Nykstenai.wordpress.com autorius, prisistatęs slapyvardžiu „Jomajo“, šviesos stulpus nufotografavo Anykščiuose sausio 3 d. naktį.

„Fotografijos darytos maždaug nuo 00 iki 1 val.. Atspėti, kas sukėlė tokį švytėjimą gal ir nebus labai sunku, o štai paaiškinti reiškinį kur kas sudėtingiau. Bent man neteko nieko panašaus matyti nei gyvai, nei kitų darytose nuotraukose, ar skaityti aprašymo. Šiokį tokį paaiškinimą turiu, nors sunkiai įsivaizduoju kaip galėtų susiklostyti aplinkybės, kad tai įvyktų“, – rašė nuotraukų autorius.

Kitas DELFI skaitytojas retą Lietuvoje reiškinį nufotografavo šiąnakt, Vilniuje, Baltupiuose. „Stulpus“ Jis nufotografavo apie 3 val.

„Plika akimi matosi taip pat kaip nuotraukoje, vaizdas išties nuostabus“, – rašė fotografas.

Toks vaizdas buvo matyti ir Šiaurės miestelyje, Vilniuje.

„Šiaurės miestelyje sutemus danguje išvydau plonas dūmų juostas, kybančias danguje. Pamaniau, kad tai nuo kaminų kylantys dūmai. Pastebėjau, kad einant laikui plonų juostelių ėmė daugėti, tačiau jų tiesiog daugėjo danguje, o ne kilo nuo žemės. Atrodė tarsi kokios dvaselės, kylančios į dangų, kaip kad rodoma fantastiniuose filmuose. Užfiksavau viską telefono kamera. Gaila, kad kokybė prasta ir visko nesimato. Kamera užfiksavo tik pačias ryškiausias juosteles“, – rašė nuotraukas atsiutusi Gintarė R.

DELFI kreipėsi į Vilniaus universiteto Kvantinės elektronikos katedroje, Lazerinių tyrimų centre dirbantį Audriu Dubietį, kuris paaiškino, kokia šių nepaprastų objektų danguje kilmė. Pasirodo, tai – retas reiškinys Lietuvoje.

„Šviesos stulpai – tai gatvės žibintų ar kitų šaltinių šviesos atspindžiai nuo ore sklandančių mikrometrinio dydžio ledo monokristalų plokštumų, o ne nuo ant žemės esančio sniego kaip svarstoma komentaruose. Kad susidarytų aukštas šviesos stulpas, būtina kad šie ledo monokristalai būtų orientuoti erdvėje, o taip įvyksta dėl aerodinaminio pasipriešinimo kuomet veikiami sunkio jėgos (žemės traukos) jie krinta žemyn. Tokie monokristalai, t.y. labai taisyklingi, vientisi kristalai ore atsiranda panašiai kaip susidaro rūkas, tik šiuo atveju esant žemai temperatūrai vandens garai kondensuodamiesi užšąla virsdami mažyčiais ledo kristalais“, – paaiškio A. Dubietis.

Jo teigimu, ledinis rūkas Lietuvoje yra gana retas reiškinys, todėl natūralu, kad šviesos stulpai kelia nuostabą.

„Lygiai taip pat susidaro ir Saulės stulpas – Saulės šviesos atspindys nuo debesyse esančių orientuotų ledo monokristalų“, – sakė mokslininkas.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (44)