Laiške V. Orbanas įvertino neseniai įvykusias derybas su Ukrainos, Rusijos, Kinijos ir Turkijos lyderiais bei buvusiu Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidentu Donaldu Trumpu.
„Apskritai kalbant, galima konstatuoti, kad karinio konflikto intensyvumas artimiausiu metu radikaliai sustiprės“, – pažymėjo Vengrijos premjeras, turėdamas omenyje Rusijos ir Ukrainos karą.
V. Orbanas paragino surengti derybas su Kinija dėl „taikos konferencijos“, atkurti diplomatinius santykius su Rusija ir imtis „politinės kampanijos“ prieš globaliuosius Pietus, „kurių pagarba buvo prarasta“ dėl Europos Sąjungos (ES) pozicijos karo Ukrainoje atžvilgiu.
Be to, Vengrijos ministras pirmininkas papasakojo apie savo derybas du D. Trumpu bei sukritikavo dabartinį JAV prezidentą Joe Bideną.
„Amerikos prezidentas deda milžiniškas pastangas, kad liktų rinkimų kovoje. Akivaizdu, kad jis nepajėgus pakeisti dabartinės pokarinės JAV politikos, todėl negalima tikėtis, kad jis pradės naują politikos kryptį“, – mano V. Orbanas.
Taip pat jis patikino, kad D. Trumpas, jeigu laimės rinkimus, „nelauks inauguracijos, bet iš karto bus pasiruošęs imtis taikos tarpininko vaidmens.“ Visgi V. Orbanas įspėjo, kad D. Trumpo pergalė rinkimuose ES brangiai atsieis.
„Nė kiek neabejoju, kad, laimėjus D. Trumpui, ES teks kur kas didesnė finansinės naštos dalis, kalbant apie pagalbą Ukrainai“, – pridūrė Vengrijos premjeras.
„Delfi“ primena, kad liepos 5 dienos laiške, su kuriuo susipažino naujienų agentūra „Bloomberg“, V. Orbanas kolegoms ES lyderiams pareiškė, kad jis per savo susitikimus neišreiškė jokios nuomonės ES vardu. Laišką V. Orbanas išsiuntė EVT pirmininkui Ch. Micheliui ir Europos Sąjungos (ES) valstybių narių vadovams po savo vizitų į Kyjivą ir Maskvą.
Anot Vengrijos premjero, Rusijos valdžia įsitikinusi, kad „laikas yra ne Ukrainos, bet Rusijos pajėgų pusėje“. „Rusijos prezidentas nustebo, kad Ukrainos prezidentas atmetė pasiūlymą laikinai nutraukti ugnį“, – tada rašė V. Orbanas.
Jo teigimu, V. Putinas neatsakė į klausimą, ką mano apie „Zelenskio taikos planą“ ir viršūnių susitikimą dėl taikos Ukrainoje, įvykusį birželio mėnesį Šveicarijoje Ukrainos iniciatyva. Rusijos prezidentas tiesiog vėl prakalbo apie „Stambulo susitarimus“.
Apskritai kalbant, reziumuoja V. Orbanas, Europa turi pademonstruoti autonominę iniciatyvą, kadangi Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) pernelyg užsiėmusios rinkimų kampanija.
„Jeigu mums nepavyks sulaikyti ar sustabdyti šio proceso, per artimiausius du mėnesius tapsime dramatiškesnių nei kada nors anksčiau nuostolių ir karinių įvykių priešakinėse linijose liudininkais“, – nurodė Vengrijos ministras pirmininkas.
EK boikotuos Vengrijos organizuojamus susitikimus
Europos Komisija nesiųs eurokomisarų į neoficialius ES ministrų susitikimus Vengrijoje. Taip pat buvo atšauktas pirmasis EK vizitas į Budapeštą, rašo DW.
EK, reaguodama į prieštaringai vertinamus V. Orbano vizitus į Maskvą ir Pekiną, pirmadienį paskelbė boikotuojanti neoficialius susitikimus Vengrijoje. EK šiuose susitikimuose, kaip skelbiama, atstovaus vyresnieji pareigūnai.
„Politico“ pirmadienį pranešė, kad vis labiau susierzinęs dėl Vengrijos trukdymo vykdyti ES užsienio politiką, Briuselis svarsto galimybę žengti beprecedentį žingsnį ir boikotuoti kitą mėnesį Vengrijoje rengiamą užsienio reikalų ministrų susitikimą.
ES užsienio reikalų ministrai ketina ignoruoti Vengriją ir rugpjūčio mėnesį surengti atskirą susitikimą, užuot vykę į Budapeštą, kur numatytas ministro pirmininko V. Orbano organizuojamas renginys.
ES Tarybai rotacijos tvarka pirmininkaujanti Vengrija rugpjūčio 28–29 dienomis Budapešte planuoja surengti užsienio reikalų ministrų susitikimą – V. Orbanui tai puiki proga pabandyti formuoti bloko užsienio politikos darbotvarkę, o jo užsienio reikalų ministrui Péteriui Szijjártó – atsidurti dėmesio centre.
Tačiau po to, kai V. Orbanas trukdė teikti pagalbą Ukrainai, ir po jo „taikos misijos“ vizitų į Rusiją pas Vladimirą Putiną ir į Kiniją pas Xi Jinpingą, kurių jis nederino su kitų 26 ES šalių vadovais, daugelis užsienio reikalų ministrų ieško būdo, kaip neįsivelti į, pasak jų, dar vieną V. Orbano propagandinį šou.
Trys ES diplomatai, tiesiogiai susipažinę su šiuo planu ir pageidaujantys likti nežinomi dėl jautraus šio žingsnio pobūdžio, „Politico“ teigė, kad ES užsienio politikos vadovas Josepas Borellis pakvies ministrus į „formalią“ užsienio reikalų tarybą tuo pačiu metu, kai vyks V. Orbano aukščiausiojo lygio susitikimas.
Pasak diplomatų, Budapešto susitikimo boikotu kiti užsienio reikalų ministrai nori „pasiųsti aiškų signalą, kad Vengrija nekalba ES vardu“.