Įžeidimų pasaulyje viskas yra reliatyvu. Čia svarbu – kaip kam pasirodys. Jei įsižeidei – kreipiesi į teismą, kuris nusprendžia, kaip reikia bausti nepraustaburnį. Prakutę Įžeidinėtojai dažnai vartoja aptakias frazes, kad nebūtų nubausti. Dabar įsižeisti jau nereikės. Auka nebus būtina, kad kažkieno žodžiai taptų nusikaltimu?
Įžeistas oras ar orumas?
Gal tuomet reikėtų sukurti ir virtualias etatines aukas, kurie kiekvienas oficialiai raštiškai įsižeidinės į tam tikro tipo komentarus ir vėliau sąžiningai vaikščios į teismus?
Sustokit. Mane po kiekvienu mano postu ar straipsniu maišo su purvais bjauriausiais žodžiais. Tą patį išgyvena ir visi kiti politikai, tuo kasdien gyvena influenceriai ir visokiausio plauko įžymybės. Kuo populiaresnis – tuo šlykščiau. Ką jie daro – nekreipia dėmesio, blokuoja. Dar yra tokia funkcija „report“ – tam tikras kiekis tokių paspaudimų ir apribojamos keikūno galimybės reikštis. Žinoma, tokiais įrankiais naudojasi ir chuliganai. Ekstremaliais atvejais kai kurie praneša policijai ir išsaugo patyčių ar grasinimų įrodymus.
Dar vyrauja tokia nuostata, kad viešus asmenis galima legaliai teršti, niekinti, juodinti. Tai daro ne tik komentatoriai, bet kartais ir visai garbingos redakcijos ar žurnalistai. Pastarieji apsiramina, kai gauna perspėjimą nuo kontroliuojančių institucijų.
Tik priminsiu, kad teisiškai virtualus patrulis galės nubausti, jei gėjų pavadinsite gėjumi. Jums nieko nebus, jei gėjumi pavadinsite heteroseksualą. Vienas žymus šoumenas du šalies vadovus apibūdino kaip „boba su kiaušais“ ir „vyru be jų“. Už tai būtų galima teisti ir bausti.
Milicinė valstybė pasireiškia su įvairiais privalomais dalykais. Pavyzdžiui – privalomi skiepai arba testavimas. Keista, kodėl niekas nesiūlo privalomo gydymo nuo tuberkuliozės?
Neturės tikslo bausti?
Taigi, policijos pareigūnai tam ir yra pareigūnai, kad baustų už nusikaltimus arba juos užkardytų. Gaudydamas vagį, jis turi spėti išrašyti baudą ne vietoje stovinčio automobilio savininkui. Privalo, nebent pažeidimo nepastebėjo.
Internete patrulis užklius už milijonų situacijų, kurias galima vertinti dviprasmiškai. Pareigūnas tiesiog bus priverstas pasitikslinti, ką kažkas turėjo omenyje, arba apsimesti, kad daugelio pažeidimų nepastebi. Tikrą profesionalą tai demoralizuos. Bus neįmanoma nustatyti, kur yra įžeidžiamas orumas, o kur tik oras.
Ar priimsite į draugus virtualų patrulį? O gal užblokuosite? Gal vietoje dorovės pamokslų išmokinkime žmones blokuoti netikras anketas ir nepriimti jų į draugus? Gal uždrauskime anoniminius komentarus? Gal pakaktų įspėti, teisti ar bausti už viešus įžeidžiančius pasisakymus? O ar tikrai drauguose tūnantis virtualus patrulis netaps didžiausiu priešu mūsų iliuziniam privatumui, įsivaizduojamam saugumui.
Kiek laiko virtualus patrulis turės praleisti socialiniuose tinkluose ir kokia jam už tai priklausys kompensacija dėl žalingos aplinkos? Kai žmonėms ten jau nepatinka, jie tiesiog atsijungia. Ar jie privalės bendrauti su patruliu, jei jis įsiterps į pokalbį? Ar patrulio blokavimas ir ginčai bus pasipriešinimas pareigūnui?
