Todėl Seime įregistravau Pensijų kaupimo įstatymo pataisų projektą, kuriuo siūlau gyventojams leisti nutraukti dalyvavimą antrosios pakopos pensijų kaupimo fonduose ir pasiimti sukauptas lėšas vienkartine išmoka, dar nesukakus pensiniam amžiui.
Kiek teko domėtis, priverstinio pensijų kaupimo antrojoje pakopoje modelis, panašus į esamą Lietuvoje, yra Pietų Amerikoje. Daugelis valstybių liberaliau žiūri į pensijų kaupimą ir gyventojų laisvę rinktis būdą, kaip bus kaupiama senatvės pensija.
Šiandien Lietuvoje taikomas antrosios pensijos kaupimo modelis yra absurdiškas. Gyventojai, pensijų fonde sukaupę lėšas, jas galės atsiimti sukakus pensiniam amžiui ir ne visus iškart, o turės tenkintis nedidelėmis periodinėmis išmokomis arba įsigyti anuitetą ir gauti kelias dešimtis eurų siekiančią išmoką iki tada, kol mirs.
Vargu, ar dauguma vyrų, kurie į pensiją šiandien išeina 64 metų, ilgai džiaugsis ir tais papildomais 20 eurų per mėnesį. Vidutinė vyrų gyvenimo trukmė yra apie 69 metus. Tai reiškia, kad žmonės, šiandien kaupiantys pensiją antrosios pakopos pensijų fonduose, oresnės senatvės nematys. Naudą galbūt pajus jų vaikai ar anūkai, kurie sukauptą pensiją galės paveldėti. Akivaizdu, kad esama tvarka, įkalinanti gyventojus antrosios pakopos pensijų fonduose ir neleidžianti laisvai disponuoti sukauptomis lėšomis, yra mažų mažiausiai ydinga.
Siūlau įstatymu įtvirtinti, kad antrosios pakopos pensijų fonde sukauptų lėšų atsiėmimas vienkartine išmoka būtų traktuojamas kaip pensijų kaupimo pabaiga.
Jei būtų pritarta mano siūlymui, asmuo, išsiėmęs vienkartinę išmoką, toliau nebedalyvautų pensijų kaupime antrosios pakopos pensijų fonde, nebent jis nuspręstų pasirašyti naują kaupimo sutartį.
Be abejonės turi būti sudaryta galimybė žmonėms išsiimti antrosios pakopos pensijų fonde sukauptas lėšas vienkartine išmoka.
Šiandien iš pensijų fondo vienkartinę pensijų išmoką galima išsiimti tik suėjus pensiniam amžiui ir tik tada, jei pensijų fonde sukauptos lėšos yra mažesnės arba lygios 5 tūkst. eurų arba yra didesnės kaip 60 tūkst. eurų. Pastaruoju atveju, vienkartine pensijų išmoka asmuo gali gauti sumą, viršijančią 60 tūkst. eurų.
Bet kokiu atveju, net ir sukaupta didesne suma žmogus disponuoti negalės, turės tenkintis periodinėmis išmokomis ar anuitetu.
Galimybė laisvai išsiimti vienkartinę išmoką, net ir nesukakus senatvės pensijos amžiui, gali pasitarnauti kritinių ligų (vėžio, cukrinio diabeto ir t. t.) gydymui, geresnei žmogaus gyvenimo kokybei.
Dažnas vyresniame amžiuje svajoja apie dantų susidėjimą, o ne papildomus dvidešimt eurų vienkartiniam apsipirkimui prekybos centre. Kritinėmis ligomis suserga vis jaunesni asmenys, kurie, ligoms progresavus, gali ir nesulaukti senatvės bei antrojoje pensijų pakopoje kaupiamos skurdžios mėnesinės senatvės pensijos išmokos.
Nuomonė
Šioje publikacijoje skelbiama asmeninė autoriaus nuomonė. Portalo Delfi redakcijos pozicija negali būti tapatinama su autoriaus nuomone.