Šis įstatymas leis persekioti ir bausti pilietinę visuomenę, nepriklausomas nevyriausybines organizacijas. Prieš šiuos ir kitus įstatymus Tbilisio ir kitų miestų gatvėse kasdien protestuoja dešimtys tūkstančių demokratiją siekiančių apginti Sakartvelo žmonių, svajojančių ne apie atsidavimą rusijos glėbiui. Jie nori Sakartvelo Europoje ir Europos Sąjungoje (ES). Netrukus dėl Sakartvelo valdančiųjų veiksmų jie galimai bus ne tik talžomi guminėmis kulkomis, bet ir sodinami į belangę.

Priminsiu: Sakartvelas yra šalis ES kandidatė. Kodėl iki šiolei ES neturi vieningos bendros pozicijos dėl pragaištingų „Kartvelų svajonės“ Vyriausybės veiksmų, akivaizdžiai prieštaraujančių Sakartvelo kaip šalies ES kandidatės įsipareigojimams? Kodėl nesvarstoma bendru sprendimu suspenduoti esamą Sakartvelo ES kandidatės statusą, jei oligarcho kontroliuojama Vyriausybė neatsitrauks nuo užsienio agentų ir kitų prieš demokratiją nukreiptų įstatymų projektų?

Tai atviras klausimas ES lyderiams. Europoje radikalūs balsai niekur nedingo, jie galimai net sustiprėjo Nyderlanduose, kur valdančiojoje koalicijoje sukasi kraštutinių dešiniųjų atstovas Geertas Wildersas, žadantis olandams grąžinti saulę, o iš tikro – toliau kurstantis piliečius prieš migrantus. Ar naujoji Nyderlandų Vyriausybė stiprins radikalų ir populistų flangą ne tik savo šalyje, bet ir visoje Europoje? Matysime.

Radikalūs balsai gali sustiprėti ir po to, kai šią savaitę dėl vis dar nežinomų motyvų buvo pašautas kraštutinėmis pažiūromis garsėjantis Slovakijos premjeras Robertas Fico. Tokiam smurtui negali būti jokių pateisinimų, bet negali būti pateisinimų ir R. Fico Vyriausybei, šiomis dienomis grasinančiai savo visuomenei ir ją bauginančiai netgi pilietiniu karu.

Gyvename labai neramiais, demokratijai ypač svarbiais laikais. Ir nė vienas mūšis dėl laisvės ir demokratijos, pradedant Ukraina, tęsiant Sakartvelu, Slovakija, Vengrija, Nyderlandais ir baigiant rytų Lietuvos regionais, nėra antraeilės svarbos.

***

Petras Auštrevičius yra Europos Parlamento narys.