Ne tik man, tačiau ir daugeliui Tauragės rajono gyventojų yra neramu, kad toks kapinynas, susiviliojus siūloma nauda ir pataikaujant centrinei valdžiai, gali būti ne tik planuojamas, tačiau ir pastatytas Tauragės rajone.

Pirma, įtarimų kelia Tauragės rajono savivaldybės komunikacinė tyla. Sutikite, jei savivaldybės tarnautojai dalyvavo viešosiose konsultacijose, informaciją apie tai privalo žinoti ir savivaldybės gyventojai. Antra, jei visose galimose statybos vietose vyksta ar planuoja vykti geologiniai tyrimai, jų darbai turi būti derinami ir su savivaldybe. Jei savivaldybė apie tai žino, kodėl nežino seniūnijos, kuriose planuojami tyrimai? Trečia, ta keista tyla iš Tauragės rajono savivaldybės labai primena dar karštą karinio poligono įrengimo Tauragėje istoriją, kai gyventojai tiesiog buvo pastatyti prieš faktą, kad poligonas bus, nepaisant jų noro ar nenoro.

Lietuvoje eksploatuojant Ignalinos atominę elektrinę susidarė didelis kiekis panaudoto branduolinio kuro ir radioaktyviųjų atliekų. Tai metalinės reaktorių konstrukcijos, kuro rinklių dalys, valdymo strypai, panaudotas grafitas bei kitos ilgaamžės radioaktyviosios atliekos. Panaudotas branduolinis kuras ir radioaktyviosios atliekos yra perkeltos į specialius konteinerius ir saugomas specialiose saugyklose, tačiau tai – tik laikinas sprendimas. Toks radioaktyviųjų atliekų saugojimas įmanomas iki 2050 m., o panaudoto branduolinio kuro – iki 2067 m.

Tolimesniam saugiam panaudoto branduolinio kuro ir radioaktyviųjų atliekų saugojimui reikalingi sprendimai. Vieną tokių šį pavasarį Vilniuje surengusi „viešąją konsultaciją“ pasiūlė Ignalinos atominė elektrinė. Tiesa, ši konsultacija nebuvo apie pavojingų radioaktyviųjų medžiagų saugojimo variantų alternatyvas, o apie tai, kur Lietuvoje gali būti įrengta vieta, kurioje bus saugomos šios medžiagos.

Planuojama, kad radioaktyviosios atliekos bus laidojamos giliai po žeme įrengtame giluminiame atliekyne. Pristatoma, jog tai požeminis statinys, kuriame radioaktyviosios atliekos specialiuose konteineriuose, specialiose šachtose, užpildžius juos betonu ar kitomis medžiagomis, bus saugomos šimtus tūkstančių metų. Planuojama, kad toks giluminis atliekynas Lietuvoje bus statomas 2058–2067 m., o radioaktyviosios atliekos į giluminį atliekyną bus dedamos neplanuojant jų niekada išimti.

Iš beveik pusės Lietuvos savivaldybių į konsultaciją sukviestiems tarnautojams buvo pristatytos potencialios vietos giluminio atliekyno statybai. Būsimam Ignalinos atominės elektrinės giluminiam radioaktyviųjų atliekų atliekynui yra atrinktos 77 galimos vietos 29-iose šalies savivaldybėse.

Daugiausia tokių atliekyno statybos vietų atrinkta pietvakarių, pietų, pietryčių ir rytų Lietuvoje, įskaitant ir Tauragės rajono savivaldybę. Čia numatytos net trys potencialios vietos radioaktyviųjų atliekų kapinynui, kur galimai bus suvežtos ir palaidotos visos radioaktyviosios šalies atliekos.

Ar gali Tauragės rajono valdžia gyventojus pastatyti prieš faktą ir priimti sprendimą statyti radioaktyviųjų atliekų kapinyną nepasitarusi su gyventojais? Jei ne karinio poligono įrengimo ar pusiaukelės namų statybos Tauragėje istorijos, sakyčiau, jog tai neįmanoma. Prisidengiant ekonomine nauda, infrastruktūros plėtra, naujų darbo vietų sukūrimu ir t. t., gyventojai tiesiog gali būti palikti kvailio vietoje, o Tauragė taps ne vienu iš šimto žaliausių, o vienu potencialiai pavojingiausių miestų Europoje.

Mano kolega Seime, socialdemokratas Linas Jonauskas jau įregistravo Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įstatymo pataisas, kuriomis siekia, kad ne tik Tauragėje, tačiau ir apskritai, visoje Lietuvoje toks kapinynas įrenginėjamas nebūtų. Įstatymo pataisos numato, kad pirmiausia turi būti ieškoma galimybių branduolines atliekas saugoti užsienio valstybėje. Tik tada, kada nėra jokios galimybės už atliekyno statybai skirtus pinigus šių atliekų išvežti saugoti į užsienį, galima svarstyti apie atliekyno įrengimą Lietuvoje.

Kol lauksime įstatymo pataisų svarstymo Seime, turime ir patys imtis iniciatyvos, kad toks projektas nevyktų po paslapties šydu, o sprendimas dėl radioaktyviųjų atliekų kapinyno nebūtų slapta priimtas Tauragės rajono mero kabinete. Gal peticija, po kuria galėtų pasirašyti visi radioaktyviųjų atliekų kapinynui prieštaraujantys tauragiškiai, padėtų rajono valdžiai lengviau priimti sprendimus?