Koks dėmesys skiriamas renovacijos kontrolei?

Siekti, kad atnaujinamų (modernizuojamų) pastatų statyba būtų vykdoma teisės aktų nustatyta tvarka – inspekcijos atliekamos statybos valstybinės priežiūros prioritetas.

Statybvietėje techninis prižiūrėtojas privalo kontroliuoti, ar darbai atliekami pagal statinio projektą ir kokybiškai. Atsižvelgdami į atnaujinimo (modernizavimo) darbų kokybės svarbą siekiant padidinti namų energinį efektyvumą, ypatingas dėmesys skiriamas šių statybos dalyvių veiklos patikrinimams.

Organizuojamos patikros statybvietėse be išankstinio perspėjimo. Inspektoriai orientuojasi į statybos produktų ir statybos darbų technologijos atitikties statinio projektui ir statybos produktų gamintojų rekomendacijoms patikrinimą.

Kiek patikrinimų šiais metais surengta?

Iki spalio pradžios inspekcijos pareigūnai patikrino 237 šiuo metu modernizuojamus namus. Iki metų pabaigos bus patikrinti visi daugiabučiai namai, kuriuose vykdomi atnaujinimo darbai, ir šių darbų kokybę kontroliuojančių statybos techninių prižiūrėtojų veikla.

Ar dažnai sulaukiama gyventojų skundų dėl daugiabučių renovacijos kokybės?

Rašytinių skundų dėl modernizavimo darbų, lyginant su skundais dėl kitų galimų statybą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimų, inspekcija gauna nedaug. Gavus informacijos reaguojame operatyviai. Ir spalio mėnesį buvo pora tokių atvejų, kai dėl netinkamai vykdomų modernizavimo darbų (Plungėje, Akmenėje), nedelsiant organizuoti patikrinimai.  Informaciją apie, gyventojų manymu, nekokybiškai atliekamus darbus inspekcijos pareigūnai gauna ir planinių patikrinimų metu. Paprastai tokiais atvejais trūkumus rangovai pašalina nedelsiant.

Kiek ir kokio pobūdžio pažeidimų šiemet nustatyta?

2014 metais (iki spalio 1 d.) nustačius esminių modernizavimo darbų trūkumų surašyta 12 administracinio teisės pažeidimo protokolų už statybos proceso vykdymo tvarkos nesilaikymą ar nukrypimus nuo projekto sprendinių.
Laura Nalivaikienė ir Vytautas Bakasėnas

Dažniausiai pasitaikantys trūkumai nėra reikšmingi teisės aktų reikalavimų pažeidimai, už kuriuos būtų taikoma ATPK numatyta atsakomybė. Inspekcijos pareigūnams pareikalavus tokie trūkumai nedelsiant pašalinami. Tai nustatyta tvarka nepildoma visa privaloma statybos vykdymo dokumentacija; nedaromi įrašai apie statinio projekto pakeitimus statybos darbų žurnale; techninis prižiūrėtojas ne visada kontroliuoja, kad rangovas, nustatęs projekte klaidų, darbų nevykdytų nepranešęs statytojui, projektuotojui, ir kol nepataisytas projektas; dar vis nepakankamas dėmesys kai kurių darbų kokybei, pavyzdžiui, langų ir durų staktų hidroizoliacija, apkamšymo ir įtvirtinimo darbai prieš angokraščių tinkavimą, cokolio ir išorinės sienos apšiltinimo sandūros ir kt.

Kaip išvengti klaidų?

Klaidos, darančios įtaką modernizavimo darbų kokybei, dažniausiai atsiranda dėl nepakankamo kai kurių tik tam pastatui būdingų projekto sprendinių detalizavimo, taip pat ir dėl neišsamaus darbų technologijos aprašymo. Taigi, svarbiausia – gerai parengtas projektas, kuriame atsižvelgta į konkrečias sąlygas, kad kuo mažiau tektų statybininkams improvizuoti.

Kaip apskritai vertinate renovacijos kokybę?

Mūsų statybos valstybinės priežiūros pareigūnai teigia, kad situacija gerėja, operatyviai reaguojama į jų pastabas, trūkumai pašalinami nedelsiant. Statybos dalyviai žino, jog visi atnaujinami daugiabučiai bus patikrinti, todėl stengiasi tinkamai ir laiku tvarkyti statybos darbų dokumentus, skubiai šalinti nustatytus trūkumus. Nuostata tikrinti modernizuojamus namus be išankstinio įspėjimo skatina rangovus nuolat laikytis darbų technologijos, dirbti kokybiškai, o techninius prižiūrėtojus – atsakingai vykdyti savo pareigas.

Po vasarą Aplinkos ministerijos iniciatyva organizuotų renovadienių techniniai prižiūrėtojai pradėjo daugiau bendrauti su namų gyventojais, geranoriškai reaguoti į gautus nusiskundimus, pastabas. Prižiūrėtojai aiškina gyventojams projekto sprendinių reikšmę ir jų įtaką namų modernizavimo kokybei, o patys drąsiau kreipiasi konsultacijos į inspekcijos specialistus. Vis dažniau stebima situacija, kai techninis prižiūrėtojas konstruktyviai bendradarbiauja su statybos vadovu, projekto vadovu, užsakovu ir bendrai ieško sprendimų iškilusioms problemoms spręsti.