- Nuo ko pradėti, norint modernizuoti daugiabutį?

- Svarbiausia visada yra noras. Jei yra didelis noras susitvarkyti savo namą, gyvenamąją aplinką, tuomet ir visų darbų eiga būna daug greitesnė ir kokybiškesnė.

Pirmiausia turi būtų surengtas visuotinis gyventojų susirinkimas, kurio metu turi būti priimtas sprendimas dalyvauti daugiabučių modernizavimo programoje, ar ne. Tam turi pritarti daugiau kaip pusė gyventojų. Paskui inicijuojamas investicijų projekto rengimas. Projektą paprastai rengia tuo užsiimanti įmonė arba fizinis subjektas.

- Kiek užtrunka parengti investicijų planą?

- Vieną ar du mėnesius. Investicijų planui parengti būtina įvertinti namo būklę, kokios energijos sąnaudos ir numatyti priemones, ką daryti, kad energija būtų efektyviai taupoma. Investicijų plane pateikiamos kelios alternatyvos, kaip namą galima būtų sutvarkyti ir kiek preliminariai tai turėtų kainuoti.

Parengtas investicijų planas yra pristatomas gyventojų susirinkime. Žmonės balsuoja ir nusprendžia, ar nori toliau dalyvauti modernizavimo programoje. Jei sutinka, tuomet projekto įgyvendinimo administratorius skelbia viešųjų pirkimų konkursą, kad statybų organizacijos galėtų viešai pasiūlyti darbų kainas. Viešųjų pirkimų konkurso būdu nustatomas laimėtojas, kuris toliau atlieka techninį projektą, rangos darbus ir įgyvendina projektą.

- Kiek paprastai trunka namo modernizacija?

- Yra įvairių pavyzdžių. Yra tokių, kurie labai ilgai užtruko, yra tokių, kurie viską labai greitai susitvarkė, bet vidutiniškai viskas trunka apie metus. Turime projektų, kurie buvo įgyvendinti per 8-9 mėnesius. Tai labai priklauso nuo projekto įgyvendinimo administratoriaus ir gyventojų noro bei valios. Būna, kad gyventojai jau įsibėgėjusio proceso metu pradeda keisti savo norus, tuomet darbai užstringa.

Oro sąlygos taip pat labai lemia darbų atlikimo spartą. Gražus šių metų ruduo labai palankus užbaigti daugiau darbų.

Matome, kad Lietuvoje daugiabučių modernizavimo procesas įsibėgėja. Per dešimt metų buvo modernizuota apie 500 namų, o šiemet vos per vienus metus – jau daugiau kaip 200, planuojame per pirmąjį kitų metų pusmetį užbaigti dar apie 200 namų.

- Ar nepritrūksta statybininkų?

- Manau, kad statybininkai jau prisitaikė, patikėjo, kad tai nėra tik politikų pažadai ir šūkiai, o realiai veikianti programa, kuri yra naudinga žmonėms ir patiems statybininkams. Matau, kad situacija pagerėjo, nes jau pasirašyta daugiau kaip 700 rangos sutarčių. Stebiu pasirašytų rangos sutarčių skaičių ir matau, kad per savaitę būna pasirašoma po 10-15 sutarčių, vadinasi, statybininkų yra.