Nauda jaučiama iškart
Antrojo renovacijos etapo metu anykštėnai tikisi modernizuoti iki 27 daugiabučių. Neveltui už aktyvumą 2013 metais Anykščių rajono savivaldybė sulaukė apdovanojimo – Aplinkos ministerija ir VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra ją paskelbė „Metų spartuoliu“.
Ar dalyvauti daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje sprendžia tik patys gyventojai, įvertinę, ar jiems tinka konkrečios renovavimo priemonės ir, žinoma, darbų kaina. Derėtų nepamiršti, kad teisę į kompensaciją už šildymo ir karšto vandens sąnaudas turintys butų savininkai už renovaciją nemoka.
„Be abejo, visada atsiras žmonių, kurie bijo, prieštarauja, nenori nieko daryti. Tačiau dauguma gyventojų atsakingi, jiems nekilo abejonių. Tuo labiau, kad nemaža dalis gauna kompensacijas, tad jiems renovacija nekainuoja. Apsišarvavus kantrybe pavyko praktiškai visus namo gyventojus įtikinti renovacijos nauda“, - patirtimi dalijosi vieno Anykščiuose renovuojamo daugiabučio gyventojas.
Sumani renovacija – ne vien šildymo kainų mažinimas
„Žmonės dažnai tikisi iš renovacijos tik mažesnių sąskaitų už šildymą. Tačiau tie, kurie atsakingai žvelgia į savo turimą turtą ir jo priežiūrą, supranta, kad pasiekti galima daug daugiau, pavyzdžiui, pasirenkant modernias vėdinimo sistemas, alternatyvius energijos gamybos būdus ir praktiškai nebenaudojant centralizuoto šilumos tiekimo“, – sako Alvydas Gervinskas, UAB „Anykščių komunalinis ūkis“ projektų vadovas.
„Mūsų nuomone, jeigu gyventojas turi abejonių, tai yra gerai. Jeigu mums tas abejones pavyksta išsklaidyti – dar geriau. Nėra problemos, kurios neįmanoma išspręsti kalbantis ir ieškant kompromiso, juk visos baimės kyla iš nežinojimo. Anykštėnai ir patys labai geranoriški, daug skambina, domisi, klauso“, – optimizmo nestokojo A. Gervinskas.
Gera komanda – pusė darbo
2013 m. pavasarį įdiegus naują renovacijos modelį visu daugiabučio namo modernizavimo procesu pasirūpina savivaldybės paskirta administruojanti įmonė. Sugebėjimas užmegzti glaudų ir konstruktyvų komandinį darbą tarp savivaldybės, administruojančios įmonės ir VšĮ „Būsto energijos taupymo agentūros“ yra būtina prielaida sklandžiai renovacijos veiklai. Anykščiuose tą pavyko įgyvendinti be didesnių problemų.
„Specialistai, atsakingi už renovaciją turi tikėti jos modeliu ir sakyti žmonėms tiesą, kitaip nebus sėkmės. Anykščiuose irgi buvo problemų, tačiau viską operatyviai sprendėme. Siekiame gyventojus kuo labiau įtraukti į procesą, iki renovacijos pradžios įvyksta apie penkis susitikimus“, – patirtimi dalijosi L. Pesliakienė. Jos teigimu, komunikacija nesustoja ir darbų įkarštyje – į gyventojų klausimus bet kuriuo metu atsako administruojanti įmonė, nepriklausomas techninis prižiūrėtojas, statybos darbų rangovas.