Nauda jaučiama iškart

Antrojo renovacijos etapo metu anykštėnai tikisi modernizuoti iki 27 daugiabučių. Neveltui už aktyvumą 2013 metais Anykščių rajono savivaldybė sulaukė apdovanojimo – Aplinkos ministerija ir VšĮ Būsto energijos taupymo agentūra ją paskelbė „Metų spartuoliu“.

Anykščių mieste centralizuotai teikiamos šilumos kainos gyventojams yra vienos didžiausių Lietuvoje, dominuoja fiziškai ir morališkai nusidėvėję 1958-1992 m. statybos daugiabučiai. Šiandien Ažupiečių g. jau stovi pirmasis renovuotas daugiabutis, kurio gyventojai gali džiaugtis apšiltintomis sienomis, modernizuota šildymo sistema, kokybiškais langais, stogo danga ir kt. Be abejonės, ir daugiau nei du kartus sumažėjusiomis šildymo sąnaudomis.
Renovuojamas Ramybės g. 5  daugiabutis
„Tikslingai parinkus namo atnaujinimo priemones ir kokybiškai atlikus rangos darbus renovacijos nauda jaučiama iškart. Renovuotame name žmonės mažiau moka už šildymą, gali savo bute reguliuoti temperatūrą pagal individualius poreikius, nebešąla. Tai yra paprastas pasirinkimas – gyventi kiaurame name mokant didžiules sumas už šildymą, ar gyventi patogiai ir renovacijos kaštus padengti už šilumą sutaupytais pinigais“, – teigia Loreta Pesliakienė, Anykščių rajono savivaldybės Investicijų ir projektų valdymo skyriaus specialistė.
Citata
Paupio g. esančio daugiabučio bendrija, išreiškusi pageidavimą dalyvauti renovacijos programoje, pasirinko brangesnį variantą – itin kokybiškas medžiagas ir termodinaminę (paremtą saulės energija) šildymo ir vandens ruošimo sistemą. Centralizuotas šildymo tiekimas šiame name liks tik atsarginiu variantu, naudojamu tuo atveju, jeigu alternatyviomis technologijomis nepavyks pagaminti pakankamai šilumos.

Ar dalyvauti daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje sprendžia tik patys gyventojai, įvertinę, ar jiems tinka konkrečios renovavimo priemonės ir, žinoma, darbų kaina. Derėtų nepamiršti, kad teisę į kompensaciją už šildymo ir karšto vandens sąnaudas turintys butų savininkai už renovaciją nemoka.

„Be abejo, visada atsiras žmonių, kurie bijo, prieštarauja, nenori nieko daryti. Tačiau dauguma gyventojų atsakingi, jiems nekilo abejonių. Tuo labiau, kad nemaža dalis gauna kompensacijas, tad jiems renovacija nekainuoja. Apsišarvavus kantrybe pavyko praktiškai visus namo gyventojus įtikinti renovacijos nauda“, - patirtimi dalijosi vieno Anykščiuose renovuojamo daugiabučio gyventojas.

Sumani renovacija – ne vien šildymo kainų mažinimas

Modernizuodami savo namus, kai kurie Anykščių gyventojai į renovaciją žvelgia plačiau ir drąsiai renkasi Lietuvoje naujiena laikomas technologines inovacijas. Paupio g. esančio daugiabučio bendrija, išreiškusi pageidavimą dalyvauti renovacijos programoje, pasirinko brangesnį variantą – itin kokybiškas medžiagas ir termodinaminę (paremtą saulės energija) šildymo ir vandens ruošimo sistemą. Centralizuotas šildymo tiekimas šiame name liks tik atsarginiu variantu, naudojamu tuo atveju, jeigu alternatyviomis technologijomis nepavyks pagaminti pakankamai šilumos. Tai – pirmas toks daugiabutis Anykščiuose ir regione, turintis puikias galimybes tapti pavyzdiniu atveju.
Renovuojamas Vienuolio g. daugiabutis

„Žmonės dažnai tikisi iš renovacijos tik mažesnių sąskaitų už šildymą. Tačiau tie, kurie atsakingai žvelgia į savo turimą turtą ir jo priežiūrą, supranta, kad pasiekti galima daug daugiau, pavyzdžiui, pasirenkant modernias vėdinimo sistemas, alternatyvius energijos gamybos būdus ir praktiškai nebenaudojant centralizuoto šilumos tiekimo“, – sako Alvydas Gervinskas, UAB „Anykščių komunalinis ūkis“ projektų vadovas.

Pasak jo, su žmonėmis svarbiausia daug ir atsakingai kalbėti, nes ne visi pasitiki naujomis technologijomis. Žmonės natūraliai jaudinasi dėl darbų kokybės ir kitų įsipareigojimų, rangovų sąžiningumo, banko paskolų teikimo sąlygų. Koją pakiša ir nuomonių įvairovė – kiekviename didesniame daugiabutyje nelengva pasiekti gyventojų sutarimą dėl to, kaip turi būti atliekami darbai. Vis dėlto, esminė sėkmės prielaida – tinkama komunikacija, gyventojų atsakingumas už savo nuosavybę ir nuoširdus noras gerinti savo gyvenimo sąlygas.
Gyventojai prie renovuojamo daugiabučio

„Mūsų nuomone, jeigu gyventojas turi abejonių, tai yra gerai. Jeigu mums tas abejones pavyksta išsklaidyti – dar geriau. Nėra problemos, kurios neįmanoma išspręsti kalbantis ir ieškant kompromiso, juk visos baimės kyla iš nežinojimo. Anykštėnai ir patys labai geranoriški, daug skambina, domisi, klauso“, – optimizmo nestokojo A. Gervinskas.

Gera komanda – pusė darbo

2013 m. pavasarį įdiegus naują renovacijos modelį visu daugiabučio namo modernizavimo procesu pasirūpina savivaldybės paskirta administruojanti įmonė. Sugebėjimas užmegzti glaudų ir konstruktyvų komandinį darbą tarp savivaldybės, administruojančios įmonės ir VšĮ „Būsto energijos taupymo agentūros“ yra būtina prielaida sklandžiai renovacijos veiklai. Anykščiuose tą pavyko įgyvendinti be didesnių problemų.

„Specialistai, atsakingi už renovaciją turi tikėti jos modeliu ir sakyti žmonėms tiesą, kitaip nebus sėkmės. Anykščiuose irgi buvo problemų, tačiau viską operatyviai sprendėme. Siekiame gyventojus kuo labiau įtraukti į procesą, iki renovacijos pradžios įvyksta apie penkis susitikimus“, – patirtimi dalijosi L. Pesliakienė. Jos teigimu, komunikacija nesustoja ir darbų įkarštyje – į gyventojų klausimus bet kuriuo metu atsako administruojanti įmonė, nepriklausomas techninis prižiūrėtojas, statybos darbų rangovas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (16)