendimo, jau nebeaišku kaip galima būtų pažaboti teisėjus, nes bet koks veiksmas, kuris jiems nepatiks, gali būti paskelbtas ne konstituciniu, o KT išaiškinimų niekam neįmanoma apskųsti. Net jeigu Seimas priimtų Konstitucijos pataisas, teisėjai galėtų paskelbti, kad tokios pataisos prieštarauja Konstitucijos dvasiai. Atrodo, vienintelis kelias būtų naujos Konstitucijos priėmimas.

Matyt, teisėjų egoizmas privers Seimą eiti šiuo sunkiu keliu.

Nuomonė

Šioje publikacijoje skelbiama asmeninė autoriaus nuomonė. Portalo Delfi redakcijos pozicija negali būti tapatinama su autoriaus nuomone.

Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (496)