Demokratijos principų laikymasis yra esminis valstybės pamatas. Esant sudėtingai geopolitinei situacijai, negalime toleruoti, kad įsigalėtų antidemokratiniai režimai, žmonėms trokštant laisvės, teisingumo ir demokratijos. Sakartvelo žmonės jau daugelį metų demonstruoja aiškų pasiryžimą integruotis į Europą, tačiau priešiškai nusiteikusios išorės galios daro viską, kad šis siekis būtų palaužtas.
Šiuo metu Sakartvelas atsidūrė kryžkelėje: ar šalis išlaikys savo siekį prisijungti prie europinių vertybių šeimos, ar pasiduos minėtųjų galių spaudimui ir autoritarinėms tendencijoms? Neteisinu prezidentės Salomės Zurabišvili sprendimo išvykti iš Prezidento rūmų. Bet puikiai suprantu, kad spaudimas jai buvo per didelis. Ar jam turime pasiduoti ir mes? Ne.
Lietuva kaip valstybė, puoselėjanti demokratines vertybes ir turinti istorinę kovos už laisvę patirtį, privalo būti tarp tų lyderių, kurie nedviprasmiškai stoja kartvelų pusėn. Tą pademonstravome Seime priimdami rezoliuciją dėl padėties Sakartvele ir pritaikydami sankcijas 17 Sakartvelo politikų.
Vakarai, įskaitant Lietuvą, turi aiškiai pasakyti: demokratijos erozija negali būti toleruojama. Turime remti Sakartvelo žmonių kovą už teisę gyventi šalyje, kurioje užtikrinama demokratija, teisingumas ir pagarba žmogaus teisėms.
O kas vyksta dabar? Sakartvele ši teisė malšinama ašarinėmis dujomis, vandens patrankomis, baudomis ir sulaikymais. Tiesiog „puikus“ naujojo prezidento dialogas su gyventojais.
Praeitis aiškiai rodo, kad aplaidus požiūris, pasyvumas dėl kitose valstybėse vykstančių procesų galiausiai lemia itin skaudžias pasekmes – nuo neteisėtai užimamų teritorijų iki karo, nusinešančio šimtus tūkstančių gyvybių.
Sakartvelas išgyvena gilią politinę, teisinę ir konstitucinę krizę, kuri gali būti lemtinga šalies ateities perspektyvoms ir smarkiai paveikti viso regiono geopolitinį saugumą.
2023 m. Europos Vadovų Taryba suteikė Sakartvelui šalies kandidatės statusą. Tačiau nepraėjus nė metams Tbilisyje draudžiamos Europos Sąjungos (ES) vėliavos. Todėl ES valstybės neturėtų abejoti, ar gali tarti ryžtingesnį žodį prieš įsigalinčią „Sakartvelo svajonę“ ir jos daromą spaudimą savo piliečiams. Tiek Lietuvos, tiek kitų Europos Sąjungos valstybių lyderiai ir tarptautinės organizacijos turi susitelkti ir vieningai siekti, kad Sakartvelo valdžia prisiimtų atsakomybę savo piliečiams ir surengtų naujus, laisvus ir sąžiningus, rinkimus.
Tikiu, kad vieninga Vakarų pozicija gali tapti veiksniu, padėsiančiu Sakartvelui grįžti į demokratijos ir pažangos kelią, kurį pasirinko kartvelai.
Nuomonė
Šioje publikacijoje skelbiama asmeninė autoriaus nuomonė. Portalo Delfi redakcijos pozicija negali būti tapatinama su autoriaus nuomone.