Iranas, šalia Ukrainos, bus viena labiausiai aptarinėjamų valstybių. Dabar jis silpnesnis nei bet kada nuo 1979 metų revoliucijos. Šalis patyrė virtinę geopolitinių smūgių: „Hamas“ ir „Hezbollah“ buvo sutriuškinti Izraelio, nuverstas Basharo al Assado režimas Sirijoje. Irano „pasipriešinimo ašis“, dešimtmečius buvusi jų galios epicentru, sunaikinta. Nuosaikus reformistas Masoudas Pezeshkianas, kaip koks Gorbačiovas, mėgina palaikyti gyvybę sistemoje, kurią kerta žlugusi ekonomika, teisėtumą piliečių akyse praradusi šalies vadovybė, korupcija, sankcijos, daug darbo neturinčio jaunimo ir užsienio politikos nesėkmės. Visa tai yra kokteilis vidinei revoliucijai. Irano dvasinė ir karinė vadovybė vis dar išlaiko valdžią per ištikimų konservatorių branduolį ir įvairias represines priemones, kurias jau pademonstravo malšindama protestus.

Vidinė situacija Irane sutaps su naujosios JAV administracijos tikslais. Dėliodamas savo administraciją, Donaldas Trumpas turi aiškų planą: Iranas, tada Rusijos atitraukimas nuo Kinijos ir tada Kinija. Todėl Iranas nuo pat pradžių gali patirti ypač didelį spaudimą.

Neapleidžia nuojauta, kad šie metai ajatolų valdžiai gali būti paskutiniai.

Be Irano pasaulio spaudos antraštėse dominuos ir D. Trumpo veiksmai. Turėdamas daugumą Kongrese jis turės atrištas rankas ir užsienio politikoje, todėl ypač dažnai skaitysime apie jo grasinimus dėl įvedamų tarifų. D. Trumpo atsiradimas politikoje buvo reakcija į strategiją „Kinija 2025“, kur Kinija iš esmės užsibrėžė tikslą galutinai tapti pasaulio fabriku. Tai iššaukė JAV pramonės reakcijas, ant kurių bangos jis ir atsirado. Demokratai – tai finansų sektorius, kuriems, priešingai, reikia laisvai judančio kapitalo.

D. Trumpo tikslas yra sumažinti prekybos balansą ir persivilioti įmones į JAV. Tačiau čia D. Trumpo administracija susidurs su dolerio fenomenu. Laimint prekybos karus, atitinkamai stiprėja ir doleris, kas pjaus per tą patį JAV eksportą. Tai bus skausminga problema D. Trumpui. Bet kokiu atveju, šie prekybos karai taps klausimu Europai – kas toliau?

Tuo naudosis Kinija, pasinaudodama transatlantiniu įtempimu, siekdama pritraukti Europą į savo pusę, tuo pačiu kurdama bendraminčių partnerių koaliciją, kad atsilaikytų prieš JAV spaudimą. Save pozicionuodama kaip patikimesnę partnerę ir laisvosios prekybos šalininkę, Kinija kreipsis į Europos Sąjungos (ES) valstybes nares ir įmones, kurios labiausiai nukentėjo nuo Vašingtono spaudimo.

Tuo pačiu 2025-ieji taps lūžio tašku Kinijos ekonomikai: arba „pasaulio vidurio imperija“ suras naują plėtros modelį, arba, nepajėgusi pasivyti JAV, klampinsis savo ekonominėse problemose. Xi susiduria su struktūriniais ekonominiais iššūkiais, didėjančiu visuomenės nepasitenkinimu bei suirute kariuomenėje. Norint gelbėti krizėje atsidūrusią ekonomiką, reikia struktūrinių reformų, o Kinijos komunistai iš Sovietų Sąjungos išmoko, prie ko struktūrinės reformos gali privesti.

