Buriuotoja Rūta DELFI teigė visą vasarą stebėjusi, kaip Minijos upe savaitės viduryje plaukdavo neaiškios kilmės teršalai. Tiesa, jų nebūdavo labai daug, nes, pašnekovės spėjimu, dėl didelių turistų srautų teršėjai buvo pristabdyti, tačiau po praėjusio savaitgalio teršalų buvo itin daug: pūtęs pietinis vėjas neleido nuosėdoms išsisklaidyti ir jos susikaupė prie jachtų klubo, pačiame upės žemupyje.

Vasaros metu moteris rašė laiškus LR Aplinkos ministerijai, tačiau jokios reakcijos nesulaukė. Tik pirmadienį paskambinus Aplinkos apsaugos agentūros avarijų prevencijos ir valdymo skyriaus vedėjui Gediminui Markauskui, buvo prieita prie realių veiksmų: vedėjas, išsiaiškinęs situaciją, atsiuntė į Miniją Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento laborantus ir Šilutės rajono aplinkos apsaugos agentūros vedėją Valentiną Ščerveniną.

„Klaipėdiečiai, paėmę vandens mėginius, pasakė, kad deguonies upėje yra mažiau negu turėtų būti, tačiau tai ne kritinė riba kaip Šyšoje, kurioje šiuo metu nuo didelės taršos dūsta žuvys. Inspektorius V. Ščerveninas man asmeniškai užsiminė, kad tai – kova su vėjo malūnais ir kad mes nekeltume bangų – juk srovė viską nuneš. Esą nieko padaryti jie negali – tikrai neieškos taršos šaltinio, nes turi rimtesnių darbų“, - pasakojo buriuotoja.

DELFI susisiekus su minėtuoju inspektoriumi, šis kalbėjo priešingai: deguonies vandenyje yra pakankamai, ir jeigu bus viršijami saugos reikalavimai, bus ieškoma taršos priežasties. V. Ščerveninas svarstė, kad tai gali būti ir laivai, ir kiti šaltiniai, tačiau mėginio atsakymus jie turės tik kitą savaitę.

Minijos gyventojų spėjimu, į vandenį atliekas išleisdavo laivai, vežiojantys turistus. Visoje upėje teršalų nėra – jie buvo susikaupę tik prie jachtų klubo ir žemupyje. Anot Rūtos, šiame krante laivus laiko tik UAB „Šturmų žuvininkystės įmonė“, kurios laivai dabar dažniausiai kursuoja savaitgaliais, ir po jų išsivalo. Alfonsas Pekarskas, minėtosios įmonės direktorius, tokius kaltinimus neigia.

„Nesąmonė. Visų pirma, Minijoje tikrai nėra teršalų, ir joje yra ne tik mano laivai, bet ir virš 100 kitų. Aš esu dešiniajame krante, pačioje upės pabaigoje prieš jachtų uostą, o prieš mane yra dar kelios bendrovės, apie 20 laivų. Jau 15 metų Minijos kaime laikau tris nedidelius laivus, ir niekada niekas neužfiksavo jokių pažeidimų: laivai licenzijuoti, turi ES sertifikatus keleivių pervežimui. Kad inspekcija nustatytų, jog mano laivai teršia, pirmiausia turėtų nustatyti gedimą mano laivuose“, - sakė A. Pekarskas.

UAB „Šturmų žuvininkystės įmonė“ direktoriaus teigimu, jo laivai plaukioja palyginus nedaug, nes nėra užsakymų, o atliekos iš laivo išsiurbiamos.

„Tam mes specialiai turime bačką, žarną, surenkame visas fekalijas ir išleidžiame mano žemėje, galime ir kaimynų laukus, jei paprašo, patręšti. Atliekų ne tiek ir daug būna – laivuose žmonės tualetu pasinaudoja tiktai bėdos atveju, o ekskursija tetrunka 2 valandas“, - paaiškino trijų laivų savininkas.

Minijos upės vandens mėginių rezultatai bus ateinančią savaitę – tada paaiškės, kokio masto ir kokie teršalai buvo susikaupę vandens paviršiuje šį pirmadienį, ir ar jie viršijo leistiną ribą.

Dėkojame DELFI skaitytojai už informaciją ir nuotraukas!


Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją