Tai yra ištrauka iš Jaredo Diamondo knygos „Ginklai, mikrobai ir plienas. Visuomenių likimai“, kurią iš anglų kalbos vertė Vytautas Grenda, išleido leidykla „Kitos knygos“.
Kodėl gamybinis ūkis yra stiprybės pagrindas? Iš dalies dėl to, kad verčiantis šia veikla buvo galima išlaikyti daug tankesnes populiacijas: dešimt nuogų ūkininkų mūšyje tikrai pranašesni už vieną nuogą medžiotoją ar rankiotoją. Taip pat svarbu, kad nei ūkininkai, nei medžiotojai ir rankiotojai nevaikšto nuogi, bent jau suprantant nuogumą perkeltine prasme. Ūkininkai kvėpuodami platina pavojingesnius mikrobus, turi geresnius ginklus, šarvus ir apskritai stipresnes technologijas, o jų visuomenė paklūsta centralizuotai valdžiai ir turi raštingą elitą, vadinasi, joje yra daugiau galimybių leistis į užkariavimo žygį. Taigi svarbu panagrinėti, kaip galutinė priežastis, gamybinis ūkis, lėmė, kad atsirado veiksniai, tapę tiesioginėmis užkariavimų priežastimis: mikrobai, raštingumas, technologijos ir centralizuota valdžia. (Šioje ištraukoje bus aptartas mikrobų klausimas, red. past.)
Gyvulių ir žemės ūkio augalų sąsają su mikrobais man nepamirštamai parodė draugo gydytojo pasakojimas apie nutikimą ligoninėje. Jis, dar žalias daktarėlis, buvo iškviestas į ligoninės palatą dėl poros sutuoktinių, kuriuos kamavo paslaptinga liga. Dar blogiau, kad juodu sunkiai bendravo ir tarpusavyje, ir su mano draugu. Vyras, drovus žmogelis, sirgo plaučių uždegimu, kurį sukėlė nenustatytas užkratas, ir nelabai mokėjo angliškai. Jo žodžius verčianti gražuolė žmona jaudinosi dėl vyro būklės, o neįprasta ligoninės aplinka jai kėlė baimę. Mano draugas, nusistekenęs po ilgos darbo ligoninėje savaitės, dabar kamavosi mėgindamas suprasti, kokie neįprasti rizikos veiksniai galėjo sukelti tą keistą ligą. Dėl įtampos pamiršęs viską, ko buvo mokytas apie pacientų konfidencialumą, jis padarė siaubingą klaidą: paprašė moters paklausti, ar vyras neturėjo kokių lytinių potyrių, kurie būtų galėję sukelti infekciją.