1. Skandalas
Internete nesunku atrasti daug medžiagos apie „Respublikos“ leidinio sukeltą didžiulį skandalą 2004 m. paskelbus tuomečio redaktoriau Vito Tomkaus „12 laiškų, kurie sukrėtė pasaulį“. Juos kaip antisemitinius pasmerkė premjeras Algirdas Brazauskas, tuometis Prezidentas Rolandas Paksas, o Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija pripažino, kad juose yra kurstoma nesantaika. Vertingas tų laikų „Respublikos“ vyriausiojo redaktoriaus pavaduotojo, o dabar G. Nausėdos bendražygio, F. Jansono interviu, duotas tuoj po skandalo.
2. Tarptautinis kontekstas
V. Tomkaus „Laiškai“ akimirksniu susilaukė pasmerkimo aukščiausiose Europos institucijose, užsienio ambasadose. Panašu, kad rašliavų tikslas buvo sukompromituoti Lietuvą atsakingu metu, kai valstybė ruošėsi stoti į NATO ir Europos Sąjungą (ES). Laiškai 2004 m. pradžioje paskelbti ne tik „Respublikoje“, bet ir išleisti 330 tūkst. tiražu. Lietuva įstojo į NATO 2004 m. kovo 29 d., o į ES – 2004 m. gegužės 1 d. Atsitiktinumas? Dabartinis G. Nausėdos bendražygis tuo laiku buvo V. Tomkaus pavaduotojas „Respublikoje“.
3. Požiūris į laiškus
F. Jansonas žurnalistei 2004 balandžio 5 d. duotame interviu didžiuojasi teksto rezultatyvumu, jo poveikiu žmonių opinijai. Žurnalistė rašo: „Dienraščio „Respublika“ vyriausiojo redaktoriaus pavaduotojas Frederikas Jansonas teigia, kad nuo laikraščio nusigręžė Seimas ir kitos valdiškos institucijos, bet tikrai nenusigręžė Lietuvos žmonės. Iš pirmųjų „Respublika“ pastarosiomis savaitėmis sulaukia priekaištų ir grasinimų, iš antrųjų – palaikymo ir pritarimo.“
4. Tekstas neša naudą
„Auga laikraščio pardavimai, prenumerata, – vardija F. Jansonas. – Vadinasi, Lietuvai reikia to, ką mes rašome. Daugybė mus palaikančių žmonių pateikia tą patį klausimą, kuris ir mums kyla: parodykite, kurioje Vito Tomkaus laiškų vietoje jūs pastebite antisemitizmą? Juose rašoma apie korupciją, apie Lietuvos valstybės problemas. Tai yra esmė. O nenorintys pastebėti esmės bando ieškoti smulkmenų.“ Bet peršasi klausimas – ar ažiotažą sukėlęs laiškų antisemitizmas vadintinas „smulkmena“?
