Kaip? Kiekvieną sausio 1-ąją bazinės pensijos būna indeksuojamos. Jau įprasta, kad po indeksavimo jos didėja 8 procentais. O štai įvairios našlių, vienišų žmonių ar dar kitaip vadinamos pensijos yra neindeksuojamos.
Blogis slypi sunkiai matomose detalėse – bazinė pensija traktuojama kaip uždirbtas dalykas, o štai vienišų žmonių ar našlių pensija – kaip valstybės malonė ir valdančiųjų gera valia.
Tarsi tai būtų pašalpa, o ne tai, kas žmogui iš esmės priklauso. Tai yra įrankis manipuliavimui žmonėmis. Bazinė pensija bus indeksuojama ir, tikėtina, didės bet kokiu atveju, o štai vienišiai, našliai ar tremtiniai turės pašokti, padainuoti arba teisingai balsuoti?
Pensija turi būti viena! Tiesiog našliai, vienišiai ar kiti dabar iš pensijų valties į atskirties vandenį mėtomi žmonės turi atitinkamą priedą gauti kaip jiems priklausančią pensijos dedamąją, o ne valdžios malonę.
Pabandykime viską apskaičiuoti paprastu pavyzdžiu. Imame bazinę 200 eurų vienišo žmogaus pensiją. Už tai, kad jis yra vienišas, nuo liepos 1 dienos jis gaus papildomai 28 eurus. O nuo sausio 1 dienos jam šią pensiją dar žada didinti 4 keturiais eurais. Taigi, už sausio mėnesį žmogus gaus jau 232 eurus.
Sakoma, kad taip yra mažinama vienišų žmonių atskirtis. Čia jums už vienišumą nuo mūsų gerosios valdžios! Turėkime tai omenyje, kai eisime prie balsadėžių. Ar ne?
O jei vienišas žmogus gautų tikrą, o ne vienišiaus, pensiją? Mažinkime atskirtį žadėtais 28 eurais nuo liepos ir pabaikime tą manipuliacinį rinkėjų papirkinėjimą – jau nuo sausio 1 dienos visas pensijas vadinkime tiesiog pensijomis ir visas vienodai indeksuokime. Jau įprasta, kad indeksuojamos pensijos kasmet didėja 8 procentais. 228 eurus gavęs vienišas žmogus po indeksavimo jau turėtų gauti apie 246 eurus.
Opa! Štai ir pasimato visas grožis. Kas geriau: ar žmogui gauti oriai uždirbtus ir jam priklausančius 246 eurus, ar 232, tačiau dar ir iš valdžios malonės?
Šiuo aprašytu atveju valdžios „malonė“ iš žmogaus atėmė 14 jam priklausančių eurų. Ministrė po mano pasisakymo tvirtino, kad pirmiausia stengiamasi sumažinti didžiulę atskirtį, o rudenį bus pristatytas naujas visų pensijų didinimo planas. Patikslinsiu, būtent dėl pensijų iš valdžios malonės atskirtis ilgainiui ir susidarė. Siūlau pavyti skirtumą, o toliau indeksuoti kaip ir visiems pensininkams.
Tikiuosi, kad konservatoriai rudenį palaikys šią idėją vietoje vienkartinių ir taip atskirtyje gyvenančių žmonių žeminimo akcijų. Indeksuokime visas pensijas, juk žmonės su amžiumi netampa mažiau vienišais, kaip ir mažiau pensininkais.
Manote, kad į valdžią negali ateiti tokie, kurie atims visus pensijos papildymus? Taip jau yra buvę prieš 13 metų – būtent per dešiniųjų valdymo kadenciją. Nustokime tyčiotis iš žmonių, iš kurių paveldime Lietuvą. Ateis ir mūsų eilė stoti jų vieton.
Tremtiniai, našliai, vieniši, neįgalūs – jie visi gauna neindeksuojamą pensiją. Iš šių žmonių kone kiekviena valdžia tyčiojasi, pažadėdama ir duodama saldainį. O kai kurie jį ir atima. Kam to reikia? Naikinkime tuos žeminančius išsireiškimus. Pensija yra pensija: tai, kas žmogui priklauso pagal visas jo gyvenimo aplinkybes – stažą, neįgalumą, tremtį, vienišumą.
Siūlau konservatoriams nevaidinti Kalėdų senelių su saldainiais, kai vykdomas tylus genocidas. Tikras orumo ir savivertės genocidas.
Europos sąjunga juokiasi iš mūsų mažų pensijų, turime gerą progą pasitaisyti – ne tik padidinsime pensijas, ne tik dar stipriau sumažinsime atskirtį, bet ir suteiksime žmonėms daugiau orumo.
Bet kokia pensija nėra mūsų malonė pensininkams. Tai mūsų skola žmonėms, iš kurių viską gavome. Šiuo metu įvairius vienkartinius priedus galima tiesiog traktuoti kaip praėjusios kadencijos dalijamus 200 eurų. Žinoma, žmonės džiaugėsi. Gal kai kurie net balsavo už geradarius. Pinigų dalybos yra visiška sovietinė atgyvena. Su protingu indeksavimu šiandien žmonės jau būtų gavę daugiau nei tie vienkartiniai 200 eurų.