Pranešama, kad jėgos struktūros Sakarvelo sostinėje gavo įsakymą sulaikyti protesto akcijos dalyvių Rustavelio prospekte. Policija demonstrantus sulaiko argumentuodama, esą, žmonės stabdo eismą.
Socialinėje žiniasklaidoje vietiniai rašo, kad jau sulaikyti mažiausiai keturi žmonės.
Internete skelbiamoje filmuotoje medžiagoje matoma, kaip protesto dalyviai bando sutrukdyti policijai sulaikyti bendraminčius. Jau pranešama apie demonstrantų ir policijos susirėmimus, yra ir nukentėjusiųjų.
Sakartvelo vidaus reikalų ministerija situacijos nekomentuoja.
Sekmadienį dar iki ginčijamo prezidento inauguracijos Tbilisyje į demonstraciją susirinko mažiausiai 2 tūkst. už Sakartvelo narystę ES pasisakančių protestuotojų. Protestuotojai su savimi atsinešė raudonas korteles, kurias rodė buvusiam futbolininkui M. Kavelašviliui.
Provakarietiški demonstrantai ir sekmadienio vakarą Tbilisyje tęsė savo protestus prieš vyriausybę. Praėjus kelioms valandoms po ginčytinos naujojo prezidento M. Kavelašvilio inauguracijos, sostinės Tbilisio centre, anot žiniasklaidos, susirinko didelė žmonių minia, kad pareikštų savo protestą prieš antieuropietišką vyriausybės kursą. Kol kas susirėmimų su policija išvengta.
Surengta Kavelašvilio inauguracija
Nepaisant savaičių savaites trukusių protestų ir to, kad jo pirmtakė Salomė Zurabišvili atsisako trauktis iš posto, Tbilisyje parlamente naujuoju Sakartvelo prezidentu sekmadienį prisaikdintas M. Kavelašvilis.
Buvęs futbolininkas 53-ejų M. Kavelašvilis biblija ir Sakartvelo konstitucija prisiekė tarnauti šalies interesams.
S. Zurabišvili išvyko iš prezidentūros ir savo rėmėjams sakė, kad nors išvyksta, su savimi pasiima savo teisėtumą.
Būdama provakarietiška lydere, kuri remia Sakartvelo narystę Europos Sąjungoje, ji ragino surengti naujus rinkimus, nesutikdama su tuo, kad gruodžio 14 d. rinkikų kolegija į prezidento postą išrinko būtent M. Kavelašvilį.
„Tas vaidinimas, kuris šiuo metu vyksta parlamente, yra tikra parodija, kurios šalis nenusipelnė“, – kalbėjo S. Zurabišvili.
Daugelis jos rėmėjų tikėjosi, kad ji iš prezidentūros nesitrauks ir toliau priešinsis M. Kavelašvilio inauguracijai į šias iš esmės formalias pareigas.
Dar prieš inauguraciją Tbilisyje į demonstraciją susirinko mažiausiai 2 000 už Sakartvelo narystę ES pasisakančių protestuotojų, laukiančių, kol į juos kreipsis dabartinė prezidentė S. Zurabišvili, kuri atsisako kadencijai pasibaigus pasitraukti iš posto ir reikalauja surengti naujus rinkimus.
Naujienų agentūros AFP reporteris Tbilisyje stebėjo, kaip prie prezidentūros atvyksta vis daugiau protestuotojų, kurių daugelis nešasi ES vėliavas ir skanduoja „Sakartvelas!“
Dauguma protestuojančiųjų laikėsi įsikibę į prezidentūros turėklus, kuriuos puošė didžiulė Sakartvelo ir ES vėliava.
S. Zurabišvili buvo sakiusi, kad prezidentūroje liks pernakt ir paragino protestuotojus ryte rinktis prie rūmų.
Jos kadencija baigiasi po jos įpėdinio inauguracijos.
Sakartvele visus 2024 metus vyksta protestai, kurių metu „Sakartvelo svajonės“ oponentai kaltina partiją, kad ši nori priartinti Tbilisį prie Maskvos, vietoje to, kad laikytųsi ilgamečio Sakartvelo kurso siekiant narystės ES.
Baltijos ir Šiaurės šalių užsienio reikalų ministrai ragina Sakartvelą apsvarstyti galimybę surengti naujus parlamento rinkimus
Baltijos ir Skandinavijos regiono valstybių užsienio reikalų ministrai išreiškė susirūpinimą padėties Sakartvele ir ragina šalies valdžią apsvarstyti galimybę surengti naujus parlamento rinkimus. Ministrai taip pat kviečia Sakartvelo valdžią atsižvelgti į gyventojų norą siekti narystės Europos Sąjungoje (ES).
„Mes kviečiame Sakartvelo valdžios institucijas nedelsiant imtis veiksmų šia linkme, atsižvelgti į Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) rekomendacijas dėl rinkimų ir apsvarstyti naujų rinkimų galimybę“, – sekmadienį socialiniame tinkle „X“ teigė K. Budrys.
Užsienio reikalų ministrai paskelbtame pranešime pasmerkė smurtą prieš taikius protestuotojus, politikus, žiniasklaidą bei grasinimus prieš Sakartvelo prezidentę S. Zurabišvili. Bendrame pranešime jie ragino Sakartvelo valdžią spręsti, o ne gilinti politinę krizę.
„Kaip ilgamečiai Sakartvelo draugai, remiantys Sakartvelo žmonių europinę svajones, esame susirūpinę dėl to, kad šalis sparčiai juda link didesnės krizės ir poliarizacijos“, – rašoma pranešime.
Dokumentą pasirašė Lietuvos, Latvijos, Estijos, Danijos, Suomijos, Švedijos, Norvegijos ir Islandijos užsienio reikalų ministrai.