Tiesiog teisūs ir klystantys užsičiaups, nes jie yra atviri ir neslepia savo veido. Jie taps pažeidžiamesniais. Daug labiau taps matomi įvairiausi beveidžiai troliai ir metodiškai pasirengę ir bylinėtis mėgstantys viešosios nuomonės formuotojai, įvairūs agentai.
Neturės tikslo bausti? Tik paauklėti? Tai kaip buvo su kaukėmis? Juk garsiai kalbėta taip pat, tačiau išrašyta tūkstančiai baudų. Dabar paaiškėjo, kad lauke tos kaukės buvo perteklinis reikalavimas. Soriukas? Grąžinkit žmonėms pinigus, laisvės magnatai ir liberalūs teisuoliai!
Dar – paprasti žmonės nėra linkę tyčiotis vienas iš kito, kol pavyzdžio neparodo visokie žvaigždūnai – politikai, žurnalistai, šoumenai. Kažkas pasiūlo – kad ir klystančius – kitaip manančius išvežti į Sibirą. Kažkas – sušaudyti. Ir tai ne trolių žodžiai, o mums visiems labai gerai žinomų personų spaudoje pasirodę ir plačiai išplitę išsireiškimai.
Žinote, ką pasakysiu – liberalai, Laisvės partija ir TS-LKD nenori, kad būtų išviešintas KGB sąrašas. Gal daug kas paaiškėtų? Gal visi pamatys, kad mūsų tautos gynėjai buvo skriaudėjų bendradarbiais? Kur daugiau buvo galima išmokti tokių „laisvės“ metodų?
Užkardys nusižengimus?
Tokia ta dabartinė laisvos Lietuvos laisvė? Gerasis policininkas atsiduria opozicijoje, o naujosios laisvės valdžia užkuria virtualią dorovės ir moralės miliciją? Tai jau ne juokai.
Vyresni žmonės dar atsimena darboviečių profsąjungas ir šiaip kompanijose daug tylinčius veikėjus, kurie organams raportuodavo, kas kur ką ne taip pasakęs. Vėliau liežuvio nelaikantiems reikėdavo kulniuoti į rūstų pastatą prie miesto aikštės ir teisintis, rašyti pasiaiškinimus.
Ilgaplaukius – nuskusdavo. Kitaip manančius – auklėdavo. Nevalyvus – dresuodavo. Protestuojančius – izoliuodavo nuo tų, kurie išdidžiai žygiuoja į laisvą ir šviesų rytojų.
Moralaus gėrio liberalai, konservatorių partijos vidaus reikalų ministrė ir teisingiausia Laisvės partija neturi mums nurodyti, ką reikia galvoti, ką mėgti.
Visa ši laisvės parodija, visas moralės šaržas įgauna pavojingą tendenciją. Norima veikti milicinės „kgbistinės“ valstybės principais. Tai reiškia, kad vieną rytą galime atsibusti neteisinėje valstybėje. Būsime persekiojami ne už įstatymų pažeidimą, o už nedoras mintis, netaktišką elgesį, nejautrų komentarą.
Brrrr… Norite pasakyti, kad tokie laikai sugrįžti negali? Jie jau čia! Internetinė jaunimo platforma jau lūžta nuo memų ir juokelių, kur į virtualią grupę įsiveržia uniformuoti su bananais – visiems liepia baigti komentuoti ir eiti miegoti.
Tiksliai išsireiškė tikrai daug kam internete nepatinkantis Andrius Užkalnis – policija užsiiminės auklėjimu, lyg mes būtume vaikai.
Kol dar galiu – rašau ir kalbu, ką iš tiesų galvoju. Velniop tokią politinę moralistinę santvarką, kai policininkas gali tiesiog nubausti mane už mano mintis. Na gerai – jei ne bausti, tai paauklėti.
Filosofiškai tai dar blogiau. Aš jau seniai ne vaikas, bet valstybė mane tokiu laiko. Jus – taip pat. Virtualus patrulis linki jums geros dienos. Nepamirškite prieš miegą išsivalyti dantis ir nusiplauti kojas!