Realus scenarijus – matysime derybas dėl Ukrainos. Realiausia, jog paliaubų sąlygos įšaldys pajėgas ten, kur jos yra, taip de facto palikdamos Rusiją kontroliuoti dalį Ukrainos teritorijos. Šios „paliaubos“ palaidos pokarinę Europos saugumo architektūrą, palikdamos žemyną laukti naujų Rusijos atakų – tiek prieš Ukrainą, tiek prieš kitas valstybes.

Turtingųjų šalių centriniai bankininkai džiaugiasi, kad pavyko įveikti infliaciją. Dabar Vakarų ekonomikos susidurs su nauju iššūkiu – sumažinti biudžeto deficitus didinant mokesčius, karpant išlaidas ar skatinant ekonomikos augimą. Šiuos metus bus galima pavadinti pirmaisiais, kai oficialiai pasijaus demografijos iššūkiai. Ypač darbo jėgos trūkumą ir dėl to prarandamas biudžeto pajamas pajaus ES, Japonija ir Kinija. Taip mėgiama politikų vadinti [keliančia – „Delfi“] susirūpinimą demografijos problema Vakarų šalyse įvyko prieš 30 metų. Dabar problema, kad tie negimę vaikai neįsilieja į darbo rinką.

Šiais metais tęsis didžiausias lošimas verslo istorijoje – dirbtiniam intelektui ir jam skirtiems duomenų centrams jau išleista trilijonai dolerių. Dirbtinio intelekto galios ir pajėgumai toliau augs, atsiras nauji modeliai, gebantys veikti savarankiškai, kurti savo replikas (kopijas – „Delfi“) ir dar labiau ištrinti žmogaus ir mašinos ribas. Varžybos kurti DI modelius ir pasiekti dirbtinį bendrąjį intelektą (AGI) dar labiau spartės, smarkiai išaugindamos elektros energijos, vandens bei žemės išteklių poreikį. Nauji DI modeliai sugebės savarankiškai siekti tikslų, beveik nesikišant žmogui. Šie „agentai“ galės veikti savarankiškai, jungtis prie realaus pasaulio sistemų ir akimirksniu prisitaikyti prie nenumatytų aplinkybių. Jų didėjantis rafinuotumas suteiks ne tik milžiniškų galimybių, bet ir beprecedentę riziką: jie leis efektyviau manipuliuoti rinkomis ir skleisti dezinformaciją. Pačiuose pažangiausiuose modeliuose jau pastebimi didėjantys priešinimosi žmogaus kontrolei požymiai.

Lietuvoje taip pat liūdna nebus. Daugiausia kalbų kels seniai pribrendusi mokesčių reforma. 2025 metais, net ir augant šalies ekonomikai, biudžeto deficitas siekia 5 milijardus. Diskusija bus daug ramesnė, nei galima įsivaizduoti, nes socialdemokratai gudriai į koaliciją įtraukė Remigijų Žemaitaitį, kuris šiuo klausimu negalės daug šakotis.

Priėmus mokesčių paketą, „Nemuno aušrą“ koalicijoje kitų metų pradžioje pakeis Liberalų sąjūdis, socialdemokratams imantis žmogaus teisių klausimų.

Pačiai Vyriausybei seksis daug lengviau, nei visiems dabar atrodo. Šio stabilumo pagrindas bus Ministras Pirmininkas Gintautas Paluckas, kuris, turėdamas mažai vidinės empatijos, gebės lengviau „važiuoti per gyvenimą“. Ministrų tuo metu pasikeis daug, nes surinkti iš pakampių ir susidūrę su realybe, jie tiesiog „nepaveš“.

Pradės sklaidytis R. Žemaitaičio reitingai. Jis niekada nebuvo joks fenomenas – tik gerai su savo segmentu dirbantis cinikas. Jo balsus, pagal geriausias protesto elektorato taisykles, pradės rinkti radikalesnis, nes nesuprantantis ką kalba, todėl patrauklus protestui, Valius Ąžuolas.

Gerų visiems 2025 metų. Ir ramybės permainų laikotarpiu.

Nuomonė

Šioje publikacijoje skelbiama asmeninė autoriaus nuomonė. Portalo Delfi redakcijos pozicija negali būti tapatinama su autoriaus nuomone.

Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją