Priežastis paprasta
Giedrius Kiauleikis, Palangoje įsikūrusios renovaciją vykdančios statybų įmonės direktorius, tikina, kad dabartinė būsto modernizacija gyvenamojo ploto nepadidina. Butuose paprastai neatliekami jokie sienų perstumdymai ar kiti konstrukciniai pakeitimai, nes renovacijos projektuose tai nėra numatoma.
„Tai, jog po renovacijos padidėja gyvenamasis plotas, yra mitas. Jis galėjo atsirasti, nes balkonai po modernizacijos tampa lodžijomis, tad galbūt jų plotas yra įtraukiamas ir į bendrąjį gyvenamąjį plotą? Man pačiam su tuo nėra tekę susidurti“, – teigia G. Kiauleikis.
Lodžija yra įrengiama iš pastato fasado dengto balkono, daugiau ar mažiau pastūmus išorinę sieną į pastato vidų ir apjuosus tai baliustrada. Taigi lodžija iš esmės yra dengtas balkonas, prijungiamas prie bendros erdvės. Šiandien tai yra vienas populiariausių būdų perplanuoti mažus butus, tačiau šis procesas yra pakankamai sudėtingas bei atsakingas.
Statybiniai niuansai
„Manau, šį mitą sukūrė tų daugiabučių gyventojai, kurie turėjo tam tikrų problemų su administravimo įmonėmis. Man yra tekę girdėti, kad kai kurios iš jų, pasinaudodamos proga, kad balkonai virsta lodžijomis, stengiasi pakelti administravimo mokestį ir tuo pačiu gauti papildomų pajamų“, – pasakoja statybų įmonės vadovas.
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos savo taisyklėse nurodo, kad atvirų verandų, terasų, atvirų lodžijų, atvirų balkonų plotai neskaičiuojami ir plotų eksplikacijoje nurodomi nėra. Tuo tarpu įstiklintų lodžijų, įstiklintų balkonų plotai įskaitomi į gyvenamosios patalpos pagalbinį nenaudingąjį plotą.
Statybos techniniame reglamente „Gyvenamieji pastatai“ yra nurodyta, kad būsto naudingasis plotas yra gyvenamųjų kambarių ir kitų būsto patalpų (virtuvių, sanitarinių mazgų, koridorių, įstatytų spintų, šildomų lodžijų ir kitų šildomų pagalbinių patalpų) bendrasis grindų plotas. Tačiau į naudingąjį būsto plotą neįeina balkonų, terasų, rūsių, nešildomų lodžijų grindų plotas.