Pasak Valstybės departamento atstovų, M. Pompeo draudimus atvykti paskyrė vyriausybės vadovams ir už uigūrų bei etninei kazachų mažumai ar kitoms musulmonų mažumoms priklausančių asmenų sulaikymą ir išnaudojimą vakariniame Sindziango regiono pakraštyje atsakingiems arba prie jo prisidėjusiems komunistų partijos pareigūnams. Apribojimai keliauti bus taikomi ir jų šeimų nariams.

Nors šie pareigūnai retai išvyksta į užsienį, todėl toks veiksmas labiau simbolinis negu skirtas nubausti, naujienos sutrikdė investuotojus, kurie artėjant prekybos deryboms nerimauja dėl augančią abiejų šalių santykių įtampą išduodančių požymių. „S&P 500“ indeksas nuo aukščiausio dienos taško pasklidus naujienai smuko beveik 1 proc.

„Kinijos vyriausybė vykdo itin rimtų represijų kampaniją prieš uigūrus, etninės kazachų grupės atstovus, kirgizus ir kitas musulmonų mažumos grupes, – praėjusį antradienį pranešime teigė M. Pompeo. – JAV reikalauja Kinijos Liaudies Respublikos tučtuojau nutraukti represijų kampaniją Sindziange.“

Galios įvesti tokį draudimą suteikia Imigracijos ir tautybės aktas, kuriame numatyta, kad valstybės sekretorius turi teisę neleisti teikti vizų žmonėms, kurių atvykimas į šalį „turėtų galimai rimtų neigiamų pasekmių JAV užsienio politikai.“ Šios priemonės imtasi JAV ir Kinijos santykiams sudėtingu laikotarpiu, nes tuo metu buvo laukiama į Vašingtone vyksiančias derybas atvykstančios delegacijos iš Pekino.

Valstybės departamento atstovai teigė, kad JAV įstatymai draudžia atskleisti, kas įrašyti į naująjį asmenų, kuriems nebeteikiamos vizos, sąrašą, tačiau pasakė, kad naujų pavardžių į jį įtraukiama jau dabar. Spėjama, kad į sąrašą bus įtrauktas Sindziango regiono partijos sekretorius ir vienas iš 25 Kinijos politinio biuro narių Chen Quanguo, kurį JAV įstatymų leidėjai tiesiogiai paminėjo reikalaudami sankcijų už net iki milijono žmonių sulaikymą.

Kinija ir JAV

Praėjusį trečiadienį Kinijos užsienio reikalų ministerija atsikirto teigdama, kad JAV Kiniją „apjuodino“.

„Šis aktas skirtas prisigalvoti pasiteisinimų kištis į vidinius Kinijos reikalus ir užkirsti kelią pastangoms sutramdyti terorizmą Sindziango regione“, – žurnalistams Pekine teigė ministerijos atstovas spaudai Geng Shuang.

Kinijos ambasados atstovai Vašingtone tikino, kad valstybės politika skirta kovoti su ekstremistais ir teroristais. Kinijos prezidentas Xi Jinping kampaniją pradėjo po 2013 m. prasidėjusios mirtinų teroristų atakų prieš civilius serijos. Vienos atakos metu Pekino Tiananmeno aikštėje padegtas automobilis.

Pasak su padėtimi susipažinusius asmenis citavusios naujienų agentūros „Reuters“, Kinija taip pat planuoja ir įvesti griežtesnius apribojimus ryšių su Kinijai priešiškomis grupuotėmis turintiems JAV piliečiams. Užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai S. Geng teigė apie agentūros pateiktas naujienas nieko nežinantis.

Vizų teikimo apribojimas derintas su JAV Prekybos departamento pirmadienį paskelbta naujiena, jog dėl kaltinimų žmogaus teisių pažeidimais į juodąjį sąrašą įtrauktos aštuonios didelės Kinijos technologijų įmonės.

„Mes norime parodyti, kad ši administracija pažadų laikosi, – interviu teigė Valstybės sekretoriaus pavaduotojas Rytų Azijos reikalams David Stilwell. – Administracija elgiasi nuosekliai, tikslingai ir siekia priversti Kiniją iš naujo apgalvoti šią siaubingą politiką.“

Pareigūnai tikino, kad vizų išdavimo apribojimai ir Prekybos departamento veiksmai su derybomis dėl prekybos nesusiję, bet vienas Valstybės departamento atstovas teigė, kad JAV mano, jog Kinijos pareigūnai prie derybų stalo nesės, jei nemanys, kad jų partneriai nusiteikę rimtai.

D. Trumpas ir Xi Jinpingas

D. Trumpo administracija spaudimą dėl Sindziango Kinijos vyriausybei didina nuosekliai. Praėjusį mėnesį Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje JAV vadovavo ne pagrindinės sesijos metu vykusiam renginiui, kuriame pasmerkė Kinijos elgesį su musulmonais Sindziange, o liepą prezidentas D. Trumpas į Baltuosius rūmus pasikvietė garsų uigūrų tremtinį.

Veiksmai dėl Sindziango – tik vienas iš daugelio nesutarimų šaltinių tarp dvi didžiausias pasaulio ekonomikas turinčių šalių. Praėjusį pirmadienį D. Trumpas įspėjo, kad jei Kinija padarys ką nors „blogo“ norėdama numalšinti jau daugybę savaičių Honkonge trunkančius protestus, nukentės derybos dėl prekybos. Tuo tarpu Kinijos valstybinės televizijos atstovai pareiškė, kad šalyje neberodys priešsezoninių NBA rungtynių, nes „Houston Rockets“ komandos direktorius socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė remiantis protestuotojus Honkonge.

Pasak vieno Valstybės departamento atstovo, paskutinį savo žingsnį JAV suderino su sąjungininkais Europoje bei musulmoniškose šalyse ir spaudžia juos taip pat imtis panašių veiksmų. Minėtasis atstovas taip pat teigė, kad administracijos pareigūnams šį klausimą liepta iškelti beveik visuose praeitą mėnesį vykusios JT Generalinės Asamblėjos susirinkimuose.

Kinija į baudžiamąsias JAV priemones dėl Sindziango atsakė išreikšdama pasipiktinimą. Anksčiau antradienį reaguodamas į Prekybos departamento veiksmus Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai ragino JAV „kuo greičiau ištaisyti savo klaidą, atšaukti sprendimą ir liautis kištis į Kinijos vidinius reikalus.“