Tikrina iš anksto neįspėję
Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) Kauno teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vedėja Aldona Luobikienė teigė, kad šiuo metu daugiabučių renovacijos procesas Lietuvoje įgauna vis didesnį pagreitį, kaip tik todėl dabar pagrindinis prioritetas – renovacijos kokybė.
Kad būtų pasiekti užsibrėžti tikslai, pasak pašnekovės, VTSPI didžiausią dėmesį skiria atnaujinamų daugiabučių inspektavimams, kurių metu įvertinamas ne tik rangovų, bet ir techninių prižiūrėtojų darbas.
Be to, A. Luobikienė atskleidė, kad inspektoriai įsipareigoję bent po kartą apsilankyti kiekvieno renovuojamo daugiabučio statybų aikštelėje. O jei nustatoma pažeidimų arba gaunama gyventojų skundų, inspektoriai į tokį objektą pramins takus.
„Mes esame įsipareigoję bent po kartą patikrinti visus renovuojamus gyvenamuosius namus. Darbo mums tikrai netrūksta, kadangi visoje Lietuvoje renovuojama labai daug namų. Pernai šalyje buvo modernizuojami 166, šiemet liepos mėnesį – 247 namai. Šiais metais jau patikrinom 181 namą. Renovacijos kontrolė – mūsų prioritetas, todėl tam skiriame daugiausiai laiko. Taip pat svarbu pabrėžti, kad patikrinimus organizuojame apie tai niekam nepranešę. Dėl to esame blogesni rangovams, bet geresni namų gyventojams, kuriems labiausiai rūpi darbų kokybė“, - sakė A. Luobikienė.
Svarbiausias dalykas - geras techninis prižiūrėtojas
Vis dėlto ji teigė, kad VTPSI pirmiausia ne baudžia, bet nori pasiekti, kad darbų kokybė būtų kuo geresnė. Todėl visų pirma tiek rangovams, tiek ir techniniams prižiūrėtojams organizuojami įvairūs seminarai, kurių metų išaiškinama, ko iš jų tikimasi ir kaip teisingai atlikti darbus. O baudžiama tik tada, kai nebelieka kitos išeitis.
Taip pat pašnekovė pridėjo, kad dažnai į statybų aikšteles vykstama kartu su Valstybinės darbo inspekcijos ir Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) specialistais.
„Labiausiai renovacijos kokybė priklauso nuo techninio prižiūrėtojo. Svarbu, kad techninio prižiūrėtojo darbas nebūtų formalus. Valstybė padeda gyventojams, kompensuodama 100 proc. statybos techninės priežiūros atlikimo išlaidų. Šiuo atveju gyventojai turi būti labai principingi ir stebėti, kaip jis dirba. Techninis prižiūrėtojas turi jausti, kad žmonės jį kontroliuoja. Tokiu atveju jis negalės blogai dirbti. Taip pat reikėtų stebėti ir rangovą. Jei gyventojai pamato darbo broką, apie tai reikia pranešti techniniam prižiūrėtojui, o jis atitinkamai užpildo statybų darbų žurnalą. Tokiu atveju broką privaloma ištaisyti ir pažymėti, kad defektai jau pašalinti“, - kalbėjo Kauno teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vedėja.
Visgi piniginės baudos nėra vienintelė poveikio priemonė. Pašnekovė sakė, kad rimtus pažeidimus nustačiusi VTPSI apie tai praneša VĮ „Statybos produktų sertifikavimo centrui“ ir jis savo ruožtu gali sustabdyti atestatų galiojimą.
„Ši institucija pernai ir per šių metų pirmą pusmetį Kauno apskrityje sustabdė trijų atestatų galiojimą: darbų vadovo, techninio prižiūrėtojo ir rangovo. Taip pat buvo pareikšti penki įspėjimai dviem darbų vadovams, dviem techniniam prižiūrėtojams ir vienam rangovui“, - dėstė A. Luobikienė.
Gyventojai nuošalyje likti neturėtų
Kokias klaidas rangovai daro dažniausiai? Kauno teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vedėja tikino, kad trūkumai fiksuojami ne taip jau ir dažnai, tačiau yra keli, kurie kartojasi dažniausiai.
Pasidomėjus, dėl kokių priežasčių dažniausiai ne viskas padaroma gerai, pašnekovė teigė mananti, kad viskas dėl aplaidumo ir netrukus pridėjo, jog renovacijos procesas nėra sudėtingas, bet reikalauja ypatingo kruopštumo. Kaip tik todėl ji prašė ir gyventojų nelikti nuošalyje – fiksuoti pažeidimus ir apie tai pranešti techniniam prižiūrėtojui.
„Žmogui, norinčiam stebėti ir kontroliuoti renovacijos procesą, nereikia būti specialistu. Yra daug informacijos VTPSI ir BETA internetinėse svetainėse. Susipažinus su šia medžiaga žmogaus rangovas ir techninis prižiūrėtojas už nosies vedžioti negalės. Visgi „patentuotų blogiukų“ nėra daug, o ir jų vis mažėja. Yra daug daugiau gerai savo darbą atliekančių rangovų ir techninių prižiūrėtojų. Bet visgi budrumo prarasti negalima. Jei kyla įtarimų, kreipkitės į VTPSI. O mes savo ruožtu informaciją tikrinsime. Kiek reikės, tiek kartų į renovuojamą daugiabutį ir atvažiuosime. Tai bus mūsų indėlis į kokybišką renovaciją“, - teigė A. Luobikienė.