5. Dangsto V. Tomkų
F. Jansonas interviu gudrauja, bando nesieti V. Tomkaus laiškų su pastangomis apjuodinti Lietuvą Vakarų akyse tuo metu, kai Lietuva stoja į NATO ir ES. Žurnalistė rašo: „Respublikos“ vyr. redaktoriaus pavaduotojui nereikia ilgai ieškoti atsakymo į klausimą, šiandien jau tapusį kone retoriniu: kodėl V. Tomkaus laiškai, kuriuose reiškiami priekaištai žydams, prieš 10 metų nužudžiusiems jo partnerį ir draugą Vitą Lingį, išvydo dienos šviesą būtent dabar? „1993 metai iš tiesų buvo skaudūs V. Tomkui, – teigia F. Jansonas. – Kai vyko V. Lingio žudikų teismas, Georgijus Dekanidzė tai pavadino antisemitiniu išpuoliu. Argi tai ne dangstymasis tautybe?.. Argi gali tautybė būti žiauraus nusikaltimo priedanga? O atsakydamas į klausimą, kodėl V. Tomkus kreipėsi į skaitytojus būtent dabar, pabrėžiu: pirmiausia visi tie laiškai nėra apie žydus – jie yra apie tai, kas vyksta valstybėje. O antra – Vitas Tomkus yra profesionalus žurnalistas. Kai situacija šalyje jo nebetenkina, kai jis mato, jog valstybė pūva, – jis negali tylėti. Jis pribręsta išsikalbėjimui.“
6. Tekstų turinys priklausė nuo F. Jansono
F. Jansonas aiškina, kad, nors „V. Tomkus yra „Respublikos“ savininkas, tačiau tai nereiškia, kad į laikraštį patenka kiekvienas jo parašytas žodis. „Aš tvarkiau jo tekstus, kai ką trumpinau, – kalba F. Jansonas. – Tiesa, Vitas galėjo pasirinkti puslapius, kuriuose būtų spausdinami jo laiškai, tačiau visi jo tekstai buvo redaguojami. Po viso to proceso galiu pateikti išvadą: jis tikrai geras žurnalistas.“ TAIGI, F. JANSONAS GALĖJO KEISTI TEKSTUS! TEIGINIUS PASTIPRINTI ARBA NETINKAMUS IŠIMTI! IŠEINA, KAD F. JANSONAS – IDĖJINIS BENDRAAUTORIS?
7. Neprotestuoja, viešai nesmerkia laiškų
Įvykis iš mano patirties. 2003 m. man tapus Vilniaus vicemeru, netrukus meras Artūras Zuokas buvo apkaltintas korupcija, aš iškart viešai pareikalavau jo pasitraukti iš posto. Jis to nepadarė, tada viešai protestuodamas atsistatydinau aš pats. Kitaip būčiau mero bendrininku, nors niekaip jo sandėriuose nedalyvavau. Ar taip pat pasielgė F. Jansonas? Ne! Nebuvo jokių jo viešų raginimų V. Tomkui, nebuvo jo elgesio pasmerkimo. Atvirkščiai, iš interviu matome, kad jis su V. Tomkumi solidarizuojasi, o skandalo rezultatus vertina pozityviai!
Tačiau moraliai pasielgė kiti laikraščio darbuotojai, bet ne jis. Atvirkščiai, jis V. Tomkų garbina, vadina jį „geru žurnalistu“, solidarizuojasi su juo džiaugdamasis, kad skandalas augina tiražą. Kaip rašoma interviu: „Nors gero žurnalisto vadovaujamas laikraštis, pasak F. Jansono, klesti ir skaitytojų gretos auga, pastaruoju metu „Respublikos“ redakciją paliko keletas žurnalistų. Redaktoriaus pavaduotojas tai patvirtina. „Vienas – Vytautas Bruveris – išėjo savo noru, nes konkurentai jam pasiūlė geresnes sąlygas, – teigia F. Jansonas. – Tai visiškai normalus dalykas. Jeigu jo paklaustumėte, jis patvirtintų, kad jo išėjimas ir pastarųjų dienų skandalas – tik sutapimas. O keletą žmonių atleidome mes patys. Tai irgi natūralu: laikraštis tapo skaitomesnis, išaugo darbo krūvis, padidėjo reikalavimai ir keletas žmonių su tuo tiesiog nebesusitvarkė. Taigi teko su jais atsisveikinti.“
8. F. Jansono grasinimai teismu
Bet kokie jo grasinimai teismais yra tušti, kadangi jo dabartiniai grasinimai prieštarauja praeity pasakytiems teiginiams ir jo elgesiui. Teisme ką nors „įrodyti“ jis neturi šansų. Ko gero, daug įdomiau, ar jis tinkamai apie savo praeitį informavo Prezidentą G. Nausėdą. Teismo procesui įtraukus ir daugiau dokumentų, liudytojų, tuomečių jo kolegų, šita istorija tikrai „papuoštų“ ir dabartinę jo darbovietę, ir jo tiesioginį šefą.